Tein aijemmin jo aloituksen kun näyttö ongelmia oli. Nyt sitten ilmeni että emolevy vissin oli paukahtanut tai jotain. Kone oli Hewlett-Packart dv6000 sarjaa.
Liikkeessä josta koneen ostin sanottiin ettei takuu kata enää. Luulisin, että tässä luokassa olisi takuu ollut kaksi vuotta?
Ironista muuten että jouduin tämän koneen ostamaan sen vuoksi että puoli vuotta aijemmin ostamani kone sippasi, joutui neljäksi viikoksi huoltoon. Tarvitsin koneen työni vuoksi, joten ostin tämän uuden nyt hajonneen. Sitä ensimmäistä konetta jouduttiin holtamaan kolmesti ja kone oli käytöstä pois ensimmäisenä vuonna melkein kolme kuukautta. Mitään korvausta ei tullut, jouduin vaan ostamaan uuden koneen jotta pystyin työni tekemään.
Onkohan tässä nyt kaikki ihan ok?
Liikkeessä josta koneen ostin sanottiin ettei takuu kata enää. Luulisin, että tässä luokassa olisi takuu ollut kaksi vuotta?
Ironista muuten että jouduin tämän koneen ostamaan sen vuoksi että puoli vuotta aijemmin ostamani kone sippasi, joutui neljäksi viikoksi huoltoon. Tarvitsin koneen työni vuoksi, joten ostin tämän uuden nyt hajonneen. Sitä ensimmäistä konetta jouduttiin holtamaan kolmesti ja kone oli käytöstä pois ensimmäisenä vuonna melkein kolme kuukautta. Mitään korvausta ei tullut, jouduin vaan ostamaan uuden koneen jotta pystyin työni tekemään.
Onkohan tässä nyt kaikki ihan ok?
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Liikkeessä josta koneen ostin sanottiin ettei takuu kata enää. Luulisin, että tässä luokassa olisi takuu ollut kaksi vuotta?"
HP:llä takuu on yleensä 1v ellei osta takuulaajennosta jolla sen saa kolmeen vuoteen. Tosin en ole varma onko se vain normaalimalleilla. HP:llä Pavilionit on leluluokkaa, että niiltä ei mitään ihmeitä pidä odottaa. HP:n normiläppärit sitten on Elitebookeja ja Probookeja.
Kuluttajansuojalaki kyllä tulisi
Mulla katosi aikanaan dv6386:sta wlan ja lähetin sen huoltoon HP:n ohjeiden mukaan. Vaihtoivat emolevyn ja sen jälkeen on kone toiminut kuin junan vessa. Siitä on nyt jo puolitoista vuotta.
Mulla oli vielä sitä vuoden takuuta jäljellä, mutta noilla dv6000-sarjan (sekä dv9000) koneilla pitäisi olla laajennettu takuu. Googletapa. Tai lue HP:n sivuilta.
mukaista virhevastuukorjausta ei tarjota, jos ei asiakas sitä vaadi. Tietokoneen tulee kestää ainakin pari vuotta, ja jos kestää vähemmän, myyjä on vastuussa. Hyvin halpa hinta voi alentaa odotettavaa kestoa lain silmissä, mutta tuskin kuitenkaan alle kahden vuoden.
Korvausta kohtuuttomista korjausajoista ei tarjota, jos ei asiakas sitä vaadi. Lain mukaan voi vaatia ja saada.
Takuuaika ilmoitetaan kyllä koneen papereissa, ei siitä tarvitse luulla mitään.
Olet kaupan ihanneasiakas, kun ostat romun toisensa perään etkä edes ota selvää oikeuksistasi...
Että aseta ne virran säädöt niin ettei se mene käyttämättä ollessa virran säästö tilaan.
Ja Näytönsäästäjään laita pitempi aika, alku asetuksissa on 10 minuuttia, laita 20 -30 minuuttia.
Ja kannattaa asentaa ohjelmistot uudelleen jos se ei auta.
Ei siinnä Emossa välttämättä ole mitään vikaa.
Tokihan ne säädöt hoksasin jo heti alussa. Kyllä vaan emo mennyt. Kun koneen avaa tulee värillistä raitaa ja ruutu on laikukas. Ei siis avaa enää ohjelmistoja ollenkaan. Ei saa vikasietotilaan, ei toimi enää millään keinoin. Takuuta oli vaan se yksi vuosi. Käytin koneen liikkeessä jossa yrittivät sen saada takuuhuoltoon, mutta HP:ltä ei suostuttu siihen. Kone muuten olikin dv9000 sarjaa. Tämä pienempi, jolla nytkin kirjoittelen on dv6000 sarjanen ja oli sen kolme kertaa huollossa takuu-aikanaan.
Älä sitten enää erehdy ostamaan lelukoneita, vaan osta yrityskannettava, on meinaan aivan eri luokkaa akunkesto, nopeus ja käytettävyys sekä tietenkin kestävyys. Itsekin erehdyin ostamaan Pavilionin vuosi sitten. Se on toiminut kyllä hyvin jo vuoden, mutta en usko sen kestävän kaksivuotiaaksi, sen verran huteraa tekoa on.
