Olen rakentamassa mökille hirsisaunaa ja olen päätynyt siihen, että saunan puolelle tulee betoni- ja pukuhuoneeseen laulattia. Mutta mikä olisi paras tapa toteuttaa pohja, ajattelin et teen koko saunan ympäri anturan mutta olisiko parempi tehdä maanvarainen vai rossi?
Paras perustamisratkaisu
Simo2
151768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siellähän lattia pysyy käytännössä aina kuivana. Minulla on lautalattia molemmissa pilariperustuksella, ja mitään ongelmia ei ole näkynyt lähes 20 vuoteen.
Kyseessä vanha siirretty hirsisauna ja mielestäni siihen sopii ainakin paremmin kunnon betonisokkeli jo näönkin takia ja siitä idea betonilattiasta, tosin onnistuisihan se lautalattiakin vaikka olisi betonisokkeli.
ja raot ja puun syyt ovat pian aika epäsiistit, täynnä töhkää, rasvaa ja perskarvoja.
Betonilattia, kunnon aineella tehty kosteussulku ja tyylikäs laatta pintaan, a vot.
Kylmä laattalattia nimittäin. Omakotitalossakin on pidettävä laattalattialla lattialämmitys päällä kesälläkin.
Noita mainitsemiasi ilmiöitä en ole lautalattiassa havainnut. Ponttilaudasta kun sen tekee, on se siisti ja mukava jalallekin.
Vai kosteussulku ja vielä laatta pintaan, HAH HAH. Ja kuka käskee paljaalle betonilla kävellä, perinteiset puuritilät lattiaan ja AVOT.
vihreässä limassa. Ne puuritilät. Ämmä ei suostu pesemään, itte en viiti.
Minustakin betonilattia ja sen pinnassa laatoitus on kesämökissäkin toimiva ja siisti lattia.
Ei se kylmä ole, kun sauna on lämmin.
Itsellä sellainen on saunan lisäksi myös pesuhuoneessa.
Lattian valun yhteydessää lattiaan laitoin myös lattialämmityskaapelit, nyt lattia on miellyttävän lämmin, kun joskus käymme talvellakin mökillä.
jos sinulle tulee ympärivuoden lämmtys sinne saunalle niin laita alta eristetty betonilaatta johon lattialämpö. Jos taas sauna on välillä kylmillään niin puulattia on parempi. Kylmän saunan betonilattialaattaa kun ei ihan helpolla talvella lämmitetä saunan kiukaan lämmöllä.
siis saunalattia raollinen vai ilman ja jos niin mikä pinta lakka,kylläste kenties muovimatto jos muovi niin mätäneminen kyllä alkaa altapäin jäytää.koko sauna alle rossipohja on hyvä ja tuulettuu vähintää 30cm maavaralla hyvin
Savusaunassamme ei ole kiukaan lisäksi erillistä lämmitystä, joten puulattia (pontilla) on talvellakin miellyttävän lämmin käytettäessä. Anopilla on mökillään betonilattia, johon sitten on viritelty puuritilöitä ja kaadettu kuumaa vettä tms. Jos lattiassa on esim. lattialämmitys, niin mikä ettei betonilattia, mutta omasta kokemuksestani voin suositella kylmänä osan aikaa olevaan saunaan pilari/sokkeliperusteista puulattiaa. Puulattia kyllä kuivuu saunan lämmön vaikutuksesta saunomisen jälkeen, joten mätänemisestä ei tarvitse huolestua. Joillakin puulattia menee pilalle kun siihen levitetään lakka pintaan, jolloin aikanaan lakan alle joutuva vesi ei sieltä enää pääse pois kunnolla, jolloin lattia jää aina kosteaksi ja voi mennä pilalle. Itselläni on lattia ilman pintakäsittelyä ja on melkolailla uudenoloinen edelleen. (Jos joskus lattia pitääkin vaihtaa, niin ei tuon 10 m2:n lattialaudat maksa juuri mitään.)
Lisäksi jätin lattian reunoille n. 1cm leveälti tuuletusrakoa, joka auttaa sekä lämmitettäessä kiukaan ilmansaannissa, että lattian kuivumisessa saunomisen jälkeen ja antaa myös happea sisälle saunottaessa.
