Amatööri seikkailee mukana

Anne Väisänen

En tiedä onko tämä nyt oikea foorumi tälle asialle mutta uskoisin olevan. Kun kävin tuolla eräällä toisella foorumilla törmäsin keskusteluun aiheena pelle veisaa valitusvirsiä Samuli Edelmann. Tietääkseni pellet kuuluvat sirkukseen ja teatteriin niinkuin tämä varsinainen vitsi Edelmann. Merkillistä tämä suomalaisen viihteen taso, kun taidot puuttuvat niin puutteellisia taitoja pitää paikata paperilla ja mainoksella. Googletin tämän Samuli Edelmannin nimellä, tuloksena yksi kaunista kymmenen hyvää yksitoista tekaistua. Mielikuvamarkkinoinnin ja valehtelun tämä onneton amatööri näyttää kuitenkin osaavan. Tämäkin henkilö näyttää lukeutuvan samaan kastiin stiptease esittävien "taiteilijoiden" ja dollsi tanssiryhmäläisten kanssa. Tanssiryhmän joka ei osaa edes tanssia. Kasti joka ansaitsee elantonsa mielikuvituksellisesta itsensä maalaamisesta ja mainostamisesta. Siis pelkkää paperia. Mitä Samuli Edelmann osaa hyvin, ei mitään. Kun tutustuin nyt häneen paremmin niin jannulla on pelkästään kansallisen elokuvatason surkeaa taustaa. Korruption runnoma elokuvasäätiö on täynnä pikkubyrokraatteja. Ne laittavat lantin amatöörin taskuun ja uskottelevat tekevänsä päivän hyvän työn. Niin näyttää tämänkin henkilön osalta olla. Häjyt ei vakuuta, ei muutkaan missä Edelmann on kaikkien liikakilojensa kanssa lyllertänyt. Eikä mitään oikean elokuvateollisuuden oikeitten elokuvien kansainvälisiä päärooleja. Luonnollisesti ehkä siksi ei että hän on näyttelijäntaidoiltaan amatöörimäisen kolho. Mitä näyttelemistä se on näyttää omaa turvonnutta naamaansa. Kansainvälisiin päärooleihin hänellä ei ole mitään asiaa koska häneltä puuttuu lihakset ja veistetty vartalo. Ei selluliittivatsalla pötkitä kuin B-elokuvien sivurooleihin. Tutustuin lisäksi miehen laulamiseen, herranjestas. Eihän se edes eroa kansalaisten karaokeillanvietoista. Onko todettava että median vääristävä voima on teatterin ja elokuvienkin piirissä niin rajusti, että yleisölle voidaan luoda kuva että tälläinen näyttelijäntaidoiltaan amatööri ja laulutaidoton ylipainoinen ihmisraunio olisi alansa taitaja? Kaukana sellaisesta. Sirkus tätä miestä korkeintaan työllistää jos hänellä on tarve välttää oikeaa työntekoa ja ansaita elantonsa perheelleen.

3

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halveks

      Mitä helvettiä, ja minä en todellakaan ole Samuli Edelmann enkä häntä edes tunne. Sä alottaja kuule joudut kohta raastupaan tolla menolla. Mikä sua vaivaa? En lukenu loppuun sun juttua, muutama rivi riitti. Häpeä jos osaat.

      • hämmentynyt tyttö

        En minäkään tietänyt aiemmin tätä Samuli Edelmania ennen kuin googletin. Minunkin silmiini osui siellä niin aiheettomia ylistyksiä että oli pakko taustoitella. Eihän siinä ole mitään käräjöintiä jos toteaa että esitetty ei nyt oikein täsmää. Ja ei ole synti sanoa sellaista näyttelijää pelleksi jolla ei ole muuta annettavaa estradille kuin koomisuus. Mikähän mahottomuus näillä pintaliitäjillä on hermostua jos hipiätä katsotaan suurennuslasilla. Sinä joutuisit raastupaan kun hermostut todellisuudesta ja alat vaahtoamaan. Sitäpaitsi raastupia ei ole enää tässä maassa. Mene matkoihisi ja höpö sinun kanssasi. Ota nyt ne iltalääkkeet.


      • Tämä eteen
        hämmentynyt tyttö kirjoitti:

        En minäkään tietänyt aiemmin tätä Samuli Edelmania ennen kuin googletin. Minunkin silmiini osui siellä niin aiheettomia ylistyksiä että oli pakko taustoitella. Eihän siinä ole mitään käräjöintiä jos toteaa että esitetty ei nyt oikein täsmää. Ja ei ole synti sanoa sellaista näyttelijää pelleksi jolla ei ole muuta annettavaa estradille kuin koomisuus. Mikähän mahottomuus näillä pintaliitäjillä on hermostua jos hipiätä katsotaan suurennuslasilla. Sinä joutuisit raastupaan kun hermostut todellisuudesta ja alat vaahtoamaan. Sitäpaitsi raastupia ei ole enää tässä maassa. Mene matkoihisi ja höpö sinun kanssasi. Ota nyt ne iltalääkkeet.

        Mikähän mahottomuus näillä pintaliitäjillä on hermostua jos hipiätä katsotaan suurennuslasilla. Sinä joutuisit raastupaan kun hermostut todellisuudesta ja alat vaahtoamaan. Sitäpaitsi raastupia ei ole enää tässä maassa. Mene matkoihisi ja höpö sinun kanssasi. Ota nyt ne iltalääkkeet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe