Iso, musta auto hakee pois.

Varavaraani

Suomessa katoaa vuosittain noin 400 ihmistä. Heistä noin 380 löytyy myöhemmin - suurin osa kuolleina. Yleensä vanhainkodeista karanneet mummot löytyvät kuolleina metsistä, nuoret miehet hukkuneina vesistöistä. Parikymmentä tapausta vuosittain jää pysyvästi selvittämättä. Eräs tapa kadota jälkiä jättämättä on ns. "tahdonvastainen katoaminen". Tämä kyseinen sanonta on ihan kansainvälisessä käytössä, ja mm. YK ja Amnesty international ovat ottaneet kantaa sen taustalla olevaan ilmiöön.
http://www.amnesty.fi/mita-teemme/teemat/oikeutta/tahdonvastaiset-katoamiset/loppu-tahdonvastaisille-katoamisille

Tahdonvastainen katoaminen tarkoittaa yksinkertaisesti toisinajattelijoiden salaista vangitsemista ja teloittamista. Etelä-Amerikan valtioiden äärioikeistolaisten sotilasjunttahallintojen aikaan 1970-luvulla oli tapana, että äänekkäimmin hallitusta arvostelleiden ihmisten pihaan ajoi yöllä iso, musta auto, josta nousseet mustapukuiset miehet hakivat arvostelijan pois, eikä hänestä enää koskaan kuultu sen jälkeen.

Samaan aikaan, toisaalla: Neuvostoliiton ja sen vasallivaltioiden, itäblokin maiden, alueella tehtiin aivan samoin kommunismin arvostelijoille. Autona oli yleensä Tshaika, ja pian yksinäinen laukaus kajahti öisellä sorakuopalla. U.S.A. on myöskin jo vuosikymmeniä käyttänyt samaa taktiikkaa. U.S.A.:n hallitus on lisäksi myöntänyt C.I.A.:lle oikeudet vielä tänäkin päivänä hakea U.S.A.:n politiikan äänekkäimmät arvostelijat, tai sen valtionsalaisuuksia vuotavat ihmiset pois minkä tahansa muun maan alueelta ja tuoda U.S.A.:han "kuulusteltaviksi".

Eli - puhe isosta, mustasta autosta, joka hitaasti lipuu yöaikaan jonkun mielenosoituksia järjestävän tai suosittua nettisivua ylläpitävän, tai populistista puoluetta johtavan toisinajattelijan pihaan ja vie hänet pois, ei ole tuulesta temmattua. Tietysti joskus eliminointi voidaan hoitaa dramaattisemminkin, kuten Jörg Haiderin tai Theo van Goghin kohdalla tapahtui. Onneksi tällaisia asioita ei pääse tapahtumaan Suomessa. "Suomi on lintukoto", sanoi poliisiylijohtaja Paatero.

7

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmm...

      Iso, musta auto haki Raisa Räisäsen ravintolan edestä. Taisi olla Chevrolet. Oliko Raisa vakooja? Mihin hänet vietiin?

    • Ja niin

      lopulta käy.

    • varokaa mustia...

      Nyt on tainnut olla auton tilalla iso musta pilvi joka imaissut karoliinan mukaansa, kun ei selviä millään?

    • Anonyymi

      HÖPÖ HÖPÖÄ- KUKA JALSAA NÄIT HÖPÖ-UUTISIA ELI VIRALLISIA UUTISIA-

      SATANISTITHAN TAPPAA KAI tuhansiakin ihmistä per vuosi suomessakin...

      ja sitten netissä ähkäillään- kuka?... satanistit? kultti? jne...

      i. kirjoitti:
      Ei.

      nyt KOKOOMUS-CIA-NATO-Suomi KOKOOMUS-Stubbila USA-Ukraina ihmiskauppa lasten salakuljetus CIA-lennot, jne...-.-?

      https://rumble.com/v30wsam-sound-of-freedom-and-revelation-of-the-method.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8581919/--mustien-autojen-yo-

      KOKOOMUS-Saulin aikana kadonneiden määrät kaksinkertaistuneet...?

      • Anonyymi

        Liitävien hupparien aika lienee taakse jäänyttä.


    • Anonyymi

      Milloin saadaan lukea että putin on kadonnut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2021
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1696
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1433
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1431
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1254
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      57
      1184
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1140
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      57
      942
    Aihe