Kajaanin perussuomalaisten ryhmän mielestä harkittuja säästöjä ei kannata toteuttaa siinä muodossa kuinka ne on nyt harkittu. Sen sijaan persut esittävät virkamiestan vähentämistä.
Persujen kannattajista suurin osa on ns. yhteiskunnan elättejä. Kumpi ompi parempi, olla virkamieselätti ja tehdä työtä vai olla persu ja joutilas yhteiskunnan elätti?
Persujen kannattajista suurin osa on ns. yhteiskunnan elättejä. Kumpi ompi parempi, olla virkamieselätti ja tehdä työtä vai olla persu ja joutilas yhteiskunnan elätti?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen perussuomalisten peruskannattaja, pituuteni on mieheksi läntä, eli 150cm, painoni 150kg ja ansioni yhteiskunnalta 999e kuussa. Olen pieneäjän ja tyypillinen persujen kannattaja. Minusta yhteiskunnan pitää maksaa kaikkien tällaisten persejalkaisten lukihäiriöisten menot.
pieneäjän
eiku pieneläjän
jos on vähemmän työtätekeviä yhteiskunnanelättejä, jää työtävieroksuvalle persuelätille enemmän ilmasta rahhaa.
"Persujen kannattajista suurin osa on ns. yhteiskunnan elättejä."
Sinulla on luonnollisesti tästä jotain todistusaineistoa, taulukkoa, galluppia, tms. Muuten joku voi luulla, että olet vain joutunut valtamedian aivopesukampanjan uhriksi.
Verokertymällä kerätyjen rahojen tuhlaajia. Suurin osa ei tee tuottavaa työtä, silti ovat kovia haukkumaan omassa suojatyöpaikassa muka elättejä mutta itse ovat kallita elättejä.
Vai ovat kokomuksen kannattajat kallita elättejä...
Vihreät puolestaan ovat sitä mieltä, että eihän ydinvoimaloita tarvita, sähköä tulee jo töpselistä. Poikalasten sukupuolielimen silpominenkaan ei näemmä ole niin vakavaa. Vasemmisto taas on sitä mieltä, että palkkaa kaikille vaikkei töitä tekisikään. Hällä väliä, että joku senkin joutuu maksamaan.
Persujen mielestä ihmisten pitäisi saada tehdä työtä, josta maksetaan palkkaa. Tämän ajatuksen takia työttömät kannattavat heitä, koska ovat samaa mieltä. Työttömiä haukkuvat työhaluttomiksi vain ne, jotka tarvitsevat työttömiä tunteakseen itsensä paremmaksi. Nämä kuitenkin työttömäksi jouduttuaan ovat eniten itkemässä yhteiskuntaa heti apuun, ettei me syrjäydyttäisi. Jonon hännille kele vaan!
Nyt kun kokomus on voimissaan mikään ei kannata. Ennen oli töitä ja kukaan ei sanonut että työ ei kannata. Mitä ennepi lypsäjiä ja vähemmän syottäjiä, sitä huonommin menee.
Eilen tuli TV.ssä että yrittäjät pitää Maisteri tason henkilöitä palkkatta töissä. Yrittäjät taitaa olla itse suojatyöpaikassa.
Virkamiehenä parempi koska saa palkkaa, ainakin minä olisin mieluummin virkamies kuin työtön. Työttömänä oleminen ei ole kovin mukavaa eikä siitä maksetakaan juuri mitään. Maksajan, eli veronmaksajien näkökulmasta molemmat vaihtoehdot ovat huonoja.
Kokoomusta on hieno olla kun pääsee itseään parempan porukkaan,ei työpalkkoja nosteta etuja pois työläisiltä;
Persut oikeassa. Turhia kuulakärkikynän pyörittelijöitä on hallinnossa aivan liikaa. Yksi sellainen on lienee älähtänyt ja kirjoittanut epätoivoisen onnettoman vuodatuksen nettiin.