Voiko joku vähän valaista, että mitä sieltä on tulossa? Kyselläänkö paljonkin noista kirjoista..? Noissa kirjoissa käydään läpi myös fysiikkaa ja kemiaa, niin pitääkö ja kannattaako nekin lukea ihan huolella läpi? Olin muutenkin vähän myöhässä näiden kirjojen kanssa, mut oon kyl tehnyt todella paljon töitä sen takia ja oon lukenut todella paljon.. mut nyt tuntuu et tuo kemia ja fysiikka ei oikein suju, kaikki menee ohi :D
mut mitä ne voi esim. kysellä siellä kokeessa? entä haastattelussa? millaisia ne ryhmätehtävät tai yksin tehtävät jutut ovat? valaiskaa, kiitti :)
mut mitä ne voi esim. kysellä siellä kokeessa? entä haastattelussa? millaisia ne ryhmätehtävät tai yksin tehtävät jutut ovat? valaiskaa, kiitti :)
Vastaukset 47
Vanhimmat
vastauksia.. :)?
Ei siellä ainakaan mitään ryhmätilannetta pitäis olla. Ja yksilötehtäviäkään ei mun mielestä ole. Rasti ruutuun meiningillä on kysymykset kirjoista. Näin olen käsittänyt.. Eli oikein/väärin/en tiedä. Oikeasta vastauksesta saa pisteen, väärästä vähennetään ja en tiedä- vaihtoehdosta ei saa eikä menetä yhtään pistettä.
Haastattelusta en osaa sanoa juurikaan.. Tuskin se kovin tiukka on :)
okei, kiitos vastauksesta :)
ai säkin oot siis tulossa ens tiistaina sinne haastatteluun :)? jänskättääkö jo? ootko lukenut paljon niitä kirjoja? mua vähän jänskättää, ku haluisin niin kovasti tonne kouluun, et olis kyl kiva päästä sinne!
Juu, tiistaina oon tulossa. En oo paljon lukenu ku on kaks alle 2v lasta tässä hoidettavana :D MÄ oon nyt lähinnä kokeilumielessä hakemassa, haen sitten keväällä tosissani. Oon mä pari kertaa kummatkin kirjat lukenu, mutta päähän ei oo kyllä jääny mitään :D
Ei mua se haastattelu jännitä yhtään, tiedän et siellä oon ihan vahvoilla, mut se kirjakuulustelu ei oo ihan mun vahvin alue. :)
Tsemppiä sinne! Tuu sit kertoo kuinka meni! :) Toivottavasti pääset sisälle!
Täältä löytyy myös yksi (jo) kauhusta kankea kätilölinjan pääsykokeisiin tuleva. Hermostuttaa hirveäsi se hakijoiden yleinen taso ja niiden tehtävien yksityiskohtaisuus (=kysyvätkö kuinka vaikeita?).
muakin jännittää nyt ihan kamalasti.. nyt luen just parhaillaan, mut pakko pitää pieni breikki, ku rupes vähän väsyttämään :)
onko täällä ketään, joka tietäis, et mitä siellä tapahtuu huomenna? toivottavasti löydän paikalle.. :D mua jänskättää ihan kaikki, kirja-kuulustelu, haastattelut, mahdolliset tehtävät.. hui :) haluun niin kovasti tuonne, mut sinne otetaan niin vähän sisään, että vähän kyllä pelottaa.
tsemppiä teille, huomenna näemme :)
onks teillä mitään hajua mitä ne voi kysellä noista kirjoista? ootteko lukenut noi kirjat ihan kokonaan vai ootteko jättänyt ns. ei niin tärkeitä kohtia lukematta? milloin ootte aloittaneet lukemisen?
jänskättää :)
Mä aloitin lukemisen lokakuun alussa etiikalla ja sain tuon anatomian kirjan vasta viime viikolla maanantaina. Kummatkin kirjat oon kahlannut läpi, mutta anatomian kirjan kemia/fysiikan osion loppupäästä ei jäänyt mitään aivoon.
En tiedä niistä kysymyksistä sen enempää, mutta saattavat kuulemma harrastaa kompakysymyksiä.
okei.. eli suunnilleen samoihin aikoihin ollaan aloitettu lukeminen :) mullakaan ei oikeen jäänyt mitään päähän siitä kemma/fyssa osiosta :/ ihan liian outoja sanoja oli, että meni kyllä niin ohi.
minkä ikäisiä hakijoita täällä on? haetteko ihan nuorten puolelle? oon itse 20.
Mistä päätellen siellä on rasti ruutuun -tyylinen kirjakuulustelu? Itse kun en onnistunut löytämään mitään tarkempaa tietoa siitä että millainen se tehtävä on, ja eikös Metropolian sivuilla mainita että ryhmätilannekin on mahdollinen..?
Ryhmätilanne on kai ihan mahdollinen, juu. Mutta ne tiedot, joita itse olen löytänyt koskien niitä kysymyksiä, kertovat että kyseessä on kyllä-ei-en osaa sanoa-tyylinen palikkatesti.
Ja nuorten puolelle haen, olen 19-vuotias. Kääk. Kohta pitää lähteä.
Kuinka kauan nuo pääsykokeet kestivät yhteensä? Aloitettiinko kirjatestillä vai haastattelulla? Kauan haastattelu kesti ja millainen se oli?
Oliko kamalan vaikeita kysymyksiä kirjatentissä ja vaikeasti muotoiltuja?
Pääsykokeet aloitettiin kymmeneltä kirjatentillä ja ennakkotehtävällä. Sitten tulivat ryhmätilanteet ja sukunimestä riippuen saatat olla koululla neljään asti.
Kysymykset vähän välimerkkierotiikkaa harrastavia.
Mitkäs fiilikset muille jäi? Huomennahan on vielä kuulemma toisen hakijapuolikkaan pääsykokeet.
Kumminkin oli niitä ryhmätilanteita, vaikka ilmeisesti niistä ei missään oltu mainittu? Millainen se oli?
Ryhmätilanteet kyllä mainittiin yhdeksi mahdollisuudeksi Metropolian sivuilla.
Missä vaiheessa se haastattelu siis oli?
Ryhmä tilanteessa piti keskustella 20min annetusta aiheesta. :)
Huomenna tosiaan olis toisen puolikkaan vuoro..
Mulla meni paremmin mitä ajattelin, mutta ei todellakaan niin että paikka vielä irtois. Oli kyllä paljon helpompi mitä ajattelin ensin.
Rasti ruutuun oli tosiaan vastaustyyli, välillä oli kyllä sellasia kompakysymyksiä, että tuurilla sai vastata vaikka asiasta tietoakin olis ollu.
Haastattelua ei ollu tällä kertaa, kun olikin ryhmätilanne.
Tosi paljon hakijoita oli jättäytyny pois. Oliskohan meitä ollut kirjatentissä n. 25 siinä luokassa jossa itse olin ja ilmeisesti oli sitten vielä toinen luokka käytössä samaan aikaan. Ja jos käyttää loogisuutta, niin ryhmätilanteissa meitä oli 7 samaan aikaan ja ryhmiä oli sitten kai 6? (korjatkaa joku jos olen väärässä) Eli siis yht. noin 45 ihmistä oli tänään haastattelussa ja ehkä saman verran voisi olettaa huomennakin olevan? Eli yht. noin 90-100 oli varmaan pääsykokeissa? Olikos se niin että 40 paikkaa alottaa? Vai 30? Kuitenkin, aika hyvät mahdollisuudet siis päästä sisälle, vaikkei kovin hyvin meniskään..
Hii, vaikuttaa ihan lupaavalta :) Liekö sitten huominen koe samanlainen... Noh, sen näkee sitten. Kiitos kaikille infosta. :)
Eikö tää koe ollut ihan sama kätilöille, terveyden- ja sairaanhoitajillekin? Tai näin ainakin itse käsitin.
Ilmeisesti sama koe oli, mutta mun ymmärtääkseni sh:t ja th:t oli omissa porukoissaan? Ainakin siinä meidän luokassa jossa itse tota kirjakuulustelua tein, oli ymmärtääkseni vaan kätilöitä? En oo ihan varma kyllä.
Ainakin siinä ryhmätilanteessa oli vaan kätilöhakijoita kaikki.
Hmm.. Vaikuttaako se ennakkotehtävä pisteisiin? Siis siinä suhteessa kyllä,että jos sitä ei palauttanu niin vähenee se 3p .mutta voiko siitä saada myös pisteitä?
Mä ymmärsin että max. pisteet on 65. Ja siitä 35p on mahdollisuus saada ryhmätilanteesta. Onko se loppu 30p sitten suoraan siitä kirjatentistä vai onkohan siinä sit erikseen vielä ennakkotehtävän pisteet? Ja oliko se niin että vielä tässä valintakoetuloksienkin aikana lisätään se 5p ensimmäisestä hakutoiveesta?
Ennakkotehtävistä ei saa lisäpisteitä, 30p. ryhmäkeskustelusta, 30p. kirjatentistä ja 5p. 1. valinnasta.
-> yhteensä 65p.
Ok. Löysin tilaston ilmeisesti viime vuodelta, jossa oli hakijamäärät ja valitut ja alimmat hyväksytyt pisteet jne. Totesin, että eipä paljon sais olla kokeessa virheitä jotta sisälle pääsis. Siinä oli 50p alin hyväksytty pistemäärä :O
Jees. Taitaa jäädä tällä kertaa sisään pääseminen väliin, kerta EOS-vastauksia tuli viiden pisteen arvosta.
Siis ei kyllä todellakaan mene noi pisteet noin, että ryhmäkeskustelusta niin paljon kuin 30 pistettä. Siitä saa tyyliin 20p, ennakkotehtävästä 15p ja kirjallisesta 30p. Näin ainakin aikaisempina vuosina yleensäkin ja muissakin ammattikorkeissa. Taitaa nyt Ehkä se menee ihan hyvin:llä olla vähän vääriä tietoja, mm. toi ettei tulisi ryhmätilannetta ja noi pisteet. Ja muutenkin nyt tullu vähän sellanen olo ettei täällä keskustelleilla ole tainnut olla enempää tietoja kuin muillakaan jotka ekaa kertaa tonne hakee, ja jopa tullut Metropolian sivujen vastaisia tietoja, eli vähän turhan asiantuntevaa esitetään niille jotka oikeita tietoija tahtoisi :( Nihkeetä sanoisin.
Pisteytys kysytty suoraan opettajalta. Sanoi, ettei ennakkotehtävä vaikuta pisteytykseen muuten kuin jos sen jättää palauttamatta (-3p.), kirjallisessa osassa luki jo koepaperissa kirjallisten maksimipisteiden olevan 30p., ensimmäisestä valinnasta saa sen viisi pistettä. Joten jos (ja kun) maksimipistemäärä on 65p., niin mistäs pirusta se 30p. muuten revittäisiin? Kai olet myös huomannut valintakokeen rakenteen muuttuneen parin viime vuoden aikana?
Ja missä ihmeen välissä hmphhöh on saanut sen täysin VÄÄRÄN kuvan siitä, että olisin mainostanut "ettei tulisi ryhmätilannetta"? Juuri eilen kirjoitin ryhmätilanteen tulevan kirjallisen jälkeen. :D
Tuolla kokeessa kun muilta kyseli, niin opettajat olivat heille sanoneet ettei pisteytyksestä saa kertoa. Ja kun ryhmäkeskustelun opettajat sitten sano keskustelun jälkeen että nyt saa kysyä jos on jotain kysyttävää nii ne siinä samalla mainitsi etteivät he saa kertoa pisteytyksistä. JA toi kuulostaa erittäin epäloogiselta että tollasesta tehtävästä josta voi arvioida aika hyvin mm motivaatiota ei annettais pisteitä.
Mitä tekemistä valintakokeen rakenteen muuttumisella oli asian kanssa? Ainakin viime keväänä oli vielä ollut Laureassa niin että ennakkotehtävästä oli saanut pisteitä, vaikka siellä se ennakkotehtävä ei edes ollut niin laaja, samantyylinen vain. Ja tää meidän koe kirjallinen koe oli täysin sama kuin viime keväänä (ainakin siinä luki kevät 2009 ja siinä mainittiin ensihoitajatkin, joille siis ei ollut nyt ollenkaan hakuja syksyllä) ja muutenkin koko kokeen rakenne sama kuin keväällä, eli tuskin sitä on Laureassakaan nyt ehditty muuttaa.
Kirjallisen kokeen pisteet on joo 30p, siitä en oo mitään muuta väittämässä.
Eri asia sanoa kokeen jälkeen että mitä on tapahtunut, kuin ennen koetta ja nyt tätä jälkimmäistä tilannetta tarkoitin. Ja siis tolla hain enemmän sitä, että täällä on muutkin laittanut vähän jotenkin väärän kuvan antavia tietoja, otin vaan sut esimerkiksi, nothing personal. Ja siis tosta pisteytysjutusta tuli sitten vielä enemmän mitä ihmettä fiilis. Sori, ei ollu tarkoitettu mitenkään henkilökohtaiseksi hyökkäykseksi.
Mutta "Kysymykset vähän välimerkkierotiikkaa harrastavia." ?? :D
Olisi kyllä outoa, jos joku olisi kirjoittanut ennakkotehtävään muutaman lauseen jotain kliseitä alasta, ja toinen olisi kirjoittanut muutaman sivun mielenkiintoista asiaa motivaatiostaan jne. ja samat pisteet saisivat.
Ehkäpä noilla esitehtävillä on merkitystä sillon jos useampi on saanut samat pistemäärät? Niitä vertaamalla voidaan arvioida motivaatiota etc?
Hyvin omituista kyllä. Meille opettajat sanoivat ryhmäkeskustelun jälkeen että keskustelusta voi saada 30p. Tiedä sitten millä perusteilla.
Juu, outoa kyllä mustakin, jos se ennakkotehtävä ei vaikuta pisteisiin sen enempää. Itse ainakin näin aika paljon vaivaa siinä, joten kieltämättä pistää ketuttamaan jos sillä ei sitten sen suurempaa merkitystä ole.
Mä mietin sitä kans, että jos se on sitten merkittävämmässä roolissa, jos kahdella hakijalla on samat pisteet ja mietitään kumpi otetaan sisälle? No, miten vain..
VOihan se olla, että tehtävästä saatavat pisteet on sisällytetty siihen ryhmätilanteesta saataviin pisteisiin.. En tiedä.
No, fakta on ainakin se, että mun pisteet ei tule mitenkään riittämään sinne, joten ensi keväänä uudestaan sitten. :)
Vastasitteko moneenkin kysymykseen, et en osaa sanoa? Miten luulette et teillä meni se kirjallinenkoe? Mä en osaa ite yhtään sanoa, ku siellä oli niin paljon semmoisia kompakysymyksiä, et olis periaatteessa voinut olla sekä oikein että väärin..
Miten teillä meni se ryhmätilanne? Mä olin alussa ihan hiljaa, ku en oikein tajunnu mitä pitää selittää.. ja sit vaa jotenkin menin mukaan, mut en tiedä. olisin voinut kyl enemmän puhua.
Mulla oli varmaan puolet eos-vastauksia :D Eli siitä päätellen en todellakaan pääse sisälle.
Ja ryhmätilanne meni TOSI hyvin. Mutta en mä sitä jännittänytkään yhtään, se on mulle vaan niin luontevaa puhua aiheesta ku aiheesta eikä tollaset yleensä aseta mitään paineita mulle :)
Mulla tuli alle kymmenen eos-vastauksia. Anatomia-kirjan jutut olivat aika helppoja, sielläkin kyllä kompia aikamoisesti. Etiikka-kirjan kysymykset olivat vähän vaikeampia, kun ei oikein osannut odottaa, että mitä siitä kysytään. Muutamaan kyllä ihan vaiston tai jonkun fiiliksen mukaan laitoin vastauksen, kun en ollut ihan varma. Kumminkin 50/50 mahdollisuudet saada se oikein. Mieluummin vähän riskillä, kuin että kaikkeen laittaisin eos-vastauksen, enkä silloin varmastikaan pääsisi sisälle.
Ryhmätilanne meni mulla ainakin mielestäni tosi hyvin, alkuesittely kyllä vähän takkuili ja jumitin pienen hetken siinä jotain ihmettä. :// Joku blackout. Muuten olin yksi aktiivisimmista keskustelijoista ja toin hyviä pointteja keskusteluun ja kommentoin muiden sanomisia.
Musta vähän tuntuu että sen keskustelun sisältö ei ollut niinkään tärkeä, vaan se, miten muiden kanssa tuli toimeen, pystyi sosialisoimaan ja kommunikoimaan.
No mutta, muutaman viikon päästä saa tietää tulokset ja näkee, menikö kokeet oikeasti hyvin. Mulla jäi ainakin ihan hyvä fiilis niiden kokeiden jälkeen, ei mitään kamalaa "VOI EI MENI HUONOSTI!" -juttua. Ilmoitelkaa jos pääsitte! :)
kiva kuulla, et meni kivasti pääsykokeet.. :) nii toivottavasti ne kattoo sen keskustelun niin, et tulee vaan muiden kanssa toimeen ja sillee. ku en ollut ihan koko aikaa äänessä, mikä oli mun mielest vähän huono.. olis pitänyt mun mielestä puhua enemmän, mut ryhmässä oli pari sairaanhoitajaa ja jotain sosiaalityöntekijöitä, nii ne ties tosi hyvin mistä puhuu, nii ehti tosi paljon tulla jutut jo heiltä :).
vähän jänskättää se kirjallinenkoe, ku oli tosiaan niin paljon kompakysymyksiä.. nii en sen takia oikein tiedä miten ne koe meni. :/ mut ilmoitelkaa, ku tiedätte pääsettekö opiskelemaan :)
Niin joo, se unohtui mainita, että mä en tuonne kätilöksi hakenut, vaan ihan sairaanhoitajaksi. : ) Mutta ainakin kirjalliset olivat samat kaikilla. Keskustelut olivat varmaan erilaiset sairaan- ja terveydenhoitajille ja kätilöille. Tai ainakin ryhmät koostuivat pelkästään kätilöistä tai sairaanhoitajista. Varmaan aika samanlaisia aiheita oli silti.
