Suunnitteilla on kokonaan uusi saunakeksintö. Nimittäin sauna ilman lauteita. Alunperin ajatus lähti siitä että näin huonopolvisena lavoille kiipeäminen on tuskaisen hankalaa. Sen jälkeen heräsin huomaamaan kuinka epäesteettistä ja epämukavaa on istua ritirinnan hikoilevien ruhojen vieressä pitkällä lankkupenkillä, jollainen laude pojimmiltaan on. Lisäksi lauteiden pesu on ainainen ongelma.
Miksi siis ylipäätään pitää olla julmasti tilaavievät lauteet jalkalavoineen ja kiipeämisjakkaroineen? Kantakaapa joskus lavot pihalle ja ihmetelkää miten paljon tilaa saunassa oikeastaan onkaan. Eikähän muissakaan huoneissa istuta pää katonrajassa, jossa ilma on kaikkein tunkkaisin ja huonoin.
Siitä se lähti ajatus, että kalustan saunani yhden istuttavilla kovapuisilla puutarhatuoleilla. Nyt ongelmana on vain kiuas. Kykeneekö mikään kiuas lämmittämään koko löylyhuoneen alhaalta asti, eikä pelkkää katonrajaa?
Miksi siis ylipäätään pitää olla julmasti tilaavievät lauteet jalkalavoineen ja kiipeämisjakkaroineen? Kantakaapa joskus lavot pihalle ja ihmetelkää miten paljon tilaa saunassa oikeastaan onkaan. Eikähän muissakaan huoneissa istuta pää katonrajassa, jossa ilma on kaikkein tunkkaisin ja huonoin.
Siitä se lähti ajatus, että kalustan saunani yhden istuttavilla kovapuisilla puutarhatuoleilla. Nyt ongelmana on vain kiuas. Kykeneekö mikään kiuas lämmittämään koko löylyhuoneen alhaalta asti, eikä pelkkää katonrajaa?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihan hauska tarina. Mene asiaan reijo.
Jos ostat vaikka teräskuorisia vedenkeittimiä yhtä monta kuin on niitä tuolejakin. Joka vedenkeittimen vesitilaan pieniä kiviä noin puolilleen ja pistoke seinään. biltemasta saat alle vitosella ajastinkytkimiäkin niin jokainen voi laittaa omalle tuolikiukaalleen oman ajastuksen milloin menee päälle ja kauanko lämpenee. Sitten vain vaatteet pois, tuolille vesipullon kanssa istumaan ja vettä roiskimaan vedenkeittimelle tuolin alle! Jos lisätehoa haluaa niin pukee sadeviitan päälle niin ei höyryt karkaile!
Pudota reiska kattoa metrillä tai pistä se mainos tulemaan niin ompahan sekin käsistä pois. Mitä sinä lauteiden pesusta huolehdit, sydärihän tappaa bakteeritkin? Kai se parantaa huonot polvetkin?
olen jo vuosia sitten nähnyt tuollaisen saunan jossakin sisustuslehdessä (en enää muista nimeä). Siinä
saunassa nurkassa nökötti pikku-tonttu....
Lämmittää mikä kiuas vaan kun poltat tarpeeksi puuta mutta onko siinä mitään järkeä?Ainut keino on upottaa kiuas monttuun et kivet ois jossain vähän lattia pinnan yläpuolella.
..anna nyt vaan tulla koko litania!
Ei mahdoton , jopa helppo . Sähkökiukaalla , laita pelti tötteröön kiuas 30 mm lattiarajasta , kiuas sen sisällä ja tötterön korkeus 700 mm katosta . Löylyvettä saisit kiukaalle putkella reijästä .Räppänät kiinni saunoessa .
Eiköhän tuosta voisi aloittaa .
Tötterö = kiukaan kokoinen peltinen " tunneli " joka ohjaa ilmaa .
Mutta lämmön pitää sitten tulla alhaalta, eli kiuas upottaa. Tämä on ollut paljon puheena invalidipiireissä. Lauteet voi toki poistaa tavallisesta saunasta ja ovea leventää, että pääsee tuolilla saunaan. Mutta paljoa iloa asiasta ei ole, koska ainoastaan otsan saa hikeen.
Ilmankierto olisi yksi mahdollisuus, siinä ongelmana just se ilmankierto. Kukaan halua istua kuumassa tuulessa.
Asia pitäisi miettiä ihan piirustuksia tehtäessä. Sauna ikäänkuin kerrosten väliin. Eli alalauteena toimisi lattia. Lattian pitäisi olla jonkinlaista ritilää, että ilma kiertäisi ja saisi tuolin kelattua sisään. Ei todellakaan mikään mahdoton toteuttaa. Vaan, koitas mennä jollekin sauna "asiantuntijalle" ehdottelemaan...
Suomessa on melkoisesti liikuntarajoitteisia, jotka eivät pysty käyttämään saunaa ollenkaan. Olisi siinä pieni markkinarako jollekin, joka myisi muuta kuin kiukaita tai valmislauteita.
Riskitön valina olisi S-kiuas, antavat takuun toimivuudelle palautusmahdollisuudella..
Kyllä S- kiuas siihen passaa . Kun tekee tuon " peltitötterön" kiukaan ulkovaipan jatkoksi n 120 cm ja laskee kiukaan ihan alas n 30 - 35 mm lattiasta .
Voishan siihen " tötteröön " sitten tehdä sujettavan löylyluukun .
Tulihan se sieltä se S, kaikkien kiukaiden säiti!
Repa rules. Tiukkaa yksinpuhelua suoraan ja mielikuvituskaverien kautta jo vuodesta 1874....
Kun ostin Tornaadon vuonna 2004, sitä myytiin myös sillä verukkeella, että se sopisi liikuntarajoiotteisten saunaan ja se pitää paikkansa. Saunomme keskimäärin n. neljä kertaa viikossa ja kiuas toimii edelleen moitteettumasti.
Perheessämme ostohetkellä oli vanhusten lisäksi liikuntarajoitteinen nuori (nyt vanhukset poistuneet).
Siksi saunan ensimmäinen laude on lattiaritilästä 33 cm korkeudella ja ylimmäinen saman välimatkan päässä sen yläpuolella. Lattiaritilät ovat 25 cm korkeudella jonne johtaa pesuhuoneen puolelta alkava luiska, joka mahdollistaa pyörätuolin kulun ja helpottaa vanhusten liikkumista.
Kyseisen kiukaan tuottama lämpö saunaan on pehmeän tasaista ja sitä riittää joka lauteille.
Saunaan korvausilma tulee pesuhuoneen puolelta oven ali ja saunomisajan poistona toimii vain tulipesä. Saunan erillinen tuuletusventtiili on katossa.
Saunan ilma on hapekasta ja siellä jaksaa olla hyvinkin kauan.
Läpivirtauksen ansiosta saunamme toimii kiitettävästi edelleen ja siitä kiitos Tornaadokiukaalle.
kiukaana toimii mikä tahansa kiuas.ratkaisuna on" hissi "lauteet. sähköllä toimivassa hississä on hyvä olla nosto(korkeus)rajoitin .saataa muuten löylynheitto olla hankalaa kun tuo rakas päänuppi on ullakon puolella. ps." saunapullo" säädin on myös hyvä ottaa käyttöön .säätimistä paras ja tarkin on oma rakas muija.
Tulihan se avauksen jatkokertomus. Mikäpäs siinä. Ei muuta kun reiska uutta tarinaa miettimään.
Ihan vaihtelun vuoksi seuraava satu voisi loppua jotenkin toisin kuin prinssi sai läpivirtauksensa ja he elivät onnellisina elämänsä loppuun asti. Liiallinen toisto on tylsää reijoseni.
Miten olis matalat pintalämpötilat ettei humalapäinen lapsi pyörätuolissa istu kiukaalle? Ei tarvitse pyörätuoliin asentaa nastoja koska sydäri lämmittää myös lattian eikä lattia jäädy kuten muita kiukaita käyttäessä tapahtuu. Tosin luistelijat tai jääkiekkoilijat ei voi silloin saunomisen ohessa harjoitella olymppialaisiin? Mutta eikä latutakuun kuulukkin automaattisesti rullaluistimet?
Hoosuhde, hormilämpötilat, harakan lämmittämiset, maailman pelastaminen metsäkadolta on kulunutta materiaalia. Ei kiinnosta enää ketään. Miten olisi bakteerintappajaiset? Ihan uusimpia keksintöjä eli tuore tarinan aihe. Ei siis mikään uusi keksintö (taaskaan!!) vaan uusin mainoslause reiskan mielikuvitusrikkailta..kröhöm..mainos-sivuilta. Tuskin maltan odottaa.
sauna toimii hyvin mutta meillä toi "saunapullo"säädin otti ja lähti,vaihtoi kait yleiseen saunaan.