venttiilipöytä

Nokka maatilakuormaimen venttiilipöytä vetelee viimeisiä. Onko nuo pöydät korjattavissa jollain tiivistesarjalla? vai kuluuko ne kokonaan vaihtokuntoon yleensä?
48026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lähimaisemissa olevassa hydrauliikkatalossa. Saat sieltä O-renkaita, jotka todennäköisesti ovat hapertuneet vehkeessäsi. Vaihtamalla O-renkaat saat kenties siitä vielä toimivan pelin. Renkaiden vaihdossa täytyy olla kuitenkin tarkkana, että ei riko niitä uusia, sen verran on teräviä ne särmät. Hydrauliikkatalosta voit saada mukaasi myös ohjeita työn suorittamiseen.

Äänestä

tiivistesrj:lla voit ainoastaan korjata tilannetta siltä osin kuin mitä lohko vuotaa ulospäin. Jos siinä on sisäisiä vuotoja, niille ei voi mitään, paitsi koneistamalla, mikä tulee liian kalliiksi tuollaiselle halpalohkolle....

Se sisäinen kuluma johtuu likaisesta tai vesipitoisesta öljystä tai liian kuumasta käyttölämpötilasta. Tuollaisella kuormaimella kun ei pysty mitenkään kuormaamaan niin paljoa, että lohko kulumalla kuluisi, ilman ulkopuolisia virhetekijöitä.

Eli yritän sanoa.. Kun vaihdat uuden lohkon, laita suodatinasiat kuntoon samalla, ja käytä oikeanlaatuisia öljyjä ja vaihda ne vuosittain. Ja jos öljy kuumenee merkittävästi yli 60 asteen, niin lauhdutin piiriin myös.

Äänestä
  • Tässä Kontak -venttiilipöydän o-renkaiden mitat yhtä lohkoa varten

    2 kpl 1,78 x 15,6
    1 kpl 1.78 x 21.95

    on äärimmäisen helppo vaihtaa kun otat pohjakupin pois- varaa pieni astia kupissa olevaa öljyä varten

    1Äänestä

  • Mittapoika kirjoitti:

    Tässä Kontak -venttiilipöydän o-renkaiden mitat yhtä lohkoa varten

    2 kpl 1,78 x 15,6
    1 kpl 1.78 x 21.95

    on äärimmäisen helppo vaihtaa kun otat pohjakupin pois- varaa pieni astia kupissa olevaa öljyä varten

    http://img4.imageshack.us/img4/3586/nokkakara.jpg Yks lohkopurettuna ja vasemmalla vissiin pöydän ylipaineventtiili. Tuo iso o-rengas ei taida olla alkuperäinen mielestäni liian paksu uraansa. Tosiaan helppo purkaa vaikka pöytä paikoillaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


putkariams kirjoitti:

Nokka maatilakuormaimen venttiilipöytä vetelee viimeisiä. Onko nuo pöydät korjattavissa jollain tiivistesarjalla? vai kuluuko ne kokonaan vaihtokuntoon yleensä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu