Vanha osakekirja

-Minkä arvoinen mahtaa olla Itä-Suomen raakasokeritehtaan paperinen osakekirja (10x500mk) lisälehtineen
vuodelta 1952 Sarja C ?
2395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yhtiö perustettiin Antreassa 1937 ja tehdas valmistui 1938. Sittenpä tulikin itänaapuri.

Tehdas rakennettiin uudelleen Kotkaan ja vuonna 1972 yhtiö sulautui Suomen Sokeriin. Fuusiovastikkeena annettiin kolmea ISR:n osaketta kohti yksi Suomen Sokerin osake tai vaihtoehtoisesti rahana viisi markkaa osakkeelta. Periaatteessa osakekirja olisi siis ollut noin 50 markan arvoinen tuolloin 37 vuotta sitten, mutta nykyisin enää keräilytavaraa. Gunhard Kockin keräilyosakesivuilla annetaan arvoksi noin 20 - 50 euroa.

Äänestä
  • Kiitos asiantuntevasta vastauksesta.

    Taidan arkistoida sen muistoesineenä tuleville sukupolville..

    Hyvää syksyä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jätepaperiako? kirjoitti:

-Minkä arvoinen mahtaa olla Itä-Suomen raakasokeritehtaan paperinen osakekirja (10x500mk) lisälehtineen
vuodelta 1952 Sarja C ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu