Me laulelemme kaikki koossa, mutta kumma kyllä Kianta-Opiston luokassa ei ole välttämättä niin siistiä, että voisi levittää laulumonisteet pöydälle. Lähihoitajakurssilaiset ovat syödä röhnästäneet luokassa. Opettaja on sitten joutunut siivoamaan heidän jälkiään. Lähihoitajakurssilaisilla on oma nimikkoluutu pesualtaan yläpuolella, eikä siihen saa koskea... Joku oli myös valittanut, että yksi muki oli pöllitty luokasta.
Eväitten syöminen kansalaisopiston luokissa pitää kieltää. Jos tavat eivät siistiydy, pitää viedä kaikki eväät ja ruokailuvälineet roskiin. Siellä oli kaksi kahvinkeitintäkin... Pitää käyttää sellaista konstia, että viedään kamat sellaiseen roskikseen, josta lähihoitajat eivät osaa niitä etsiä.
Eväitten syöminen kansalaisopiston luokissa pitää kieltää. Jos tavat eivät siistiydy, pitää viedä kaikki eväät ja ruokailuvälineet roskiin. Siellä oli kaksi kahvinkeitintäkin... Pitää käyttää sellaista konstia, että viedään kamat sellaiseen roskikseen, josta lähihoitajat eivät osaa niitä etsiä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siinä sen jo näkee, kuinka huolimattomia hoitajia nykyisin koulusta tulee
Onko hoitajan eettiset periaatteet tutut??? Ihmiskäsitys, tasa-arvo, oikeudenmukaisuus jne??? Eikö lähihoitaja ole ihmisläheinen, jopa eläkkeellä oleva?? Eikä näin ollen tuomitse huolimattomaksi henkilöitä, joita ei edes tunne tai edes tavannut tuomitsemiaan henkilöitä!!! Tuleeko minustakin eläkkeellä tulevia lähihoitajia haukkuva?????
Kiitos terveisistä!! Kuten olettekin huomanneet on alvarissa meneillään useita eri koulutuksia/kursseja, joten yhteisessä käytössä oleva keittiö on kooltaan hyvin minimi. Niinpä lähihoitjakoulutuksessa olevat opiskelijat joutuvat syödä röhnästämään eväänsä luokassa. Myöskin kahvinkeittimet ovat tilanpuutteesta luokassa. "Nimikkoluutu" on muidenkin satakielessä vierailevien käytössä, ja pyydämmekin anteeksi sitä, ettei "nimikkoluutussa" lue -ja muut!! Luutun yläpuolella olevaan lappuseen siis tulee korjaus. Ja mitä tulee pöllittyyn mukiin, se löytyi ikkunalaudalta!!! Kianta-opiston tiloistahan huolehtivat siivoojat ja talonmies, mutta myös opiskelijat omalta osaltaan pitävät työpöytänsä puhtaana leivänmuruilta sekä pyyhekumin murusilta... eihän kirjoja ja kansioita muuten voi pöydille levitellä!! Eiköhän maailmassa ole paljon vakavampia ja huolestuttavampia asioita, kuin kaksi kahvinkeitintä ja "nimikkoluutu"!!!
Kyllä me siivoamme luokkaa,mutta koska se näyttää olevan vähän jokaisen käytössä(muittenkin kuin lähihoitajien)niin järjestystä on vaikea saada aikaan eikä se aina niin siisti ole ollut vaikka ollaan työharjoittelusta palattu eli ei olla oltu sotkemassa.Omia materiaaleja on jätetty pöydille,koska on saatu käsitys,että luokka on varattu meille ja voimme tarpeen tullen vaikka käyttää tiloja iltaopiskeluun.Mistä käsitys ettei siivousvälineitä saisi lainata?Annan luvan vaikka viiä kotiin,sieltä ei ainakaan osata etsiä...
Luokasta löytyy myös taulu niin voi niitä viestejä vaikka sinnekin heittää,mutta olemme anteeksiantavaista porukkaa ja tosi tolkkuja,että meiän puolesta voit kyllä jatkaa viestittelyä tälläkin palstalla!Morkkaa vain,jos se teidän ihmisarvoa korottaa.
Kylläpä näytit älykkyysosamääräsi!