Tykistönkadun päiväperho, Sinervoa

alvari.raappavaara

Kaiken Oksaskuohunnan keskellä kannattaa muistaa toinenkin loistava kirjailijatar. Helena Sinervo yllättäää ystävänsä uudella romaanillaan. Kun nuo oikeat kriitikot kiistelee onko se parodiaa, satiiria vaiko humpuukia niin tämmönen peräkamarikriitikko toteaa lukukokemuksen olleen monella tapaa nautinnollinen.
Vaikkei romaanin laajasta kirjosta oikein osaa selkeästi miettiä jotta mitäköhän tästä oikein pitäisi ajatella vaikuttaakseen sivistyneeltä.
Osansa saavat ainakin tekotaiteelliset performanssit, moderni taidetutkimus jargonhömppineen, kauneusmuokkaus ja reaaliaikaisen yuutuubielämän arvostus (kumpi oli ensin, itsemurha vai sen esitys netissä????) Kasvatustieteet ja lapsipsykologisointikin saavat osansa , aiheesta.
Hetkittäin tuntuu, etteihän tämä mitään satiiria ole vaan tiukkaa realismia, etten sanoisi naturalismia. Sosiaalipornoksikin voisi väittää, sen pelkän pornon rinnalla.
Musiikin elähdyttävä voima ja soittotuntien hyödynnys antavat moniulotteisuutta päähenkilöiden taustaan.
Pikkusen lukijan toki on hyvä tietää nykytaiteesta , esimerkiksi muistaa säveltäjä Gage, joka kävi Suomessakin aikoinaan taittelemassa risuja ja luoden täten ainutkertaista äänimaailmaa.
Sinervon kieli on täsmällisessä niukkuudessaan kaunista, Runoilijan talon tapaan.

En mie tiiä, lukekaa itte.

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Päivi1

      kannattaa lukea kyseinen kirja.

      • Tykkimihes

        Kun täytyy täällä mainostaa...


      • alvari.raappavaara
        Tykkimihes kirjoitti:

        Kun täytyy täällä mainostaa...

        Mie olen sentään lukenut paljon pitempään kuin Sinervo on kirjoittanut. Ja sangen paljon muutakin kuin hänen tuotantoaan. Arvovaltaiset kommenttini perustuvat pelkästään rakkauteen kirjalisuutta kohtaan, ei henkilökohtaiseen suhteeseen kirjoittajiin. Toki olen H Sinervoa kuunnellut livenä, niin kuin montaa muutakin kirjailijaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      55
      7783
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7384
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      173
      6941
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6762
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5771
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5730
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5476
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3195
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      896
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      875
    Aihe