Mikä vitamiini?

Mahtaako olla joku vitamiinin puute ? Oire ovat mm:

Hiustenlähtö
Huimaus joskus
Sydämen tykytys joskus
Hengenahdistus joskus
Huulet kuivat ja suu myös
Huulia koskee
Kalpea
Iho ongelmia
Näkö ongelmia joskus
5328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kilpirauhassairaus.

Äänestä

mene lääkärille

Äänestä

sinulla heikko veri..............piste............

Raudanpuutteen oireet
Elimistömme tulee jonkin aikaa toimeen omien rautavarastojensa turvin. Siksi raudanpuutokseen liittyvät oireet ilmenevät vasta siinä vaiheessa, kun raudan puute elimistössä on jo ilmeinen. Alentunut hemoglobiiniarvo on merkki raudanpuutostilasta ja viittaa myös siihen, että elimistön rautavarastot ovat ehtyneet.

Kun rautaa on elimistössä liian vähän, kärsii elimistö muun muassa hapen puutteesta.

Raudanpuutteen tavallisimpia oireita ovat

väsymys
huimaus
kalpeus
heikentynyt yleiskunto
hajamielisyys
keskittymiskyvyn puute
päänsärky
hermostuneisuus
ruokahaluttomuus
hengästyminen ja hengenahdistus
sydänkipu
ihon kuivuminen
kynsien halkeileminen
huulten ahavoituminen
hiustenlähtö.

http://www.rautainfo.fi/index.php?k=6704

oireet ovat yksyhteen...

Äänestä
  • Ennenkuin menee rautaa ominpäin syömään, niin pitää varmistua, jotta on anemia.

    Rautaa ei saa syödä liikaa purkista, muuten käy huonosti.

    Eli aina ensin lääkärille.

    Äänestä

lääkärissä tuli kävästy , ei ollu anemiaa eikä kilpparissa häikkää . Tuo kilpirauhanen on kontrolloitu pari kertaa tässä puolen vuoden sisään ja lukemat ovat kyllä heitelleet laidasta laitaan , välillä 5 ja sitten 2.8 , onko tuo ihan normaalia?
Nykyään hengen ahistus ja sydymän tykytys ovat hävinneet, mutta iholle tullut lisää valkoisia läikkiä ja viiru, niinkuin joku raskaus arpi kädessä . Limakalvoilla myös valkosia läikkiä ja suussa viiruja ja kielessä . Mistähän mahtaa johtua?
Munuaisten kohdille koski myös joku aika tässä sitten painettaessa ja oirelistaan piti lisätä vielä että äkillinen vessa hätä saattaa tulla aina välillä ..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dshzdfjgk kirjoitti:

Mahtaako olla joku vitamiinin puute ? Oire ovat mm:

Hiustenlähtö
Huimaus joskus
Sydämen tykytys joskus
Hengenahdistus joskus
Huulet kuivat ja suu myös
Huulia koskee
Kalpea
Iho ongelmia
Näkö ongelmia joskus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu