mies tai nainen saisi sinut mustasukkaiseksi kumppanistasi?
Ja tässä kysytään nyt oikeasti ominaisuuksia, fyysisiä ja henkisiä, ei mitään ylistyslauluja ettei ole muka kumppanistaan YHTÄÄN mustasukkainen. Silloin ei välitä toisesta oikeasti jos ei olisi lainkaaan edes vähän mustasukkainen.
Ja tässä kysytään nyt oikeasti ominaisuuksia, fyysisiä ja henkisiä, ei mitään ylistyslauluja ettei ole muka kumppanistaan YHTÄÄN mustasukkainen. Silloin ei välitä toisesta oikeasti jos ei olisi lainkaaan edes vähän mustasukkainen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näille on olemassa ihan oma palsta. Parisuhde.
ihmisistä pitäis painua sinne keskustelemaan. Mä olen itse eronnut ja tuntuu että naimisissaolevat pitävät mua monesti uhkana.
Eiköhän täällä saa keskustella aivan mistä tahansa aiheesta, kunhan keskustelijat ovat viidenkympin korvilla:)
Hyvä aloitus, koska tällä palstallakin on selviä mustasukkaisuuden aiheuttamia kuohahduksia ja vihamielistä selkäänpuukottamista. Komea mies, kuin James Bond siniharmaine silmineen ja naisenriisuvine katseineen herättäisi kenen tahansa miehen alkukantaiset vaistot.
Väitteesi ei pidä ollenkaan paikkaansa. Eilen Esson baariin tuli juuri kuvailemasi James Bondin kaltainen mies, mutta ei hän herättänyt yhdessäkään parlamentin jäsenessä alkukantaisia vaistoja. Jopa Seksi-Sulokin pysyi ihan rauhallisena.
Noin tunti tämän tapauksen jälkeen baariin tuli oikein uhkea neito, ja se kyllä vaikutti hyvin voimakkaasti. Kaikkien parlamentin jäsenten alkukantaiset vaistot (tietyt ruumiinosat) heräsivät siinä määrin, että oli oikein tukalaa istua kahvipöydässä. Piti ottaa yksi ylimääräinen keskari, jotta alkukantaiset vaistot saatiin laskemaan säädyllisille lukemille.
Aivan varmasti tilanne olisi ollut toinen jos tämä harmaasilmäinen olisi palannut ja hehekeä nainen olisi kuin magneetin vetämänä vaipumaisillaan syleilyynsä, Esson parlamentin jäsenet olisivat äänet jylisten kohottautuneet nyrkkejään aukoen ja sulkien tuoleiltaan ja ikkunan takana olisi omien vaistojensa paikalle saattaneiden essopalamentin jäsenten vaimot lähestymässä .....
Teit taas muutamia asiavirheitä kirjoituksessasi. Vaikka James Bondin kaltainen mies olisi tullutkin takaisin baariin katselemaan simpsakkaa neitoa, niin ei hänellä olisi ollut mitään mahdollisuuksia. Kalu-Kallella on vielä miehekkäämpi habitus, joten kyllä simpsakka neitonen olisi varmasti ihastunut tähän uudella Valtralla ajelevaan essolaisten edustajaan.
On myös suuri virhe kuvitella, että meidän vaimomme tulisivat päivällä Essolle. Einarin vaimo on kylämme Marttakerhon puheenjohtaja, ja siksi kaikki kylän naiset ovat vakuuttuneita siitä, että Einari pitää Essolla hyvän järjestyksen. Ei kenenkään vaimo silloin haikaile päivällä miehensä perään.
Eihän Einari tietenkään vaimolleen kerro, että pelataan siellä baarissa hieman silmäpeliäkin, ja se onkin meidän onnemme. Vaimomme uskovat täydellisesti Marttakerhon puheenjohtajan miehen nuhtetttomuuteen, ja sehän takaa meille mukavat päiväistunnot Essolla.
Ja välitän oikeasti miehestäni ja mikä ehkä olennaisinta mustasukkaisuuden näkökulmasta, mieheni välittää minusta ja ihan oikeasti. Minä luotan mieheni tunteisiin ja omiini, ei siinä sen kummempaa. TOki mieheni saa katsella kauniita naisia ja varmasti unelmoikin jostakin mutta ei se meidän parisuhteeseemme vaikuta; kauniita ja ihania naisia sekä komeita miehiä on maailma täynnä, ei heiltä voi välttyä.
En tiedä mitä varsinaisesti kysymykselläsi haet. Tiedän, että on pariskuntia, joissa on oikein tavoitteena saada toinen mustasukkaiseksi, ja hieman kiusata; tätäkö on mielestäsi oikea välittäminen. Kauneus tmv. ei välttämättä aiheuta mustasukkaisuutta. Yleensä siinä on kysymyksessä mustasukkaisen ihmisen heikko itsevarmuus tai epävarmuus toisen tunteista.
sanoit kaiken tarpeellisen. Miksi myrkyttää elämäänsä turhilla pahoilla oloilla?
.
on hirvittävää kummallekin osapuolelle. Hänelle joka siitä kärsii ja sille kumppanille joka on mustasukkaisen ihmisen kanssa yhdessä. Hänelle,joka on mustasukkainen, riittää vain yksi hymy tai katse aivan ventovieraalta ihmiseltä kumppanille tekemään olotilasta helvetin.
sitä, että akka kulkee nenä maassa pitkin pihaa, etsimässä "todisteita". Jokaisesta löytyneestä tupakan-natsasta mun tarttis osta antaa selonteko, mistä on tullu, tai kenen on, ja miks on just siinä. kaikkee on koettu..en pidä tota rakkautena. kaupassa en voi käydä, ainakaan yksin, töissä hädin tuskin, baariin meiltä livahtaa joku muu, kuin minä..
Exä oli ja se on yksi syy siihen miksi hän on exä.