Mihin perustuu nimen salaaminen?

Eräs tuttavani on saanut hiljattain lapsen, mutta "ei halua kertoa sitä ennen kastetta/siunaustilaisuutta". Mihin tämmöinen nimen salaaminen perustuu? Onko se joku traditio? En koskaan kehtaa kysyä sitä suoraan vanhemmilta jotka pimittävät lasten nimiä. Olen vain monta kertaa miettinyt että mikä siinä olisi niin kamalaa sanoa lapsensa nimi, koska se saadaan kuitenkin kohta selville! Itsellä moinen ei tulisi mieleenkään, vaan sanoisin heti nimen kun on päättänyt minkä nimen antaa.
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

saattaa olla sama idea kuin esim. lahjojen antamisessa. Ei sitäkään kerrota etukäteen, vaikka lahja olisi jo hankittu ja vaikka lahjan sisältö lopulta tuleekin käymään ilmi. Lahjahan säilytetään salaisuutena juhlapäivään saakka.

Villi veikkaus vain :D

Äänestä

Lapsen nimen salaaminen on peräisin pakanallisilta ajoilta ja sitä harrastetaan muissakin maissa ja muissakin uskontokunnissa. Se perustuu siihen, että pelättiin paholaisen ja demonien vievän vauvan mennessään, jos saisivat tietää tämän nimen ennen kuin lasta on kastettu vanhempien uskoon ja siten ohjattu jo ns pelastuksen tielle.
Ihan silkkaa taikauskoa, josta edelleen pidetään kiinni, koska enimmäkseen ollaan unohdettu, miksi niin tehdään. - Eikä tätä voi kyllä mitenkään verrata johonkin lahjan saamiseen, koska eihän sitä lasta toisille anneta! Joten on aivan käsittämätöntä kuka tai mikä demoni tässä nykymaailmassa enää niitä vauvoja tai niiden mukamas sieluja varastaisi ennen kastetilaisuutta tai nimenantoa.
Minäkään en käsitä niitä pimittelijöitä.

Äänestä

että kastamaton lapsi oli altis pahalle silmälle ym. Siksi nimikin pyrittiin salaamaan. Kehtoon saatettiin panna taikkaluja. Lapset kastettiin mahdollisimman pian syntymänsä jälkeen. Tilaisuudessa oivat lapsen lisäksi läsnä vain kummit, joskus myös lapsen isä. Äiti ei missään tapauksessa ollut mukana kastetilaisuudessa. Hän pysyi kotona 40 päivää. Kun 6 viikkoa synnytyksestä oli kulunut, äiti meni lapsineen kirkkoon, missä hänet kirkotettiin ts pappi luki kiitosrukouksen lapsen syntymän tähden. Hän otti äitiä kädestä, ja näin kansa uskoi äidin puhdistuneen synnytyksen aiheuttamasta "saastaisuudesta".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JosuliHosuli kirjoitti:

Eräs tuttavani on saanut hiljattain lapsen, mutta "ei halua kertoa sitä ennen kastetta/siunaustilaisuutta". Mihin tämmöinen nimen salaaminen perustuu? Onko se joku traditio? En koskaan kehtaa kysyä sitä suoraan vanhemmilta jotka pimittävät lasten nimiä. Olen vain monta kertaa miettinyt että mikä siinä olisi niin kamalaa sanoa lapsensa nimi, koska se saadaan kuitenkin kohta selville! Itsellä moinen ei tulisi mieleenkään, vaan sanoisin heti nimen kun on päättänyt minkä nimen antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu