Rokotteiden kestosta

enolekovinfiksu

Otin reilu 10 vuotta sitten kai rokotukset hepatiitti A:ta ja B:tä vastaan ja varmaan jonkin muunkin rokotuksen (ennen Thaimaan matkaa).

Mistäköhän sitä voisi kysyä että pitäskö rokotuksia uusia. Ei ole mitään rokotuskorttiakaan. Tietääkö ne jotain jossain terveyskeskuksessa kun Suomen rokotuskeskuskin tais mennä nurin. Muistan kyllä vielä missä asuin 10 v sitten.

Tartteeko Dubaissa mitään rokotuksia...?

7

656

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hepatiiteista terveydenhoitajatkin sanovat että ne ovat elinikäisiä, eli ei tarvi uusia ainakaan ennen 20 v kulumista. Tuo kolmas rokotteesi on saattanut olla jäykkäkouristus, se pitäisi uusia 10 v välein, eli nyt olis sen uusimisen paikka. Jäykkäkouristusrokotteen on syytä olla voimassa aina, ei pelkästään matkoilla.

      • enolekovinfiksu

        Soitin tänään aika moneen paikkaan, terveyskeskuksiin ja terveysviraston arkiston hoitajalle, mutta ei löytyny meikäläisestä mitään tietoja. Kiitti vinkistä, täytyy ottaa se jäykkäkouristusrokotus pian.


      • tikattu

        sama kuin 20 v??!

        Riippuu aloittaja MINKÄ rokotuksen olet aikoinasi ottanut, toisissa on se 10v, toisissa pidempi aika.
        Missä kävit otattamassa sen hepatiittirokotteesi aikoinaan? (itse yksityisellä ja kyllä ne tietoni siellä ovat edelleenkin..)


      • se-sama-äijä
        tikattu kirjoitti:

        sama kuin 20 v??!

        Riippuu aloittaja MINKÄ rokotuksen olet aikoinasi ottanut, toisissa on se 10v, toisissa pidempi aika.
        Missä kävit otattamassa sen hepatiittirokotteesi aikoinaan? (itse yksityisellä ja kyllä ne tietoni siellä ovat edelleenkin..)

        Otin rokotukset aikoinaan yhdessä terveyskeskuksessa Helsingissä. Soitin tänään myös sinne ja mitään tietoja ei löytynyt koska tietojärjestelmät oli uusittu 2002, lisäksi saman terveysaseman arkistoistakaan ei tietoja löytynyt.

        Mistäs helkkarista sitä nyt sitten tietää mitä rokotuksia on annettu? Pitäsköhän ottaa kaikki rokotukset uudestaan vaikka ne hepatiittirokotukset olisikin vielä voimassa, ei kai siitä haittaakaan luulis olevan...


      • pilkunnussintaa
        tikattu kirjoitti:

        sama kuin 20 v??!

        Riippuu aloittaja MINKÄ rokotuksen olet aikoinasi ottanut, toisissa on se 10v, toisissa pidempi aika.
        Missä kävit otattamassa sen hepatiittirokotteesi aikoinaan? (itse yksityisellä ja kyllä ne tietoni siellä ovat edelleenkin..)

        Hepatiittirokotteesta puhutaan elinikäisen suojan antavana rokotteena mutta vielä ei ole pitäviä todisteita asiasta. Tutkimuksia on tehty, mutta tulosten saaminen kestää siis "eliniän". On saatu tuloksia, että 25 v. kuluttua rokottamisesta on vasta-aineita ollut veressä. Sen vuoksi, kun en itse ole terveydenhuollon ammattihenkilö, en kehtaa väittää sitä vettäpitävästi elinikäisen suojan antavaksi, mutta itse heitin kommentin, kun hain rokotteen nelikymppisenä, etten toista tarvitse elinaikanani.


    • hate

      olisit ottanut keltakuumerokotuksen niin olisit saanut Yellov Feaver kansainvälisen rokotustodistuksen mihin voipi laittaa ylös kaikki muutkin otetut rokotukset , niin minä tein.Eipä tarvitse pähkäillä.

    • seikkailijatar......

      on hyvä ottaa 10 vuoden välein. Eli yhtä usein kuin se jäykkäkouristusrokotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe