tuntiaktiivisuus

Onko tuntiaktiivisuus tärkeää ja miten se otetaan ujolla ja aralla oppilaalla huomioon kuin ei uskalla viitata ja vastata tunnilla.
6410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietysti se on tärkeää. Sillä sinä osoitat, että olet yleensäkin kiinnostunut opiskeltavista asioista ja pystyt osoittamaan tietämystä asioista. Jos sitten vaikka kokeessa menee huonommin, voit tuntiaktiivisuudella nostaa numeroa. Jotkut opettajat painottavat tuntiaktiivisuutta erittäin paljon, toiset eivät kuitenkaan välttämättä laisinkaan.

Jos ei uskalla viitata ja osallistua tunteihin, niin eipä siitä voi kovin paljon lisäpisteitä sitten antaa. Mitä sinä oikein pelkäät?

Äänestä
  • pelkään että nauretaan ja en uskalla kysyä ääneen apua ja asioita vasta sitten kuin olen opettajan kanssa kaksin

    Äänestä

  • hujhui kirjoitti:

    pelkään että nauretaan ja en uskalla kysyä ääneen apua ja asioita vasta sitten kuin olen opettajan kanssa kaksin

    Sen kun kysyt. Pätevä opettaja pitää huolen siitä ettei kenellekään naureta. Samaten pätevä opettaja pyrkii arvostamaan tuntiaktiivisuutta, mutta osaa ottaa huomioon aktiivisuuden lajin ja oppilaiden erilaiset luonteenpiirteet.

    Vanhat sanonnat kuuluvat että: "Se joka kysyy tyhmän kysymyksen on tyhmä kerran, mutta se joka jättää sen kysymättä pysyy tyhmänä lopun ikänsä" ja "Ainoa tyhmä kysymys on se joka jätetään kysymättä". Olettaen tietysti että kysymykset pysyvät asiassa.

    Äänestä

opettajasta. Jotkut opet ei huomioi juuri ollenkaan tuntiaktiivisuutta, antaessaan numeroa todistukseen, toisilla opeilla se tuntiaktiivisuus voi vaikuttaa jopa kaksikin numeroa suuntaan tai toiseen. Näin on ollut ainakin meillä.

Äänestä
  • ujon ja aran kannattais joko kuunnella tunilla tai viitata.

    Äänestä

Ite olin ala-asteella tosi ujo enkä tykänny yhtään viitata. Kauheinta oli ko mentiin järjestyksessä ja oli PAKKO sanoa jotain.

Ylä-asteella oon petrannu ja vetelen nyt ysejä ja kymppejä :] Eli kannattaa todellaki olla aktiivinen, jos tuntuu ettet kehtaa/uskalla niin alota eka silleen, että pyrit vastaamaan ainaki kolme kertaa joka tunti. (Jo tuolla saa hyviä numeroita, toki riippuu maikasta) Sitten sä jo huomaat olevas jatkuvasti äänessä. (No ei ihan koko ajan mut, u know)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hujhui kirjoitti:

Onko tuntiaktiivisuus tärkeää ja miten se otetaan ujolla ja aralla oppilaalla huomioon kuin ei uskalla viitata ja vastata tunnilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu