Millainen avioehto

Menttu

Olemme menossa naimisiin ja sopineet tekevämme avioehdon. Millaisia avioehtoja yleensä tehdään eli turvataanko ennen avioliittoa hankittu omaisuus vai myös avioliiton aikana tienattu omaisuus? Entä kuolema, jätetäänkö se pois? Löysin jonkin mallisopimuksen ja ainakin siinä oli mukana myös avioliiton aikana tienattu omaisuus. Kai se riippuu aina tapauksesta mutta olisi kiva kuulla mitä ns. normaalilla avioehdolla tarkoitetaan.

2

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IANAL

      En tiedä mikä on "normaali" avioehto ja liekö niitä tilastoitukaan, mutta tässä joitakin tavallisimpia:

      - kummallakaan puolisolla ei ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen (siis mihinkään, ei kuollessa eikä erotessa)

      - toisella on, toisella ei

      - avio-oikeutta ei ole omaisuuteen, joka on
      -hankittu ennen avioliittoa
      -peritty
      -paperissa yksilöity (esim. taloon, kesämökkiin)
      mutta on kaikkeen muuhun

      - avio-oikeus on vain johonkin tiettyyn omaisuuteen

      - avioehto on voimassa avioliiton päättyessä eroon mutta ei sen päättyessä toisen kuolemaan (ts. leskellä on normaali avio-oikeus kuolleen omaisuuteen (kaikkeen tai em. tavalla rajattuun))

      Avioliiton aikana yhdessä hankittu omaisuus (esim. asuntoa on maksettu puoliksi tai vaikkapa 2/3-suhteessa) tietysti on yhteistä ja jaetaan siis avioliiton päättyessä avioehdon voimassaollessa lähtökohtaisesti samassa suhteessa, joten sitä ei yleensä avioehdossa erikseen mainita. Jos puolisoilla on avio-oikeus myös toistensa osuuksiin siitä yhteisestä omaisuudesta, niin mahdollinen varallisuusero tasataan tasingolla.

      Avioliiton aikana kummankin erikseen hankkimasta omaisuudesta voitte sopia ihan miten parhaaksi katsotte, joko niin että suljette siihenkin avio-oikeuden pois toisiltanne, tai niin että se on avio-oikeuden alaista. Jälkimmäinen lienee kohtuullista mikäli teette sellaisen työnjaon että toinen jää hoitamaan lapsia ja kotia ja toinen kerää rahaa.

      Maistraatti.fi -sivustolta tai lakimieheltä löytyy mallisoppareita.

      Meillä esim. on tällainen: "puolisoilla ei ole avio-oikeutta toistensa omaisuuteen; tämä avioehto ei ole voimassa kuolemantapauksessa."

      • Menttu

        paljon IANAL! Hyvä ja avaava vastaus, tosi kiva että viitsit nähdä vaivaa! Pitääpä katsoa noita mallisoppareita, eiköhän tää tästä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3730
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3612
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3153
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1008
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      989
    Aihe