Millainen kielikoe on Kulosaaren yhteiskouluun? Kuuluuko siihen haastattelu? Onko opiskelu enkuksi vaikeeta?
Kulosaareen
12+16
5686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi! Kielikoe ei ole tänne kouluun vaikea: siinä on kuullunymmärtämistä, kielioppia, lauseiden täydentämistä ja lopuksi 250 sanan kirjoitelma jostakin. Kouluun haetaan kokonaispistemäärällä, siis keskiarvo koe: mulla oli ka. 8 ja kokeesta 5 pt eli täydet. Kokonaisuudessaan 13 pistettä, alin pistemäärä tänä vuonna oli 12,25. Haastattelua ei ole.
Ootko pyrkimässä yläasteelle vai lukioon? Yläasteella on kolme eri vaihtoehtoa:
1)Suomenkielinen luokka: kaikki suomeks
2)Kakskielinen luokka: puolet ja puolet (enkku/suomi) ja
3)englanninkielinen luokka: kokonaan enkuks.
Lukiota sanotaan englanninkieliseksi, mutta mulla on niin, että jotkut tunnit on suomeks ja jotkut enkuks. Ihan vaan kurssivalintojen perusteella menee.
Öö ja siis... joo. Opiskelu kahdella kielellä ei musta ole vaikeeta nyt kun on totutellut tähän hommaan. Ymmärrän kaiken mitä opettajat sanoo eli siinä ei ole ongelmaa, mutta alkuvaiheessa oli semmonen fiilis että en puhunut enkkua paljoa, koska tavallaan "arastutti". Ennen tähän kouluun tulemista en puhunut enkkua missään ottamatta huomioon jokapäiväisiä irc-chatteja kaiken maailman ihmisten kanssa.
Tänä lyhyenä aikana täällä on tullut tutustutta ihmisiin joka puolelta maailmaa eli se on ollut mukava plussa. Joskus kun puhun, niin tulee huomaamatta enkun ja suomen sekoitus, siis ihan koulun ulkopuolella :D Kysyy joltain esim. "Hei missä is this shop?" :DD: alkaa nauratta
Mut joo, jos haluut rennon ilmapiirin ja lukiolaisille varatut paikat mm. lounge jne. niin tuu vaan tänne!
-lukion eka
ylempi. ps. i'm a girl -93
Hei!
Haluaisin kysyä teiltä ihmisiltä jotka olette opiskelemassa/opiskelleet kulosaaren lukiossa, että minkä tasoisia kysymyksiä siellä lukion pääsykokeissa oli? Esim. niinkuin, että kysytäänkö siellä jotain yhdeksännen luokan sanastoa tai vaikeampia? Ja minkälaisia aiheita on yleensä tossa kirjoituksessa? Esim. Tarina? Kirje?
Olitko aikaisemmin englannin kielisellä ala-/yläasteella?
Onko äidinkielesi englanti?
Kuinka hyvä oli englannin taitosi silloin?
Mikä oli sinun englanninkielen arvosanasi yläasteella?
Oliko vaikeaa saada kiinni opinnoissa?
Minkälaiset tunnit ovat englanniksi?
Luin myös että koulussa on mahdollisuus opiskella kiinaa. Mikä olisi mahdollisuus että ryhmässä olisi riittävästi opiskelijoita jotta sitä voisi pitää?
Myös, luin että tuossa koulussa pystyy myös tehdä Yo-kirjoitukset, mut opinnothan on englanniksi niin onko siitä haittaa yo-kirjoituksiin?
Kiitos etukäteen.
Mitataanko tuntiaktiivisuutta kuinka paljon ja onko paljon esitelmiä?
Kuinka hyvän englanninkielen puhetaidon tarvitsee ?
Onko suomen puhuminen sallittua ?
Myös, luin että tuossa koulussa pystyy myös tehdä Yo-kirjoitukset, mut opinnothan on englanniksi niin onko siitä haittaa yo-kirjoituksiin? - On. Koska ne termit menee sekaisiiiiin(8) Kannattaa mennä suomi-englanti-linjalle ni osaat termit molemminpäin
Mitataanko tuntiaktiivisuutta kuinka paljon ja onko paljon esitelmiä? - Normaalia
Kuinka hyvän englanninkielen puhetaidon tarvitsee ? - Paska englanti riittää.
Onko suomen puhuminen sallittua ? - LMAO =(