Lautanauhan käännöskohta

Osaisikohan kukaan auttaa miten lautanauhassa kun aletaan kääntää toiseen suuntaan
(ensin eteen ja sitten taakse päin) niin sen vaihtumiskohdan saisi
kauniiksi. Itsellä siihen tulee huomattava ero muuhun nauhaan nähden.
Toinen kysymys olisi jotta olisiko kellään esimerkki ohjetta viisi ja kuusikulmaisille laudoille?
1103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vuosia sitten lautanauhaa kutoneena muistan, että yritin sijoittaa kääntymiskohdan mahdollisimman huomaamattomaan kohtaan kuviossa esim. nuolikuvion kärkeen. Kääntymiskohdassa kannattaa kudetta kiristää tavallista enemmän, mutta joka tapauksessa kääntymiskohta erottuu jollakin tavalla.
Useampikulmaisia lautoja en ole käyttänyt, eikä niillä tehtyjä ohjeita taida paljon olla. Jos löydät kirjastosta Viivi Merisalon Nauhoja-kirjan, pystyt varmaan suunnittelemaan vaikka oman mallin kirjan malliohjeiden avulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nauhankutoja kirjoitti:

Osaisikohan kukaan auttaa miten lautanauhassa kun aletaan kääntää toiseen suuntaan
(ensin eteen ja sitten taakse päin) niin sen vaihtumiskohdan saisi
kauniiksi. Itsellä siihen tulee huomattava ero muuhun nauhaan nähden.
Toinen kysymys olisi jotta olisiko kellään esimerkki ohjetta viisi ja kuusikulmaisille laudoille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu