Olemme menossa naimisiin ja sopineet tekevämme avioehdon. Millaisia avioehtoja yleensä tehdään eli turvataanko ennen avioliittoa hankittu omaisuus vai myös avioliiton aikana tienattu omaisuus? Entä kuolema, jätetäänkö se pois? Löysin jonkin mallisopimuksen ja ainakin siinä oli mukana myös avioliiton aikana tienattu omaisuus. Kai se riippuu aina tapauksesta mutta olisi kiva kuulla mitä ns. normaalilla avioehdolla tarkoitetaan.
Millainen avioehto
2
529
Vastaukset
- IANAL
En tiedä mikä on "normaali" avioehto ja liekö niitä tilastoitukaan, mutta tässä joitakin tavallisimpia:
- kummallakaan puolisolla ei ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen (siis mihinkään, ei kuollessa eikä erotessa)
- toisella on, toisella ei
- avio-oikeutta ei ole omaisuuteen, joka on
-hankittu ennen avioliittoa
-peritty
-paperissa yksilöity (esim. taloon, kesämökkiin)
mutta on kaikkeen muuhun
- avio-oikeus on vain johonkin tiettyyn omaisuuteen
- avioehto on voimassa avioliiton päättyessä eroon mutta ei sen päättyessä toisen kuolemaan (ts. leskellä on normaali avio-oikeus kuolleen omaisuuteen (kaikkeen tai em. tavalla rajattuun))
Avioliiton aikana yhdessä hankittu omaisuus (esim. asuntoa on maksettu puoliksi tai vaikkapa 2/3-suhteessa) tietysti on yhteistä ja jaetaan siis avioliiton päättyessä avioehdon voimassaollessa lähtökohtaisesti samassa suhteessa, joten sitä ei yleensä avioehdossa erikseen mainita. Jos puolisoilla on avio-oikeus myös toistensa osuuksiin siitä yhteisestä omaisuudesta, niin mahdollinen varallisuusero tasataan tasingolla.
Avioliiton aikana kummankin erikseen hankkimasta omaisuudesta voitte sopia ihan miten parhaaksi katsotte, joko niin että suljette siihenkin avio-oikeuden pois toisiltanne, tai niin että se on avio-oikeuden alaista. Jälkimmäinen lienee kohtuullista mikäli teette sellaisen työnjaon että toinen jää hoitamaan lapsia ja kotia ja toinen kerää rahaa.
Maistraatti.fi -sivustolta tai lakimieheltä löytyy mallisoppareita.
Meillä esim. on tällainen: "puolisoilla ei ole avio-oikeutta toistensa omaisuuteen; tämä avioehto ei ole voimassa kuolemantapauksessa."- Menttu
paljon IANAL! Hyvä ja avaava vastaus, tosi kiva että viitsit nähdä vaivaa! Pitääpä katsoa noita mallisoppareita, eiköhän tää tästä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675540Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344234Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.871818- 631415
- 2611117
- 471112
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126959Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45792Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31733Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38682