Palkasta..

trade 09

Mielenkiinnolla olen lukenut tämän palstan kirjoituksia..
Omaan kaksoistutkinnon (yo-merkonomi ja sillä ei tod pitkälle pötkitä, ainakaan pohjoisessa..) ja nyt valmistun tradenomiksi taloushallinnon puolelta..

Toimistotyöstä kokemuksia on vähän, pakollinen harjoittelu ja sen päälle jatkuivat parin kuukauden kesätyöt. Harjoittelun työtehtävät oli reskontrien hoito, palkanmaksu yhdessä pomon kanssa, avustavat kp-viennit (kp ulkoistettuna), laskutus yms. toimistohommia.
Jos olisin saanut vakipaikan tältä yksityiseltä, olis palkka ollut alussa varmaan n. 1500 € kuussa, ehkäpä joskus noussut jopa 1800 € vuosien päästä.
Kävin vast ikään haastattelussa SOK:lla (S-ryhmä). Työtehtävänä ostoreskontran hoito, tulevaisuudessa mahdollinen työtehtävien kiertäminen myyntireskontrasta kirjanpitoon jne. Lähtöpalkka n. 1800 € kuussa, nousee mitä enemmän on vuosia talossa takana..

Kyllä se 2000 € kuussa täällä "keskellä ei mitään" on jo mielestäni ihan ok.. Vähän parempi mitä kaupan kassalla (mitä toivottavasti en enää joudu tekemään, vaikka asiakaspalvelutyöstä tykkäänki..) Hitsaaja tuttu tienaa 2500 € kuussa. Harmi kun en osaa hitsata ja ku niillekkää ei oo enää täällä töitä :D

Muualla traden palkat kuulostaa olevan jo paljo enempi, hyvät niille joilla on! Taidan vaihtaa alaa/perustaa oman firman.. Tiedä auttaako se mitään jos menee takasin koulun penkille..

Semmosta se elämä on. Suhteilla pääsee. Persoona vaikuttaa. Enkä itsekään halua ottaa vastaan p***a hommia, sillä niistä irrottautuminen voi olla hankalaa, vaikka mielellään töissä on ennemmin kuin kotona työttömänä. On edes jotain mitä panna työhakemukseen.. Olipa se kaupan kassaa tai lehtien myyntiä.

1

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hipheips

      Aloittelevalle tradenomille tuo 1800 euroa on pohjoisessa ihan hyvä palkka. Itse valmistuin 3.v sitten ja tämän hetkinen palkkani on reilu 2000 euroa ja se on vähänlaisesti pohjoisessakin.. Itsellä palkka on hitaasti, mutta varmasti kivunnut ylöspäin ja pian vaihdankin työnantajaa paremman palkan haastavamman työn perässä :) Tsemppiä sinulle urakehitykseen! Itse haen piakkoin ylempään amk tutkintoon johtavaan koulutukseen ja haen sieltä lisänostetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      273
      4762
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3556
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      27
      2942
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2360
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2279
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1556
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      75
      1294
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      966
    Aihe