DNA:n Mokkula ei sovi nettivideoiden tai -TV:n katseluun. Ostin itse 1 megan yhteyden, se on hitaampi kuin edellinen ja 2 kertaa kalliimpi/kk. Tavara ei vastaa sovittua. Eikö tämä ole laitonta Onko muiden operaattoreiden kanssa vaikeuksia ? Tästä kerrotaan to 8.11 klo 19.30 Kuningaskuluttajassakin, pitää katsoa. Sitä ennen menen DNA:lle käymään.
DNA:n äärettömän hidas Mokkula
10
1117
Vastaukset
- ööööööö,
3G on samanlaista shittiä ja sekundaa kaikilla.
Varsinainen vuosia jatkunut laillinen kusetus ja huijaus Suomessa, ja operaattorit saavat mainostaa täyttä paskaa, ja vielä huijaavat ihmiset ilmaismokkuloilla ja -tikuilla nalkkiin määräaikaisiin sopimuksiin.
Asiahan on pääosin kiinni siitä, kuinka vahvan 3G-kentän alueella sattuu asumaan. Jollain toisella operaattorilla voi olla samassa paikassa vahvempi kenttä, tai vielä huonompi.
Itse asun vahvassa kentässä, ja nettivideot pyörivät Elisan 1 megan nettitikulla ettei mitään, mutta kaveri asuu muutaman kilometrin päässä, ja samoilla eväillä hommasta ei tule hervon pers...herttasta, kun sattuu olemaan sillä kadulla pieni katvealue.
Sama juttu 3G-kentän laidoilla, missä toimii, tai sitten vain vielä hitaampi 2G.
Sitä tässä olen muutamia vuosia ihmetellyt miten operaattorien sallitaan mainostaa ja markkinoida aivan epärehellisin argumentein.- öööööööö,
Toivottavasti tuli otettua kahden viikon kokeiluaika sitoumuksetta, niin silloinhan ei ole mitään vaikeuksia liittymän vaihdossa.
Tosin sitäkään ketkut operaattorit eivät taida tarjota, ellei itse osaa vaatia?
- et silleen
Mokkula nettiyhteyden hitaus johtuu ruuhkautuneista tukiasemista koska puhelut, teksti- ja kuvaviestit ovat ensisijaisia vasta niiltä vapaaksi jäävän kaistanleveyden käyttävät molkula nettiyhteyksiin.
Tottahan toki operaattorit lisäävät tukiasemiensa kapasiteettiä kaiken aikaa, joten tilanne kohdaltasi saattaa tilanne parantua hyvin nopeasti. Soittamalla operaattorilesi saat kuulla milloin lähistölläsi olevaan tukiasemaan mahdollisesti seuraavan kerran lisäävät kapasiteettiä.
Testaa nopeustestereillä mokkula nopeuttasi eri vuorokauden aikoina, jos nopeus jää esim. alle puoleen megasta (sopimuksesi mukaisesta nopeudesta) pyydä operaattoria korjaamaan viallinen tuote, elleivät pysty korjaamaan viallista tuotetta sinulle syntyy oikeus vaatia kaupan purkua tuotteen virheeseen vedoten.
Sain purettua dna määräaikaisen megasen mokkula sopimuksen tuotevirheeseen vedoten, tosin käsittely kesti yli puolivuotta, huom: jona aikana en käyttänyt kertaakaan mokkula nettiyhteyttä, palauttivat kuukausimaksun osalta aikaa. - @Mint
1 M mokkulan nopeudesta kahtena arki-iltana n. klo 18.00
Windows Vista:
http://www.aijaa.com/v.php?i=5182323.png
Linux Mint 7:
http://www.aijaa.com/v.php?i=5182342.png
Vistan kanssa nettivideot kyllä jonkun verran tökkii, se on aivan totta, Mintin kanssa en ole vastaavaa huomannut.
Koneellani on nykyään molemmat käyttöjarjestelmät, joten vertailu on helppo tehdä.
Kyseessä on tosiaan 1 megan Dna mokkula, aivan 3G verkon keskellä.
Ilmeisesti asut vaan heikon kentän alueella.- käsitteet selviksi
Ei tuo suurempi nopeus pidä paikkaansa, ei mokulan 1.megan liittymä nopeudella voi saavuttaa noin suurta nopeutta!
Olet tainnut muodostaa nettiyhteyden naapurin suojaamattoman langattoman yhteyden kautta, kaiken lisäksi ei käyttöjärjestelmä vaikuta tippaakaan nettiyhteys nopeuteesi.
Mitähän mahdat tarkoittaa, jota asut aivan 3G verkon keskellä?
Me kaikki asutaan 3G verkkojen keskellä!
Mokkula nettiyhetys muodostuu jonkin lähistölläsi olevan tukiaseman kautta, langattomana yhteys menee vain muutamia satoja metrejä tukiasemasta eteenpäin aina kaapeleita pitkin seuraavin tukiasemiin. - ----
käsitteet selviksi kirjoitti:
Ei tuo suurempi nopeus pidä paikkaansa, ei mokulan 1.megan liittymä nopeudella voi saavuttaa noin suurta nopeutta!