Onko työkokemuksella muuten mitään vaikutusta sisäänpääsyssä?
ei ole..
Jeps, täällä yks kevään hakija!
Eli siis ekaa kertaa ja ykkösvaihtoehtona metropoliaan kätilöksi. Haen ihan vaan yo-papereilla, eli käytännön kokemusta ei oo pätkääkään. Todistuspisteitä saan yhtä vaille täydet (muistaakseni maksimi oli sen 30?) ja lukemisen alotan hiljaksiin joulukuussa. Tuntuu että oikeestaan ainut mihin voi pääsykokeessa ite vaikuttaa on tuo kirjallinen koe, joten siihen on satsattava niin perskeleesti! Ilmeisesti nuo valintakoekirjat on tänäki vuonna samat.. I HOPE!
Ennakkotehtäväänki aattelin panostaa, vaikka sen vaikutuksesta ei faktatietoo olekaan. Parempi pelata varman päälle jos aikoo sisään päästä!
Haastattelut ynnämuut menee sitte omalla painollaan, ei niitä kannata varmaan sen suuremmin etukäteen miettiä. Ite oon ainaki kuullu että kyllä ne opettajat (tai muut jotka ryhmätilanteita tai haastatteluja arvioi) aina huomaa, jos joku on tyyliin ulkoo opetellu litanian jotain latteuksia tai jonku puheen. :D Omana ittenähä sinne on tarkotus mennä ja kattoo sitten mihin rahkeet riittää. Ite koen olevani sen verran sosiaalinen ja motivoitunu, että eiköhän se suju ku on itsevarma mut ottaa myös muut huomioon.
Nyt muutkin vaan hiljaksiin alottelee lukemista, parempi näin jo näinki aikasin jos vaan jossain välissä aina ehtii. Kyllä se tieto jää päähän ku hitaasti ja tarpeeks pitkän ajan omaksuu!
TSEMPPIÄ! :)
Moneltakohan tulokset tulee huomenna... :)
HEI KAIKKI JOTKA ODOTTAVAT VASTAUSTA KOULUUN..
Onko teillä joku numero mihin voi sitten soitella ja kysellä et miten on sijoittunut niissä pääsykokeissa? ku mä en sen kirjallisen kokeen jälkeen muistanut ottaa niitä monisteita, nii jos niissä oli jotain numeroita, nii jäi saamatta.. et jos joku viittii, nii voiko laittaa mulle tänne tai kertoa edes kenelle henkilölle pitää soittaa nii katson metropolian sivuilta...
tiedättekö muuten, et tuleeko heti huomenna ne tulokset sinne nettiin??
kiitos paljon etukäteen! :)
http://www.metropolia.fi/hakeminen/ammattikorkeakoulututkinto/
jep, kiitos.. onko tietoa siitä puhelinnumerosta? :)
ei tullut opiskelupaikkaa, mutta varasijalla ollaan.. :( mut kuitenkin tosi epätodennäköistä että pääsis opiskelee:(
Monesko olit varasijajonossa Plääh? Minä vasta 124, joten ei mitään mahdollisuuksia päästä:(
Oih, ihanaa, pääsin opiskelemaan! Ensimmäinen hakutoive ja ekalla yrittämällä! Mitenkäs paljon pisteitä teillä muilla on muuten ollut (päässeet ja ei-päässeet?)
Onnea ja tsemppiä kaikille :)
En kyllä kätilöksi hakenut vaan sairaanhoitoon, sisään pääsin pisteillä 61,25 :) eli nappiin meni nähtävästi.
Onnee kaikille jotka nyt pääsitte! Mulla tosiaan se eka yrittämä on vasta keväällä. Kuinka paljon muuten olikaan maksimipisteet?
Alin hyväksytty tais olla joku 52 tms ni iha uteliaisuuttani mietin. Mulle nimittäin tuli kans lappu vaikka en nyt syksyllä menny ees pääsykokeisiin vaikka kutsu tuli.
ensari:
oon varasijalla 12.. mut melkein puolet luokasta peruuttaa opiskelupaikan :D pisteitä sain 49, eli jäi 3 pisteestä. pitää hakee ens vuonna taas uudelleen.. :) jos silloin nappais ku paikkojakin hieman enemmän.. toivottavasti.
ja onnee teille, ketkä saitte paikan:)