Mistäköhän johtuu että Firefox selain vääristää ja jopa venyttää kotisivuni luonnottoman näköiseksi, jotka olen tehnyt suurella vaivalla FronPage 2003: lla?
Samoja ongelmia ei ole Internet Exploderilla tai Operalla.
Olen tehnyt seurantaa kotisivuillani käyneistä ja ylivoimaisesti eniten vierailijat jäyttävät IE: ta, eli noin 65%: sti. Firefoxin osuus on kuitenkin 25% ja loput Operaa ja muita selaimia.
Tovoisin tietenkin että Firefoxkin näkyisi kunnolla, koska näyttää siltä että varsinkin monilla nuoremmilla kävijöillä on tuo selain.
Onkohan tuossa FrontPagessa jotkin asetukset muokattavissa Firefoksillekin otolliseksi? Kuka tietää?
Samoja ongelmia ei ole Internet Exploderilla tai Operalla.
Olen tehnyt seurantaa kotisivuillani käyneistä ja ylivoimaisesti eniten vierailijat jäyttävät IE: ta, eli noin 65%: sti. Firefoxin osuus on kuitenkin 25% ja loput Operaa ja muita selaimia.
Tovoisin tietenkin että Firefoxkin näkyisi kunnolla, koska näyttää siltä että varsinkin monilla nuoremmilla kävijöillä on tuo selain.
Onkohan tuossa FrontPagessa jotkin asetukset muokattavissa Firefoksillekin otolliseksi? Kuka tietää?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se tekee epästandardia koodia ja sivut voi siksi näkyä väärin. Kyseinen ohjelma on kuusi vuotta vanha ja sen kehitys on lopetettu tuohon versioon. Ei tuollaisia pidä käyttää enää nykypäivänä. Kyseinen ohjelma tekee lähinnä Internet Explorer 6:lla toimivia sivuja ja sivut voi hajota jo nykyisellä Internet Explorer 8:lla mikäli yhteensopivuustila ei toimi.
W3C (WWW:n standardointijärjestö) on tehnyt validaattorit joilla voi tarkistaa sivuston oikeellisuuden:
http://validator.w3.org/
http://jigsaw.w3.org/css-validator/
Standardinmukaisillakin sivuilla onnistuu vielä kikkailu mitkä voi hajoittaa ja selaimissakin on eroja miten standardeja ymmärretään, mutta tuo kertoo jo onko sivut täysin rikki.
Internet Explorer 6 ja 7 muodostavat selvästi vähemmistön suomalaisten selaimista: http://gs.statcounter.com/#browser_version-FI-daily-20090927-20091026-bar
Eipä sitten muuta kuin tekemään uudet sivut.
Kyllä nuo minun kaikki selaimet ovat aiva viimeisintä huutoa.
En millään viitsisi enää aloittaa tuota kaameaa urakkaa. Yritän vielä keksiä jotain. Toivottavasti täältä tulisi kunnon korjausvihjeitä.
mutta se FrontPage ei.
Nyt sinun täytyy kuintenkin opetella se (x)html ja tutkia koodi käsin
ja muuttaa se validiksi.
On ainoa toimiva tapa.
FrontPage on rakennettu samalla ylimielisyydellä kuin kaikki muutkin Microsoftin tuotteet - mitkään säännöt tai sopimukset eivät yhtiötä koske, jos sitä ei huvita (lue: se ei osaa).
Opiskele jokin oikeaa koodia kirjoittava HTML-editori. Esimerkiksi NVU on ihan kelvollinen, suomenkielinen ja ilmainen.
Vielä fiksumpaa olisi jos opettelisi ihan sen (X)HTML kielen ja CSS:n, ne kun on oikeasti suunniteltu käsin kirjoitettavaksi. Kehitystyö kannattaa tehdä tänäpäivänä niin, että kehittää sivuston Firefox 2.0:lla. Se kun on alkeellisin selaintekniikka mitä nykyisissä alustoissa on valmiina. Tämä tarkoittaa sitä, että käytännössä 99%:a saa sivun näkymään joko suoraan tai viimeistään sitten kun asentaa päivitykset, mukaanlukien kännykät.
Jos miettii miten IE:llä toimii kun niitä oli tuolla sivustolla paljon, niin IE7 on hyvin lähellä Firefox 2.0:aa, että sillä toimii suurimmaksi osaksi ihan suoraan. Mutta IE7 on vanha ja Windowsin päivityksistä saa uudemman kun klikkaa.
Suosittelen tekemään Firefox 2:lla sivut ehkä jopa vuoden 2015 alkuun asti niin varmasti toimii. Jos sitten tekee jotain multimediasivustoa missä ääntä ja videota yms. niin 2012 kun HTML 5 tulee niin kannattaa tälläiset sivustot tehdä todennäköisesti Firefox 3.6:lla ja käyttää Firefox 3.5:ssa tulleita audio/video tageja. Aikaisintaan Firefox 2:lle tekemisestä voisi ajatella luopuvansa joskus ensi vuoden puolella.
Ja miksi just Firefox? Se nyt vaan sattuu olemaan kehittäjäystävällisin selain nykyisin se on juurikin Firefoxin tekniikka mikä joissakin nykyi alustoissa se heikoin lenkki, mutta toisaalta se on audio/video jutuissa edelläkävijä ja standardi vasta tulossa, että se on sitten 3v kuluttua varmuudella myös se mikä on heikoin lenkki (tai edelläkäviä) joissain alustassa kun sitä tekniikkaa käytetään niin paljon ja on multiplatform.
Ennen IE8:n julkaisua ensisijainen järkevin testausalusta olisi ollut IE7, ja ennen Windows Vistan julkaisua vanha IE6 joka on pitkälti samaa tekniikkaa kuin IE5.5 jostain vuosituhannen vaihteesta. Ennen Netscape 7:n julkaisua sitten olisi kannattanut testata Netscape 4.7:lla ja jne.
Eli idea aika selvä.. Kannattaa tehdä standardien mukaan mahdollisimman pitkälle mutta selaintekniikaksi ottaa sen heikoimman lenkin ettei tee liikaa multimediaa mikä ei toimi. Säästää sitten testausvaivaa kun tekee vaan sillä Firefox 2:lla, testaa IE8:n ja Safari 4:n niin melkoisen suurella varmuudella ei tarvi muuta enää testata.
Tietysti sitten kannattaa tehdä sivusto ilman pikselimittoja ja tehdä siitä sellainen, että skaalautuu mahdollisimman kapeaksi, antaa selaimen määrittää leipätekstin fontin, pyrkii tekemään taiton korkeintaan 50em levyiseksi yms. niin ei tarvi sitten testailla kännyköillä tai tehdä niille eri versioita.
Firefox on avointa koodia, eli harrastelijamainen kyhäelmä joka ei tue netin standardeja!
Microsoftilla ei koskaan ole ollut tapana tukea standardeja kovin kehuttavasti, viimeaikoina sentään on tullut vähän parannusta. Firefox tukee standardin mukaista koodia paremmin kuin IE.
PS. vaikka tulikettu onkin avointa koodia on kehittäjistä suuri osa ohjelmointialan ammattilaisia mitä ei voi sanoa kaikista M$-koodareista.
Eikös ne kaikki tuliketun koodarit ole ammattilaisia, kun saavat siitä palkkansa. Vapaaehtoista koodia ei mozillan tuotteissa taida olla yhtään.
Harrastelikoiden tekemää koodia on vain lisäosissa.
Mutta kyllähän selaimissakin voi vetää aika suuria johtopäätöksiä budjeteista ja kehitykseen kätetyistä varoista. Tulikettua ja muita mozillan tuotteita ohjelmoi työkseen markkinoiden suurin ohjelmoija armeija. Firefox onkin mailman kallein selain toistaiseksi.
Aivan yhtälailla IE rupesi paranemaan 7 versiosta alkean, kun microsoft rupesi ohjaamaan hiukan rahoja senkin kehitykseen. Safari lähti nousuun ja alkoi ilmestymään muillekkin alustoille kun apple erotti sen ohjelmoinnin omaksi osastokseen joka sai ihan ikiomaa rahnaa, eikä se ollut enään käyttistiimin pakollinen paha.
Toki sitten Opera on aika virkistävä poikkeus, sen budjetti on vain prosentteja jättiläisten budjeteista, ja silti se on yleensä se suunnan näyttäjä ja innovatiivisyyden veturi. Operan ominaisuudet vaan yleensä saadaan harrastelijiden toimesta kopioitua firefoxin lisäosiksi nanosekunneissa ilmestymisestä, jonka takia selainten jättiläinen eli Firefox tulee pysymäänkin suurimpana aktiivikäyttäjien selaimena (Vanha IE6 pysyy yritysten vanhanaikaisen infran takia sitten muuten vaan mailman käytetyimpänä vielä pitkään).
Mutta selaimet noudattaa täsmälleen samoja luonnonlakeja kuin muutkin IT projektit. Raha ratkaisee aina viime kädessä näissä asioissa.
Vaikka FF:n lähdekoodi on saatuvilla suureksi osaksi, on se silti myöskin mailman kallein selain, eli sen kehitykseen laitetaan eniten rahaa.
Firefoxia ja muita mozillan omistamia tuotteita koodaa päivätyökseen iso nippu alansa ammattilaisia. Palkan saavat Mozilla foundationilta, joka omistaa mm. firefoxin ja sen patetentit. Mozillan rahoitus sitten taas tulee pääosin Firefoxin kautta googleprovikoin.
Eli rahassa mittattuna (maksetuin palkoin ja kuluin) on firefox se ammattimaisin selain.
Firefoxin suosion kascu takaa Mozillalle sen tulot, joten on aika varmaa, että mozilla ohjaa firefoxin mainostulot isolta osin takaisin sen kehitykseen. mm. Thunderbird ei saa läheskään yhtä isoa kehityssiivua mozillan budjetista.
Älä välitä Firefoxista! Se selain on aiheuttanut minulle vitun paljon ongelmia aina kun olen ladannut sen koneelleni joidenkin kehujen tuloksena, muka markkinoiden ehdottomasti parhaimpana selaimena.
Tosiasia kuitenkin on että jopa Opera hakkaa Firefoxin mennen tullen...puhumattakaan Internet Exploderista.