Olen lähdössä yksin Marraskuun lopussa Santa Mariaan lomalle. Minua kiinnostaisi kovasti tietää minkälaisia vaatteita matkaan mukaan. Lähinnä mietityttää tuon illan "kylmyys" tuuli. Eli tuona ajankohtana kuinka kylmät illat siellä on? Pitääkö mukaan varata ohkaisia villapaitoja vai onko tuuli enemmänkin lämmintuuli tyyppistä, että t-paita pituudella pärjää?
Marraskuussa Santa Maria
4
897
Vastaukset
- 27.10. palannut
lämpötila 25 - 27 asteen tienoilla yöllä! Mutta jos olet koneessa poistumistien tuntumassa, joka avataan Köpiksessä tunniksi..tarvitset kyllä villasukat ja takin!!
- hk
Lämmintä on ja nahka oli hiekkakuorrutettu pienellä tuulella. Hiekkaa löytyy joka paikasta. Rantoja ei oltu siivottu, joten lasinsiruja, pullonkorkkeja ja roskaa oli. Kengät siis ovat tarpeen. Vesi lämmintä sekä altaalla että meressä.
- Utelias yksilö
Kiitos vastauksesta. Nyt lähtee reissuun vähän enemmän huojentunein mielin. Sitä kun lukee näitä keskustelupalstoja ja saa niin ristiriitaista kuvaa siitä, mikä on totta ja mikä ei. Mä jotenkin ajattelin, että illalla/yöllä niin kylmää, että villatakkia pitänee jo ruveta kaivamaan. Ei siis villatakkia mukaan :)
- jouluksi matkalle
Utelias yksilö kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Nyt lähtee reissuun vähän enemmän huojentunein mielin. Sitä kun lukee näitä keskustelupalstoja ja saa niin ristiriitaista kuvaa siitä, mikä on totta ja mikä ei. Mä jotenkin ajattelin, että illalla/yöllä niin kylmää, että villatakkia pitänee jo ruveta kaivamaan. Ei siis villatakkia mukaan :)
Hei. Lähden itse jouluksi Kap Verdelle Salin saarelle. Villatakin otan tietenkin mukaan, koska Suomessa on silloin kylmä ja tarvitsenhan sitä ehkä lentokoneessakin.
Kyselisin sen verran, että mikä mahtaa tällä hetkellä olla hintataso? Palstalla oli 4 vuotta vanhoja juttuja, niin ehkä ne eivät ole enää tätä päivää. Kaipaan siis vähän tuoreempia kokemuksia.
Onko paikka siistiytynyt - lähinnä rantojen osalta? Löytyykö kaupoista mitään erityistä tuotavaa, jotain extraa mitä Suomesta ei löydy?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä11411068Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15210292- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1806478Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.485533- 735041
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1434347Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai244214Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas574014Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1323587