lapsemme on vasta 7 kk ja nyt luulen,että olen uudelleen raskaana.Ekan kanssa oli alkuvaikeuksia ja en todellakaan ole valmis siihen uudelleen.Ihmettelen vain,että miten uus raskaus vois olla mahdollista kun ehkäisystä on pidetty huolta.Merkit raskaudesta on kyl samat kuin aikaisemmallakin.Mitä ihmettä tekisin?Aborttia en haluaisi,mutta tiedän myös että en ole valmis vielä toiseen.Toivottavasti olen erehtynyt!Nytkin mietin koko ajan,että olenko hyvä äiti ja muutenkin on ollut masentuneisuutta.En voi sanoa muuta ku voihan vee!
voi että!
henna
2436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä on toisen ja kolmannen lapsen ikäero juuri tuo - tosin ihan omasta tahdosta.
Ainakin meillä toisen lapsen tuleminen perheeseen suorastaan helpotti asioita, ja asetti lopulta asiat oikeisiin mittasuhteisiin, eli "hyvä äiti/vanhempi" yms. alakuloisuudet katosi. Niinpä siitä innostuimme ja teimme kolmannen lapsen samaan putkeen.
Ja tuo ikäero (1 v 3kk) on tosi hyvä, vaikka tietysti alkuvaiheessa kahden vaippaikäisen kanssa on ehkä hieman raskaampaa. Lapsilla tuntuu jo pienestä pitäen olevan paljon yhteistä, ja viihdyttävät paljon toisiaan, mikä helpottaa huomattavasit vanhempien hommia.
Meidän 1. ja 2. lapsen välillä oleva reilu 2 v (mikä lienee hyvin yleinen ikäero) tuntuu tosi huonolta ikäerolta, silloin tuntuu esikoisen uhmavaiheet ja mustasukkaisuusasiat olevan pahimmillaan.
Muista, että sinulla on 9kk aikaa totuttautua ajatukseen ja valmistautua. Kyllä se vielä siitä iloksi muuttuu.