sisäkaton korjaus

Tepi3

21 v omakotitalon kaikissa huoneissa 6 tuuman kuusipaneeli, joka naulattu kiinni kuparinaulalla.
Tarkoitus olisi muuttaa katto valkeaksi.
Miten onnistuu katon maalaus naulojen ja oksien osalta. Onko parempi laittaa jokin valkea kattolevy päälle tai irroittaa entinen paneeli pois ennen uuden laittoa.

1

1331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tpn1983

      Katon maalaaminen onnisstuu melkosen hyvin. Itse maalasin kevättalvella erään vanhan maalaistalon tuvan ja keittiön katon ihan normaalilla maalarinvalkea maalilla. Työ alkoi huolellisella pesulla (maalipesu tms), huuhtelu ja hetken kuivaaminen. Sitten ekakerros huolellisesti ¨sutin kanssa hangaten. Reipas kuivuminen ja pari kerrosta maalia perään telalla levittäen. Tuli ihan siistiä jälkeä.

      Jos vanha katon kuosi ei silmää miellytä, niin oiva vaihtoehto on sisustuspaneli/ MDF-paneli. helppo asentaa jopa ihan pentti perusreiskalta. Voit laittaa suoraan vanhankaton päälle tai sitten jos huonekorkeutta on reippaasti, niin koolata kattoa alemmaksi, jolloi mahdolliset sähköjohdot saat siististi piilotettua. Asentamisessa auttaa huomattavasti, jos sinulta löytyy kompura ja hakasnaulain... sekä käsisaha/jiirisirkkeli..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7665
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7484
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6059
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3890
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3582
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3517
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      98
      2913
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2562
    Aihe