saanut apua tuosta sininen uni tuotteesta,jatkuvaan heräilyyn.Olen kuullut että tapu pitäs ottaa 6tn ennen nukkumaan menoa.?
onko kukaan
sininen uni
4428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Parin ekan illan kokemuksella 1 tabletti (2mg) selvästi väsyttää, mutta ei ole riittänyt pitkään uneen. Kokeilen joku ilta ottaa 2 kpl, jos auttaisi paremmin. Tosin sillä menolla reseptilääke taitaisi tulla halvemmaksi.
Pakkausselosteen mukaan otetaan 1-2 tuntia ennen nukkumaanmenoa.
Ei kannata käyttää lääkkeitä, vaan kokeilla mielummin vaikka fysioakustista hoitoa fysioakustisessa tuolissa. On mielyttävää ja tehokasta.
Mitä se fysioakustinen hoito on? Äkkiarvauksella tulee mieleen joku akupainelumatto, eikös niitä saa tavarataloistakin?
Melatoniini ei ole lääke, vaan ihmisen luonnollinen hormoni, joka mm. iän myötä vähenee. Viime yö meni hyvin yhdelläkin tabulla, pitkäaikaisempi säännöllinen käyttö tämän mukaan http://www.tietoaunettomuudesta.fi/melatoniini/ tehostaakin vaikutusta.
Ok, luulin että sininen uni oli valeriana-pohjainen lääke, mutta melatoniini on eri juttu. Olen kokeillut melatoniinia hyvällä menestyksellä jet lagin hoidossa.
Fysioakustisessa hoidossa käytetään fysioakustista tuolia. Tuoli lähettää matalataajuista ääntä ja myös tärisee. Hoidon aikana kuunnellaan musiikkia. Hoito kestää 2 x 20 minuutia, jonka jälkeen terapeutti kyselee mitä musiikki toi mieleen ja keskustelee muistakin potilaan tuntemuksista. 15 hoitokerran jälkeen nukuin taas normaalisti, vaikka vaikeaa unihäiriötä oli kestänyt monta kuukautta. Hoidon ainoa huono puoli on sen hinta, Helsingissä se oli 40 egeä/40 min.
En edusta mitään kyseistä hoitomuotoa antamaa firmaa. Haluan vain kertoa, että on olemassa tehokas hoito unettomuuteen, joka todella tehoaa. Unettomuus teki oman elämäni kurjaksi. En ollut hereillä päivällä enkä nukkunut öisin kuin noin neljä tuntia vain nukahtamislääkkeiden voimin. Olo oli kamala ja olin usein sairaslomalla. Fysioakustinen hoito poisti kehoni ylivireystilan ja pääsin taas kiinni normaaliin elämään. Käytin myös Doxal-nimistä lääkettä, joka auttoi minut irti nukahtamislääkkeistä. Pelkkä Doxal-hoito ei olisi yksin auttanut.
Vaihtoehtoinen vinkki: Jos unettomuus ei ole päässyt pahaksi, niin myös akupunktio auttaa.