Aktiiviantenni tarvitsisi virranlähteekseen lähtevästä antennijohdosta tulevan 5 V:n jännitteen, eli käytännössä joko digiboksi tai TV itse tulisi antaa tämä jännite. On olemassa välipalikoita, jotka tuottavat tämän 5 V.
Osaisko joku kertoa, miten tuollainen välipalikka rakennetaan itse, jos käytössä on 12 V jännitettä.
Eli palikka tulisi TV:n ja aktiiviantennin väliin.
Osaisko joku kertoa, miten tuollainen välipalikka rakennetaan itse, jos käytössä on 12 V jännitettä.
Eli palikka tulisi TV:n ja aktiiviantennin väliin.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Muutat 12V vaikkapa 78L05 regulaattorilla viideksi voltiksi. 5V plussan kytket suurtaajuuskuristimen kautta antennin keskijohtoon, miinusjännite tietysti koaksiaalin vaippaan.
Tarkistat, ettei TV:n antenniliittimen keskitappi ole resistiivisesti yhteydessä virittimen kautta liittimen runkoon. Jos on, niin tarvitaan TV:hen päin liittimen noin 220pF keraaminen kondensaattori tasajännitteen erottimeksi keskijohtoon.
Ymmärsin, että aktiiviantennissa on valmiiksi kytkentä, joka ottaa virran antennikaapelin kautta. Jos ei ole, niin virta (plus-jännite) otetaan suurtaajuuskuristimen kautta keskijohdosta ja vaipasta saa miinuksen.
Kuristimeksi käy pieni ferriittihelmi, jossa muutama kierros kuparilankaa pujotetaan ferriittihelmen läpi. Tai sitten kelasydämen ferriittiruuvi, jonka päälle taas muutama kierros ohkasta kuparilankaa.
Jos taas TV:n antenniliittimen keskitapista tulee valmiiksi 12V, niin laitan 5 voltin regulaattorin siihen kohtaan, kun aktiiviantenni ottaa kuristimen kautta tasajännitteen. Eli tuon erotuskuristimen jälkeen.