Hankin AEG merkkisen verenpainemittarin jolla mitataan vernepaine olkavarresta, onkohan laite luotettava, hinta oli noi 30 egua? On ollut verenpaineongelmia, varsinkin tää alapaine on ollut koholla sairaanhoitajalla käydessäni, yritän pitää kilot ja paineet kohillaan mutta se ei riitä täytynee alkaa myös kuntoilemaan. Nyt kun mittasin verenpainetta kuntopyörällä pyöräilyn yhteydessä pulssin ollessa 97 alapaine oli 101 ja yläpaine 180. Alapaine ei nousekkaan kun pulssi ja yläpaine nousee onkohan se normaalia? Normaalit paineet ovat n.160/ 105, paino on 100 kg ja pituus 183cm. Ikä on 55...
Verenpaine
Kettler
4
499
Vastaukset
Alapaine käsittääkseni normaalisti ei juurikaan nouse rasituksessa. Itselläni se nousi kliinisessä rasituskokeessa vain 5 mmHg.
- nimimerkkivarattu667
Onko mittari toiminut ihan ok? ostin itsekin juuri kyseisen mittarin ja tulokset heittelevät kokoajan, ettei tiedä uskaltaako siihen luottaa.
- 127
ReXXa kirjoitti:
On toiminu ihan kiitettävästi.
On kanssa tuo AEG-mittari. Ja on näyttänyt oikein. Meillä oli kaksi mittaria ja verrattiin tuloksia. Jonkun verranhan ne heittää, mutta ei paljo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata531717Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3251511Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221183
- 701156
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 791081
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896