Iso, musta auto hakee pois.

Varavaraani

Suomessa katoaa vuosittain noin 400 ihmistä. Heistä noin 380 löytyy myöhemmin - suurin osa kuolleina. Yleensä vanhainkodeista karanneet mummot löytyvät kuolleina metsistä, nuoret miehet hukkuneina vesistöistä. Parikymmentä tapausta vuosittain jää pysyvästi selvittämättä. Eräs tapa kadota jälkiä jättämättä on ns. "tahdonvastainen katoaminen". Tämä kyseinen sanonta on ihan kansainvälisessä käytössä, ja mm. YK ja Amnesty international ovat ottaneet kantaa sen taustalla olevaan ilmiöön.
http://www.amnesty.fi/mita-teemme/teemat/oikeutta/tahdonvastaiset-katoamiset/loppu-tahdonvastaisille-katoamisille

Tahdonvastainen katoaminen tarkoittaa yksinkertaisesti toisinajattelijoiden salaista vangitsemista ja teloittamista. Etelä-Amerikan valtioiden äärioikeistolaisten sotilasjunttahallintojen aikaan 1970-luvulla oli tapana, että äänekkäimmin hallitusta arvostelleiden ihmisten pihaan ajoi yöllä iso, musta auto, josta nousseet mustapukuiset miehet hakivat arvostelijan pois, eikä hänestä enää koskaan kuultu sen jälkeen.

Samaan aikaan, toisaalla: Neuvostoliiton ja sen vasallivaltioiden, itäblokin maiden, alueella tehtiin aivan samoin kommunismin arvostelijoille. Autona oli yleensä Tshaika, ja pian yksinäinen laukaus kajahti öisellä sorakuopalla. U.S.A. on myöskin jo vuosikymmeniä käyttänyt samaa taktiikkaa. U.S.A.:n hallitus on lisäksi myöntänyt C.I.A.:lle oikeudet vielä tänäkin päivänä hakea U.S.A.:n politiikan äänekkäimmät arvostelijat, tai sen valtionsalaisuuksia vuotavat ihmiset pois minkä tahansa muun maan alueelta ja tuoda U.S.A.:han "kuulusteltaviksi".

Eli - puhe isosta, mustasta autosta, joka hitaasti lipuu yöaikaan jonkun mielenosoituksia järjestävän tai suosittua nettisivua ylläpitävän, tai populistista puoluetta johtavan toisinajattelijan pihaan ja vie hänet pois, ei ole tuulesta temmattua. Tietysti joskus eliminointi voidaan hoitaa dramaattisemminkin, kuten Jörg Haiderin tai Theo van Goghin kohdalla tapahtui. Onneksi tällaisia asioita ei pääse tapahtumaan Suomessa. "Suomi on lintukoto", sanoi poliisiylijohtaja Paatero.

7

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmm...

      Iso, musta auto haki Raisa Räisäsen ravintolan edestä. Taisi olla Chevrolet. Oliko Raisa vakooja? Mihin hänet vietiin?

    • Ja niin

      lopulta käy.

    • varokaa mustia...

      Nyt on tainnut olla auton tilalla iso musta pilvi joka imaissut karoliinan mukaansa, kun ei selviä millään?

    • Anonyymi

      HÖPÖ HÖPÖÄ- KUKA JALSAA NÄIT HÖPÖ-UUTISIA ELI VIRALLISIA UUTISIA-

      SATANISTITHAN TAPPAA KAI tuhansiakin ihmistä per vuosi suomessakin...

      ja sitten netissä ähkäillään- kuka?... satanistit? kultti? jne...

      i. kirjoitti:
      Ei.

      nyt KOKOOMUS-CIA-NATO-Suomi KOKOOMUS-Stubbila USA-Ukraina ihmiskauppa lasten salakuljetus CIA-lennot, jne...-.-?

      https://rumble.com/v30wsam-sound-of-freedom-and-revelation-of-the-method.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8581919/--mustien-autojen-yo-

      KOKOOMUS-Saulin aikana kadonneiden määrät kaksinkertaistuneet...?

      • Anonyymi

        Liitävien hupparien aika lienee taakse jäänyttä.


    • Anonyymi

      Milloin saadaan lukea että putin on kadonnut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8268
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3857
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      358
      1765
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1731
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1621
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1471
    Aihe