Vaihdoin virranjakajan vm 99 1.6. Primeraan ja täytyy sytytys tarkistaa. Onko siinä muuta, kuin käyttää moottorin lämpimäksi ja katsoo 700 rpm hihnapyörän ajoitusmerkeistä ajoituslampulla, että ajoitus on 10 astetta EYKK?
Primeran sytytyksen säädöstä
Mies522
42428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos siinä on alipainesäädin, niin sen letku irti säädön ajaksi.
Ja saa sen moottorin nopeuden säätää säädön ajaksi vieläkin pienemmäksi niin varmistuu, ettei keskipakosäädin jo ole toiminnassa.
Näin se yleensä menee, en tiedä onko Nissanissa jotain erikoisuuksia tässä suhteessa.
Olen kuvitellut että tuossa on automaattisäätö, mutta onko?
Perussäätö tuossa tehdään vielä kuten autoissa iät, ajat, eli virranjakajaa kääntämällä. Mutta sen virranjakaja saa kait erilaista ohjaustietoa myös ympäristöantureilta.
Miten on uusimmat autot, millainenhan säätö niissä on, onko niissä enää perinteistä virranjakajaa, vai onko korvattu jollakin muulla?
Jos vaihdoit virranjakajan kannen ja pyörijän, ei sytytys muuttunut, kunhan johdot tuli samaan järjestykseen. Jos katkojan kärjet vaihtaa, pitää kärkivälin säädön jälkeen säätää sytytyksen ajoitus virranjakajaa kääntämällä. Mutta tuossahan ei ole katkojankärkiä.
Jos vaihdoit virranjakajan eli metallisen mötikän, pitää säätää ajoitus.