Menkat, jälkiehkäisy ja e-pillerit

Otin tuossa maanantaina (eli kohta viikko sitten) jälkiehkäisypillerin ja menkat oli loppuneet jo viikko sitten. Hain e-pillerit tällä viikolla ja niiden syöminenhän pitäisi aloittaa heti kun menkat alkavat. No havahduin äsken kun minulla alkoi yhtäkkiä menkat! Veri oli rusehtavaa sellaista paksua limaa? Pistin tamponin mutta en tiedä jatkuvatko menkat vai mitä tämä nyt oikeen on? Että aloitanko nyt syömään niitä pillereitä vai odotanko "oikeita" menkkoja?

TIETÄISIKÖ JOKU? Vai pitääkö tässä heti lähteä lääkärii että saa selvyyden.
4246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos aiot pillereiden tehoon mennä heti luottamaan, niin älä aloita vielä. Jälkiehkäisyn aiheuttamaa ylimääräistä vuotoa aivan selvästi, jos menkatkin ovat vasta loppuneet. Lääkäri ei voi asiasta sen kummempaa sanoa.

Tosin jos sinulla on yleensäkin näin lyhyt kierto, niin sittenhän voi olla menkatkin, mutta itse tiedät onko mahdollista. Yleisesti ottaen liian lyhyt kierto, joten siksi huomattavasti todennäköisemmin jälkiehkäisyn haittavaikutus.

Äänestä
  • siis kun tarkoitus on aloittaa e-pillereiden syönti kuukautiskipujen ja pituuden takia eli kyllä varmasti käytän kumia siis vaikka syönkin pillereitä, tarkoitin nyt vain sitä että kannattaako alkaa syömään niitä e-pillereitä että meneekö tää ny ihan sekasin ja hyppiikö menkat sitten tai jtn.

    eli siis mulla ei oo mitään hätää, onks nää sit ihan normi menkat vai pelkästään jälkiehk. takia tulevaa?

    Äänestä

  • epävarmatytsty kirjoitti:

    siis kun tarkoitus on aloittaa e-pillereiden syönti kuukautiskipujen ja pituuden takia eli kyllä varmasti käytän kumia siis vaikka syönkin pillereitä, tarkoitin nyt vain sitä että kannattaako alkaa syömään niitä e-pillereitä että meneekö tää ny ihan sekasin ja hyppiikö menkat sitten tai jtn.

    eli siis mulla ei oo mitään hätää, onks nää sit ihan normi menkat vai pelkästään jälkiehk. takia tulevaa?

    Sehän nyt kuitenkin on niin, että aloitti pillerit koska tahansa, niin keholle se on iso muutos ja ongelmia voi tulla. Kiertosihan on tällä hetkellä kesken ja jälkiehkäisy on aiheuttanut välivuotoa. Jos sinä nyt aloitat, niin se on keskellä kiertoa eikä alussa jolloin normaalisti pillerit aloitettaisin. Sitä ei kuitenkaan kukaan voi luvata, että vaikka odottaisit seuraavan kierron alkuun, niin se vähentäisi ongelmia esim. ylimääräisiä tai epäsäännöllisiä vuotoja. Joka tapauksessa kun pillerit aloitat, niin sinulta loppuu kuukautiset ja oma hormonitoiminta näiltä osin. Tilalle tulee sitten keinotekoinen kierto tyhjennysvuotoineen. Ihmistä ei kuitenkaan voi ohjelmoida kuten konetta, joten ongelmia voi tulla.

    Jälkiehkäisystä tuo vuotosi hyvin todennäköisesti johtuu. Se on yksi yleisimmistä jälkiehkäisyn aiheuttamista sivuvaikutuksista. Mutta jos et siis ehkäisyyn tarvitse pillereitä, niin toki ne voi aloittaakin keskellä kiertoa, eri asia kannattaako se. Vaikka, kuten sanottu, sitäkään ei voi luvata, että oikein aloitettuna olisi yhtään sen vähemmän haittavaikutuksia.

    Äänestä

  • 34567 kirjoitti:

    Sehän nyt kuitenkin on niin, että aloitti pillerit koska tahansa, niin keholle se on iso muutos ja ongelmia voi tulla. Kiertosihan on tällä hetkellä kesken ja jälkiehkäisy on aiheuttanut välivuotoa. Jos sinä nyt aloitat, niin se on keskellä kiertoa eikä alussa jolloin normaalisti pillerit aloitettaisin. Sitä ei kuitenkaan kukaan voi luvata, että vaikka odottaisit seuraavan kierron alkuun, niin se vähentäisi ongelmia esim. ylimääräisiä tai epäsäännöllisiä vuotoja. Joka tapauksessa kun pillerit aloitat, niin sinulta loppuu kuukautiset ja oma hormonitoiminta näiltä osin. Tilalle tulee sitten keinotekoinen kierto tyhjennysvuotoineen. Ihmistä ei kuitenkaan voi ohjelmoida kuten konetta, joten ongelmia voi tulla.

    Jälkiehkäisystä tuo vuotosi hyvin todennäköisesti johtuu. Se on yksi yleisimmistä jälkiehkäisyn aiheuttamista sivuvaikutuksista. Mutta jos et siis ehkäisyyn tarvitse pillereitä, niin toki ne voi aloittaakin keskellä kiertoa, eri asia kannattaako se. Vaikka, kuten sanottu, sitäkään ei voi luvata, että oikein aloitettuna olisi yhtään sen vähemmän haittavaikutuksia.

    kiitos suuresta avusta ja tiedosta! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epävarmatytsy kirjoitti:

Otin tuossa maanantaina (eli kohta viikko sitten) jälkiehkäisypillerin ja menkat oli loppuneet jo viikko sitten. Hain e-pillerit tällä viikolla ja niiden syöminenhän pitäisi aloittaa heti kun menkat alkavat. No havahduin äsken kun minulla alkoi yhtäkkiä menkat! Veri oli rusehtavaa sellaista paksua limaa? Pistin tamponin mutta en tiedä jatkuvatko menkat vai mitä tämä nyt oikeen on? Että aloitanko nyt syömään niitä pillereitä vai odotanko "oikeita" menkkoja?

TIETÄISIKÖ JOKU? Vai pitääkö tässä heti lähteä lääkärii että saa selvyyden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu