Olen menossa Thaimaahan viideksi kuukaudeksi ja tänään kävin jättämässä viisumihakemuksen. Nyt kuitenkin kävi ilmi, että en voi saada viisumin kuin yhdellä maahantulolla. Useampaan tuloon tarvitaan valmiit lentoliput pois Thaimaasta ja takaisin! Mistä minä voin tietää milloin olen menossa minnekin jo tässä vaiheessa!? Voin siis mennä maahan, mutta poistua pitää kolmen kuukauden jälkeen ja kuitenkin paluulippu on Bankokin kautta. Toivottavasti läpikulku edes onnistuu???
Eli nyt tämä Thaimaan viisumipelleily on saavuttanut tähän astisen huippunsa. On se vaan hyvä tietää, että ei enää ikinä tarvitse mennä tämän jälkeen tuonne Pellemaahan. Mikäli turisteja ei maahan kaivata, niin sulkekoot rajansa.
Haistakoon paskan koko sakki.
Viisumipelleilyä....
9
436
Vastaukset
- ovela-amalia
etkös sää ollu menossa musunpatjaksi epyktiin
lopeta se käsidesillä lotraaminen - Huru-Ukko
Tarvitset ainoastaan maahantuloliput,et poistumislippuja.Mikään laki ei pakota sinua käyttämään näitä
lippuja.Voit yhtä hyvin tehdä visarunin bussilla.Joku kirjoitti toisella foorumilla,että Kamputseasta Ban-
kokiin saa Airasialta lentolipun 9€:hintaan tarjouksena.Koska turistiviisumi on tällä hetkellä ilmainen,niin
ei tämän pitäisi ylenmäärin taloutta rasittaa.
P.S.Kanarialle pääsee ilman viisumia joten terve menoa.Me viihdymme täällä paskasakissa! - Paluulippu OK
Olen vakuuttunut, että Thaimaan päätös hillitä kaikenmaailman retkureissajia, on oikea veto.
Tässäpä taas tuli oiva esimerkki... Et tainnut tarkalleen ymmärtää , mistä on kysymys. Ehdottoman
tärkeä pointti on lentolippu myös POIS maasta. Liian paljon jäänyt kavereita Pattya n humuun,
viisumista viis veisaten.- Huru-Ukko
vasta sitten,kun käytät viimeisen entryn.Virtuaalimatkaajana voit kuljeskella aivan vapaasti jääkaapin ja
sohvan väliä.Lippuja ei kysellä.Luulisin. Huru-Ukko kirjoitti:
vasta sitten,kun käytät viimeisen entryn.Virtuaalimatkaajana voit kuljeskella aivan vapaasti jääkaapin ja
sohvan väliä.Lippuja ei kysellä.Luulisin.Kyse siis on siitä, että minulla on jo valmiina meno- ja paluulippu. Eli todellakin meinaan tulla takaisin suomeen.
Viime talvena puolen vuoden viisumin sai siten, että käy tarvittavan proseduurin läpi ja, kas sitten voikin oleskella thaimaassa talven. Nyt joku on suuressa viisaudessa keksinyt sen, että pitää etukäteen tietää se, että missä käy puljaamassa saadakseen viisumit puoleksi vuodeksi. Käytännössä järkevintä on sopia ns. Visarunneista paikan päällä. Tämähän ei nyt käy, vaan kiltisti maksavat turistit halutaan ajaa katselemaan muihin maihin, että josko jostakin löytyi "viisaampia" maita, jonne kannattaisi lomiaan mennä viettämään.
Eli henkkohtaisesti otan vinkistä vaarin ja (käytän jo maksetun lipun) menen thaimaaseen - ja mahdollismman pian painun hevon vittuun tuosta maasta. Enkä todellakaan meinaa koskaan palata. Onneksi voimme äänestää edes lopakollamme.
Että silleen...- se sama
raitsola kirjoitti:
Kyse siis on siitä, että minulla on jo valmiina meno- ja paluulippu. Eli todellakin meinaan tulla takaisin suomeen.
Viime talvena puolen vuoden viisumin sai siten, että käy tarvittavan proseduurin läpi ja, kas sitten voikin oleskella thaimaassa talven. Nyt joku on suuressa viisaudessa keksinyt sen, että pitää etukäteen tietää se, että missä käy puljaamassa saadakseen viisumit puoleksi vuodeksi. Käytännössä järkevintä on sopia ns. Visarunneista paikan päällä. Tämähän ei nyt käy, vaan kiltisti maksavat turistit halutaan ajaa katselemaan muihin maihin, että josko jostakin löytyi "viisaampia" maita, jonne kannattaisi lomiaan mennä viettämään.
Eli henkkohtaisesti otan vinkistä vaarin ja (käytän jo maksetun lipun) menen thaimaaseen - ja mahdollismman pian painun hevon vittuun tuosta maasta. Enkä todellakaan meinaa koskaan palata. Onneksi voimme äänestää edes lopakollamme.
Että silleen...Sitä minä myöskin ihmettelen, että millähän lihaksilla ne duunarit sinne suurlähetystöön on palkattu. Onkohan niillä joku töykeystesti, että varmistettaisiin se, ettei se onneton viisumin hakija vahingossakaan luulisi olevansa tervetullut ja toivottu vieras haimaassa. Rikkaan falangin pitää tuntea olevansa armoitettu, että voi mennä viemään rahansa sinne haimaahan...
Muka hymyjen kansa - kattia kans.... - vedä jo
se sama kirjoitti:
Sitä minä myöskin ihmettelen, että millähän lihaksilla ne duunarit sinne suurlähetystöön on palkattu. Onkohan niillä joku töykeystesti, että varmistettaisiin se, ettei se onneton viisumin hakija vahingossakaan luulisi olevansa tervetullut ja toivottu vieras haimaassa. Rikkaan falangin pitää tuntea olevansa armoitettu, että voi mennä viemään rahansa sinne haimaahan...
Muka hymyjen kansa - kattia kans....rantees auki!
- HC trävelleri
kaivaa omaa hautaansa tällä poliitiikalla maassa joka elää turisteista.
Tulevaisuudessa tilanteen on oltava toinen jos thaimaa meinaa
kilpailla laosin, kamputsean ja vietnamin kanssa matkailijoiden euroista tai dollareista.- Mai Pen Rai
Ensinnäkin; Thaimaan taloutta ei ehkä suoraan kannata verrata naapureihinsa kuten Laos, Kamputsea tai Vietnam - kas kun Thaimaatahan eivät kommunistit päässeet ryssimään kuten em. maita.
Toisekseen; Thaimaan turismibusiness on toki ollut tuottavampaa kuin em. maiden, mutta silti sen osuus maan GNP:stä (gross national product / bruttokansantuote) on ollut vain luokkaa 6 % - eli Thaimaa ei suinkaan elä pelkästään turismista.
Kolmanneksi; HC trävellerit, Horo-Amaliat ja muut Gary Glitterit - menkää ihmeessä vaikka Kamputseaan. Teitä ja rupisia ruplianne en ainakaan minä (ja tuskin Thaimaan hallituskaan) jää kaipaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3403976Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52322- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181658Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102989Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791