Ollaan lähdössä Riikaan jouluksi naiseni katselemaan paikkoja. Plan on tässä
-Julkisten muutaman päivän lippu taskuun.
-Ekana päivänä kiertelyä vanhassa kaupungissa. Illalla vois kattoa ne kuuluisat kaupungin jouluvalot.
-Sen jälkeen lähiömatkailua, elikkä ratikalla ja johtimella ympäri kaupunkia katselemassa elämää ja syödään kansankuppiloissa paikallista tai venäläistä (ainakin virossa oli venäläinen ruokakulttuuri katukuppiloissa aika voimissaan).
-Neuvostomeininki ja arkkitehtuuri kiinnostaa aika paljon.
-Matkaaminen tapahtuu pelkästään päivisin, joten kuumotuksia ei niin paljon tarvitse miettiä, tosin niihinkin on totuttu ja varauduttu matkojen aikana.
Jos forumilla olisi esim. paikallisia tai muita lähiöitä kiertäneitä niin muutamaan kysymykseen olisi kiva saada vastaus:
Pysähtyykö raitiovaunu joka pysäkillä, vaikka kukaan ei olisikaan siellä? (esim. tallinnassa ja budapestissa pysähtyy mikä on varsin oivallinen systeemi)
Onko jokaisessa kahvilassa/kansanbaarissa jotain ruokaa? (esimerkiksi otetaan taas Tallinna, jossa konditorioita lukuunottamatta jokaisessa kohvikissa oli jotain perusmättöä, kuten pelmeneitä tai vast.)
Kuulemani mukaan englannilla ei lähiöissä enää pärjää (ymmärtäähän sen), mutta onko arkikielessä jotain erikoista sanaa, jolla valmistellaan tilaus (vrt.saisinko)?
Ja viimeiseksi. Emme kulje kultaketjut kaulassa, eikä kännykät vilahtele. Myös rahavyötä käytetään ja muutamaa muutakin turvasysteemiä. Onko siltikin jotain niin unsafea paikkaa, jonne ei kannata mennä päivälläkään?
Kiitos jo etukäteen valotuksesta.
Riikaan reppuilemaan. Teemana lähiökahvilakulttuuri.
3
528
Vastaukset
Laitapa kysymyksesi Pallontallaajiin, vaikkapa tuonne Riika-ketjun jatkoksi.
http://www.pallontallaajat.net/pt2/keskustelu/index.php?topic=1490.0- enons höis
ei kuule löydy kuuluisia jouluvaloja......itse en ole niitä nähnyt vaikka 4v asunut vanhassa kaupungissa
kengaragsiin ja muutenkaan maskavas forstateen en menisi edes päivällä käppäilemään - Витя
Tuskin on niin vaarallista kuin Helsingissa. Mutta ei toki kannata heilua kannissa yolla kaupungilla. Pelmeneita loytyy ainakin keskustan Pelmeni XL pikaruokapaikasta ja niin kuin arvelit ei venalaisen safkan loytaminen muutenkaan ole hankalaa. Latviassa on Baltian maista suurin venalainen vahemmisto. Kay torilta ostamassa edullista herkkua kotiintuomisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017413
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794924- 794809
- 1324228
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan83008- 522649
- 402551
- 472196
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102191Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211820