Oletko nyt oikeasti ihan tosissasi: Tarvitset työssäsi läppäriä, ostat jonkun halpispaska-pavilionin, joudut käyttämään sitä vuoden aikana KOLME kertaa usean viikon pituisessa huollossa - jossa vaiheessa normaaliälyinen kuluttaja viimeistään vaatisi jo kaupan purkua ja rahat takaisin - mutta ei, sinä ostat vain tilalle uuden halpispaskakoneen, ja jopa vielä samasta mallisarjasta... No saipahan ainakin päivän naurut, kiitos niistä!
Mutta ihan vakavissaan puhuen, työkoneet on tosiaan erikseen, esim HP:n Elitebookit ja Lenovon Thinkpad T- ja X-sarja. Niissä on kolmen vuoden noutotakuu, ovat muutenkin laadukkaampia ja parempia, ja tulee huomattavasti halvemmaksi (vaivattomuudesta puhumattakaan) ostaa yksi sellainen kuin uusi pavilion kerran vuodessa. Mutta kukin tyylillään.
takuu on eri asia kuin se virhe- tai tuotevastuu. vaikka takuu loppuisikin, niin ei se tarkoita, että valmistajalla/maahantuojalla ole enää vastuuta tuotteesta. tosin ton eteen sä joudut vähän tappeleen itse, eli ne ei sitä automaattisesti sulle anna. sinuna mä ottaisin yhteyttä tuosta kuluttajaviranomaisiin ja pyytäisin neuvoja ja apua. tietysti jos nuo on ostettu yritykselle, niin sitten noi ei auta sua kun yritys ei ole kuluttaja.
oma neuvo sulle tosin on sama mitä jotkut muutkin on jo sanoneet aikasemmin eli osta yrityskäyttöön tarkoitettu kannatteva. ne on vähän kalliimpia, mutta laadukkaampia ja huoltokin toimii tarvittaessa nopeammin.
Mielenkiintoista lukea joittenkin individualistien kommentteja tyyliin "Te ääliöt ette vaan osaa käyttää niitä koneitanne. Niissä mitään vikaa ole" Heh.
Olen itse työskennellyt tietokoneilla noin vuodesta 1987 alkaen, eikä minulla koskaan ole ollut senlaatuisia ongelmia kuin vuoden 2007 helmikuussa ostamani HP Pavillion dv 6000 -sarjan koneen kanssa (maksoin uutena laitteesta lähes 1450 euroa). Kone toimi ostohetkestä 7 kuukautta, minkä jälkeen alkoivat nuo muidenkin mainitsemat wiereless-ongelmat, sitten buuttauskränät ja lopuksi kone vaan piipitti kuin talitintti maaliskuulla. Eiku takaisin kauppaan; HP:n huoltoon; emolevy vaihdettiin.
Kone pelitti tämän jälkeen n. 9-10 kk, minkä jälkeen alkoi sama rumba. Vaihtoivat siis emolevyn jo toisen kerran. BIOS-päivitykset tehtiin luonnollisesti nytkin. Tämän jälkeen kone teki uuden ennätyksen ja toimi kutakuinkin lähes vuoden, kunnes sama peli alkoi. Nyt se on ollut hyllyllä muutaman viikon, kun oli pakko ostaa työtä varten uusi. HP:n reklamaatio-osasto suosittelee koneen viemistä HP:n huoltoon (lienee joku alihankkijafirma): hinta 98 euroa/h uusi emolevy!!! Mielestäni reilun kahden vuoden aikana kolmasti lahonnut (emolevy jne.) on jo vakava osoitus siitä, että koneen suunnittelussa, kokoamisessa, ohjelmistoissa ja komponenttien yhteensopivuudessa on jokin/joitakin aika pahoja mokia. HP ei vaan suostu myöntämään sitä ja korjaamaan/korvaamaan laitteita. (Kaikkein järkevimmäksi olisi HP:lle kaiketikin tullut kerätä kaikki markkinoilla olleet vehkeet kaatopaikalle, purkaa kauppa ja/tai antaa tilalle uusi. Nyt on huonoa PR:ää tullut jo niin paljon, ettei sitä paraskaan konsulttitoimisto sitä enää onnistu pelastamaan - jenkkienkin Pavillion-foorumeilta löytyy satoja ellei tuhansia vihaisia "entisiä HP-laisia", jotka ovat tämän ongelman kanssa joutuneet vastakkain! Ja arvatkaapas, kuinka moni enää ostaa HP:n laitteen!?!)
Kun kaupasta ostaa tuotteen, odottaa sen myös toimivat - edes muutaman vuoden tietokoneitten kysessä ollen. En nyt maailmantappiin uskaltaisi niitten pelittävän. Mutta jos ostat uuden auton, pesukoneen, mikroaaltouunin, jääkaapin tms., niin kyllähän sen toimia pitäisi siinä tarkoituksessa, mihin se on ostettu!
Olen itse myös viemässä asiaani kuluttajaviranomaisille. Jos kiinnostuneita tältä (ja muiltakin) palstoilta löytyy, niin jonkinlainen "joukkokanne" voisi olla paikallaan. Kommentoikaa, niin voin laittaa mailiosoitteeni yhteydenottoa varten. Kiitoksia!