Ja eristeitähän ei saunan lattian alle tullut, kun kyseessä on ulkosauna ilman jatkuvaa lämmitystä.
rantasauna jossa ei ole jatkuvaa lämpöä. Anturavalu koko pohjan alalle, saunan puolelle sokkeli ja tuvan puolelle pilarit. Näin on ainakin suunniteltu tehtävän, voi olla että myös saunan puoli tulee pilareille. Tuvan lattiaan lautaa ja saunaan betonia ilman lattialämmitystä, laatoitusta ei ole vielä mietitty. Onhan lattia kylmä mutta voihan siihen heittää pari kuupallista lämmintä vettä. Myös puuritilät tai muoviset irtomatot ajaa asiansa mainiosti.
Ei siihen pari napullista kuumaa vettä auta jos alla on 10 cm paksu jääkylmä(talvella vaikka -25 C ) betoniköntti. Eli jos se sauna on talvikäytössä mutta ei ole peruslämpöjä esim. lattialämmityksellä niin ei sitä lattiaa erkkikään saa lämpimäksi jatkuvalämmitteisellä kiukaalla satunnaisena talvilauantaina. Savusauna on vähän eri koska sen kiuasta lämmitetään yleensä useita tunteja ja se "kivikasa" on usein kiinni siinä lattiassa joten sellaisessa voi se laattakin lämmetä siinä kiukaan lämmityksen yhteydessä. Kyllä perus- ulkosaunan lattiassa on rossi paras vaihtoehto ja lankkulattian päälle ritilä niin ei varpaita palele.
Laitettiin alunperin klassinen pilariperustus, rossipohja ja lautalattiat, pukuhuoneessa lämpöeristettynä ja pesusaunan puolella ilman lämpöeristystä ja vielä sentin seinistä irti. Kaato keskelle, jossa rako ja sen alla rosterikouru ja putki saunapalloon. Toisena kesänä laitoin kymmenen senttiä korkeat jalkalistat seinänvieriin ja silikonitiivistyksen - alkoi joitakin perheen saunojia haittaamaan muurahaisten ja lentävien ötökkien tulo saunaan. Minua ei olisi haitannut.
Vähän huolekkaammin olen jälkilämmittänyt saunaa ja kumimelalla pyyhkäissyt lattioilta enimmät pisarat looriin saunomisen lopuksi että kuivuu varmemmin. Kolmessa vuodessa ei ole näkyvissä kummoisempia kosteusoireita kuin ponttisaumojen lievää rakoontumista ja laudanpäiden tummumista. Pintakäsittelynä on kevyesti homesuojattu öljy.
Näillä näkymin lautalattia voisi kestää vaikka kaksikymmentä vuotta. Jos sitten pitääkin uusia niin kuusikymmentä metriä lattialankkua ei ole iso kustannus, varsinkaan vuotta kohden laskettuna (60 metriä a' 2 euroa tekee 120 euroa ja kahdellekymmenelle vuodelle jaettuna kuusi euroa vuodessa?) Lankkujen läpi ei näytä tulevan vuotoja lattiavasojen päälle eivätkä hirsiseinät kastu, joten lattian odotettavissa oleva huoltokorjaus kohdistuu pelkkiin lattialankkuihin. Samassa ajassa kalliimpi betonilattia, lattialämmitys, betonilattian uusintamaalaus tai laattojen saumaus/uusiminen maksaisi kohta saman verran?
Toisin sanoen en pidä rossipohjaa ja saunanpuolen lämpöeristämätöntä lautalattiaa mitenkään riskaapelina enkä kalliina juttuna. Mukavalta kylläkin, sillä puulattia lämpenee jo kiukaan lämmityksestä ja viimeistään ensimmäisistä pesuvesistä mekoisen jalkaystävälliseksi.
ja lauta lattiat tietysti lattiaan kannattaa käyttää lämpökäsiteltyä lautaa saamaa kuin terasseihin. Jos maaperä on soveltuvaa niin kierreperustukset on ehdottomasti paras ratkaisu .
Saat perustukset ja lattian tehtyä vaikka yksin viikonlopussa. Sen päälle on sitten kiva näperellä saunamökki valmiiksi kesäloman aikana.
haluat niin voit kiinnittää puulattiaan sementtipohjasta rakennuslevyä ja remonttilaastilla saa saat laatat kiinni . Tämä ratkaisu mahdollistaa myös lattialämmityksen ja nyt sauna mökissä sellaista tarvitaan