Olet tainnut muodostaa nettiyhteyden naapurin suojaamattoman langattoman yhteyden kautta, kaiken lisäksi ei käyttöjärjestelmä vaikuta tippaakaan nettiyhteys nopeuteesi.
Mitähän mahdat tarkoittaa, jota asut aivan 3G verkon keskellä?
Me kaikki asutaan 3G verkkojen keskellä!
Mokkula nettiyhetys muodostuu jonkin lähistölläsi olevan tukiaseman kautta, langattomana yhteys menee vain muutamia satoja metrejä tukiasemasta eteenpäin aina kaapeleita pitkin seuraavin tukiasemiin.Käyttöjärjestelmällä ei ole mitään tekemistä liittymänopeuden kanssa.
Toisekseen noiden nettimittareiden lukemat ovat mitä sattuu.
Kiista-asioissa operaattorit noteeraavat lähinnä vain Ficoran mittaustulokset. - ZYXrD
käsitteet selviksi kirjoitti:
Ei tuo suurempi nopeus pidä paikkaansa, ei mokulan 1.megan liittymä nopeudella voi saavuttaa noin suurta nopeutta!
Olet tainnut muodostaa nettiyhteyden naapurin suojaamattoman langattoman yhteyden kautta, kaiken lisäksi ei käyttöjärjestelmä vaikuta tippaakaan nettiyhteys nopeuteesi.
Mitähän mahdat tarkoittaa, jota asut aivan 3G verkon keskellä?
Me kaikki asutaan 3G verkkojen keskellä!
Mokkula nettiyhetys muodostuu jonkin lähistölläsi olevan tukiaseman kautta, langattomana yhteys menee vain muutamia satoja metrejä tukiasemasta eteenpäin aina kaapeleita pitkin seuraavin tukiasemiin."Ei tuo suurempi nopeus pidä paikkaansa, ei mokulan 1.megan liittymä nopeudella voi saavuttaa noin suurta nopeutta!" Täysin mahdollista tuokin nopeus, vaikka yleensä valitetaan että nopeus ei vastaa luvattua niin välillä mennään sitten reilusti ylinopeutta (operaattorin "nopeusrajoittimet" eivät toimi luotettavasti). Itselläni on kännyliittymässä 384kb/s datapaketti ja välillä käytän sitä reissussa läppärin modeemina. Joskus tulee isojakin latauksia yli 500kb/s keskinopeudella, ennätys tähänasti on 635Mb CD-image n. 850kb/s keskinopeudella eli yli tuplanopeudella (FTP ohjelman ilmoittama lukema tarkistettu laskemalla lataamiseen kuluneesta ajasta).
- @Mint
käsitteet selviksi kirjoitti:
Ei tuo suurempi nopeus pidä paikkaansa, ei mokulan 1.megan liittymä nopeudella voi saavuttaa noin suurta nopeutta!
Olet tainnut muodostaa nettiyhteyden naapurin suojaamattoman langattoman yhteyden kautta, kaiken lisäksi ei käyttöjärjestelmä vaikuta tippaakaan nettiyhteys nopeuteesi.
Mitähän mahdat tarkoittaa, jota asut aivan 3G verkon keskellä?
Me kaikki asutaan 3G verkkojen keskellä!
Mokkula nettiyhetys muodostuu jonkin lähistölläsi olevan tukiaseman kautta, langattomana yhteys menee vain muutamia satoja metrejä tukiasemasta eteenpäin aina kaapeleita pitkin seuraavin tukiasemiin.mokkulasta. Ei ole naapurin langaton kyseessä, nopeudet vaihtelevat suuresti eri vuorokauden aikoina.
Juuri äsken mitatusta nopeustesti kuvan oikeasta alalaidasta näkyy että kyseessä ei ole langaton verkko.
http://www.aijaa.com/v.php?i=5184873.png
"Me kaikki asutaan 3G verkkojen keskellä! " No ei varmasti asuta, eräs tuttavani asuu niin korvessa että edes kännykkä ei toimi 3G verkossa vaan tiputtaa yhteyden 2G verkkoon.
Ei ollut tarkoitus provota mitenkään Vistan ja Mintin eroja, mutta nopeuksissa on selkeä ero!
Selvennykseksi vielä, tuo nopeus siis Mintillä. - Penguin
---- kirjoitti:
Käyttöjärjestelmällä ei ole mitään tekemistä liittymänopeuden kanssa.
Toisekseen noiden nettimittareiden lukemat ovat mitä sattuu.
Kiista-asioissa operaattorit noteeraavat lähinnä vain Ficoran mittaustulokset.Käyttöjärjestelmällä on hyvinkin paljon tekemistä niiden nopeuksien kanssa. Windowsissa ja Linuxissa on jonkin verran erilaiset toteutukset verkkosysteemeissä, Linuxilla netti vain toimii nopeammin.
Omat mokkulani saavat yleensä 10-30% nopeampia latauksia Linux-pohjaisilla käyttiksillä. Itse en todellakaan asu ainakaan Soneran 3g-verkon keskellä, vaan ihan laitamilla vaikka erään kaupungin rajoissa asunkin.
Ei ne lupaa kuin maksiminopeutta ja 3G tunnetusti pätkii herkästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153