Kaiken Oksaskuohunnan keskellä kannattaa muistaa toinenkin loistava kirjailijatar. Helena Sinervo yllättäää ystävänsä uudella romaanillaan. Kun nuo oikeat kriitikot kiistelee onko se parodiaa, satiiria vaiko humpuukia niin tämmönen peräkamarikriitikko toteaa lukukokemuksen olleen monella tapaa nautinnollinen.
Vaikkei romaanin laajasta kirjosta oikein osaa selkeästi miettiä jotta mitäköhän tästä oikein pitäisi ajatella vaikuttaakseen sivistyneeltä.
Osansa saavat ainakin tekotaiteelliset performanssit, moderni taidetutkimus jargonhömppineen, kauneusmuokkaus ja reaaliaikaisen yuutuubielämän arvostus (kumpi oli ensin, itsemurha vai sen esitys netissä????) Kasvatustieteet ja lapsipsykologisointikin saavat osansa , aiheesta.
Hetkittäin tuntuu, etteihän tämä mitään satiiria ole vaan tiukkaa realismia, etten sanoisi naturalismia. Sosiaalipornoksikin voisi väittää, sen pelkän pornon rinnalla.
Musiikin elähdyttävä voima ja soittotuntien hyödynnys antavat moniulotteisuutta päähenkilöiden taustaan.
Pikkusen lukijan toki on hyvä tietää nykytaiteesta , esimerkiksi muistaa säveltäjä Gage, joka kävi Suomessakin aikoinaan taittelemassa risuja ja luoden täten ainutkertaista äänimaailmaa.
Sinervon kieli on täsmällisessä niukkuudessaan kaunista, Runoilijan talon tapaan.
En mie tiiä, lukekaa itte.
Tykistönkadun päiväperho, Sinervoa
alvari.raappavaara
3
504
Vastaukset
- ..Päivi1
kannattaa lukea kyseinen kirja.
- Tykkimihes
Kun täytyy täällä mainostaa...
- alvari.raappavaara
Tykkimihes kirjoitti:
Kun täytyy täällä mainostaa...
Mie olen sentään lukenut paljon pitempään kuin Sinervo on kirjoittanut. Ja sangen paljon muutakin kuin hänen tuotantoaan. Arvovaltaiset kommenttini perustuvat pelkästään rakkauteen kirjalisuutta kohtaan, ei henkilökohtaiseen suhteeseen kirjoittajiin. Toki olen H Sinervoa kuunnellut livenä, niin kuin montaa muutakin kirjailijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382709- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238815- 127793