Tietokoneen uudelleenasennusintervalli.
Töissä on uusilla koneilla XP:n uudelleenasennusaikaväli 6kk. Siinä ajassa kovalevy täyttyy joillain roskatiedostoilla joita edes ylläpito ei osaa poistaa.
(kymmeniä tuhansia tietokoneita menee uudelleenasennukseen ja käyttäjät joutuvat yksitellen palauttamaan kaikki työsovelluksensa tiedostot)
Kotona näkyy Ubuntu menevän sekaisin kerran 12…24 kuukaudessa. Sen jälkeen esim. 3D näytönohjainajurit lakkaavat toimimasta.
Melkoisen ärsyttävää henkilölle joka on kokenut senkin että käyttöjärjestelmää (AmigaOS) ei koskaan tarvitse asentaa uudestaan. Jos kovalevy rikkoutuu niin koko järjestelmän palauttaminen ei saa olla copy paste toimintoa hankalampi.
KISS ja silleen, mut ku ei.
Töissä on uusilla koneilla XP:n uudelleenasennusaikaväli 6kk. Siinä ajassa kovalevy täyttyy joillain roskatiedostoilla joita edes ylläpito ei osaa poistaa.
(kymmeniä tuhansia tietokoneita menee uudelleenasennukseen ja käyttäjät joutuvat yksitellen palauttamaan kaikki työsovelluksensa tiedostot)
Kotona näkyy Ubuntu menevän sekaisin kerran 12…24 kuukaudessa. Sen jälkeen esim. 3D näytönohjainajurit lakkaavat toimimasta.
Melkoisen ärsyttävää henkilölle joka on kokenut senkin että käyttöjärjestelmää (AmigaOS) ei koskaan tarvitse asentaa uudestaan. Jos kovalevy rikkoutuu niin koko järjestelmän palauttaminen ei saa olla copy paste toimintoa hankalampi.
KISS ja silleen, mut ku ei.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maksetaanko niille atk ylläpitohenkilöille palkkaa?
HUH!
Oma Vista asennuskerta täyttää huomenna tasan yhden vuoden ja toimii aivan hyvin. Tähän on kyllä osasyynä se, että en lataile kaikenmaailman shareware / trialware / demo yms. paskaa lainkaan koneelleni vaan käytän lähes yksinomaan niitä ohjelmia joita oikeasti tarvitsen. Tämä ei pidä ihan 100% paikkaansa mutta pääosin kyllä.
Kun kone oli uusi asensin Vistan jonkun kerran uusiksi lyhyen ajan sisällä. Testasin surutta kaikkea mahdollista ja samalla sain tuntuman siitä mitä voi tehdä ja mitä ei kannata tehdä. Nyt ei innosta uudelleenasennus, on kertynyt liikaa tavaraa yms. muita omia asetuksia joten uudelleen asentaminen kestäisi varmaan pari päivää.
Vinkki:
Atk "tukihenkilöille" kenkää ja Ccleaner tilalle, toimii hyvin Vistassa ja XP:ssä ja on turvallisin tämän kategorian softista.
http://www.ccleaner.com/
markka aikana taksa oli luokkaa 2miljoonaa markkaa per toimipiste per kuukausi.
Tuskin on euroaikana sen halvempaa. Joskin puhelimessa vastaa viron tytöt.
Ja omia softia ei tosiaankaan asennella. Joskin ylläpito tuppaa hakemaan asennuspaketit julkisesta netistä. Muutama vuosi sitten softia testattiin pari kuukautta tietoturva-aukkojen varalta, mutta ei enään (systeemi muutenkin seula?).
Muuta:
Onko Vista XP:n kaltainen siinä että se hidastuu hidastumistaan jokaisen sovelluksen asennuksen jälkeen?
Entä riittääkö resurssit pidempään?
XP:llä tulee niitä DOS/W95 aikakaudesta muistuttavia resurssien/muistinloppumisherjoja ihan ilmanaikuisesti.
Entä sekoaako Vistassa näytönpäivitys XP tyyliin jos on esim 100 sanomanvälitystä vaativaa prosessia ajossa? (mitä enemmän coreja sen hauskempi hulabaloo!)
"Kotona näkyy Ubuntu menevän sekaisin kerran 12…24 kuukaudessa. Sen jälkeen esim. 3D näytönohjainajurit lakkaavat toimimasta."
Sanoisin että huuhaata. Työpaikanne ylläpito on myös pihalla. Windows sekä Ubuntu toimivat vuosikausia ilman mitään uudelleenasennuksia. Oleellisesti julkaisupäivitykset ja service packit on riskialttiita, ja jos koneiden/käyttöjärjestelmien uusiminen menee niin, että tälläistä ei tarvitse tehdä niin kannattaa jättää väliin.
Tässä nyt on ollut sellaiset 1.5v täysin sama asennus Ubuntusta ilman minkäänlaista häikkää. Ensi kesänä asennan uusiksi uuden julkaisun ja samalla siirryn tehokkaampaan tiedostojärjestelmään. Sillä asennuksella menen koneen elinkaaren loppuun saakka.
kieltämättä Ubuntun ongelmat johtunee siitä että olen liikaa ottanut vastaan päivityksiä. Jossain vaiheessa nvidian ajurit on alkaneet konfliktoida muun systeemin kanssa.
toinen päivitysten tuoma kukkanen on sellainen että Firefox ja Opera on menneet siihen tilaan että ne kopsahtaa nurin nähdessään paljasta pintaa.
eli seuraavan ubuntu uudelleenasennusten jälkeen stopannen kaikki päivitykset heti kun alkaa kaikki olemaan kertaalleen kunnossa jne...
No ei ihan noin. Jätä tarpeettomat julkaisupäivitykset tekemättä, vältä väliversioita ja käytä LTS:ää. Eli jos nyt on toimiva Ubuntu, päivitä ihan normaalisti ja käytä sitä mutta älä asenna 9.10:ä jos kerran nykyinen TOIMII. Asenna sitten 10.4.1 puhdasasennuksena ext4:lle. Sillä sitten seuraavat 2v, tai vaikka 2.5v ja asenna 12.4.1 tai 12.4.2 seuraavaksi.
Tietysti jos oikein kovasti pelkäät että jokin hajoaa, niin asenna ainoastaan turvallisuuspäivitykset, mutta loput päivitykset mitä tulee niin vain tarvittaessa jos haluat johonkin parannusta.