Tykistönkadun päiväperho, Sinervoa

alvari.raappavaara

Kaiken Oksaskuohunnan keskellä kannattaa muistaa toinenkin loistava kirjailijatar. Helena Sinervo yllättäää ystävänsä uudella romaanillaan. Kun nuo oikeat kriitikot kiistelee onko se parodiaa, satiiria vaiko humpuukia niin tämmönen peräkamarikriitikko toteaa lukukokemuksen olleen monella tapaa nautinnollinen.
Vaikkei romaanin laajasta kirjosta oikein osaa selkeästi miettiä jotta mitäköhän tästä oikein pitäisi ajatella vaikuttaakseen sivistyneeltä.
Osansa saavat ainakin tekotaiteelliset performanssit, moderni taidetutkimus jargonhömppineen, kauneusmuokkaus ja reaaliaikaisen yuutuubielämän arvostus (kumpi oli ensin, itsemurha vai sen esitys netissä????) Kasvatustieteet ja lapsipsykologisointikin saavat osansa , aiheesta.
Hetkittäin tuntuu, etteihän tämä mitään satiiria ole vaan tiukkaa realismia, etten sanoisi naturalismia. Sosiaalipornoksikin voisi väittää, sen pelkän pornon rinnalla.
Musiikin elähdyttävä voima ja soittotuntien hyödynnys antavat moniulotteisuutta päähenkilöiden taustaan.
Pikkusen lukijan toki on hyvä tietää nykytaiteesta , esimerkiksi muistaa säveltäjä Gage, joka kävi Suomessakin aikoinaan taittelemassa risuja ja luoden täten ainutkertaista äänimaailmaa.
Sinervon kieli on täsmällisessä niukkuudessaan kaunista, Runoilijan talon tapaan.

En mie tiiä, lukekaa itte.

3

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Päivi1

      kannattaa lukea kyseinen kirja.

      • Tykkimihes

        Kun täytyy täällä mainostaa...


      • alvari.raappavaara
        Tykkimihes kirjoitti:

        Kun täytyy täällä mainostaa...

        Mie olen sentään lukenut paljon pitempään kuin Sinervo on kirjoittanut. Ja sangen paljon muutakin kuin hänen tuotantoaan. Arvovaltaiset kommenttini perustuvat pelkästään rakkauteen kirjalisuutta kohtaan, ei henkilökohtaiseen suhteeseen kirjoittajiin. Toki olen H Sinervoa kuunnellut livenä, niin kuin montaa muutakin kirjailijaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe