21 v omakotitalon kaikissa huoneissa 6 tuuman kuusipaneeli, joka naulattu kiinni kuparinaulalla.
Tarkoitus olisi muuttaa katto valkeaksi.
Miten onnistuu katon maalaus naulojen ja oksien osalta. Onko parempi laittaa jokin valkea kattolevy päälle tai irroittaa entinen paneeli pois ennen uuden laittoa.
sisäkaton korjaus
1
1248
Vastaukset
- tpn1983
Katon maalaaminen onnisstuu melkosen hyvin. Itse maalasin kevättalvella erään vanhan maalaistalon tuvan ja keittiön katon ihan normaalilla maalarinvalkea maalilla. Työ alkoi huolellisella pesulla (maalipesu tms), huuhtelu ja hetken kuivaaminen. Sitten ekakerros huolellisesti ¨sutin kanssa hangaten. Reipas kuivuminen ja pari kerrosta maalia perään telalla levittäen. Tuli ihan siistiä jälkeä.
Jos vanha katon kuosi ei silmää miellytä, niin oiva vaihtoehto on sisustuspaneli/ MDF-paneli. helppo asentaa jopa ihan pentti perusreiskalta. Voit laittaa suoraan vanhankaton päälle tai sitten jos huonekorkeutta on reippaasti, niin koolata kattoa alemmaksi, jolloi mahdolliset sähköjohdot saat siististi piilotettua. Asentamisessa auttaa huomattavasti, jos sinulta löytyy kompura ja hakasnaulain... sekä käsisaha/jiirisirkkeli..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079