On surku katsella täällä tätä yritystä löytää elonkumppania, etsimällä kaikki mahdolliset viat ja puutteet.
Onnistuisiko se asia paremmin, jos realistisesti ajattelisi, mitä hyviä ominaisuuksia arvostaa, mikä olisi se todellinen arki, joka on kestettävä, ja ne vähäiset juhlanaiheet, harrastuksineen, ilman fantasioita ja päiväunia.
Nythän on se rima vedetty niin ylös, ettei kukaan siihen yllä.
Siispä tarviiko miehet ruuanlaittajaa ja naiset riittääkö autonrenkaidenvaihto, vai tarviiko imurintaluttajaa.
Onnistuisiko se asia paremmin, jos realistisesti ajattelisi, mitä hyviä ominaisuuksia arvostaa, mikä olisi se todellinen arki, joka on kestettävä, ja ne vähäiset juhlanaiheet, harrastuksineen, ilman fantasioita ja päiväunia.
Nythän on se rima vedetty niin ylös, ettei kukaan siihen yllä.
Siispä tarviiko miehet ruuanlaittajaa ja naiset riittääkö autonrenkaidenvaihto, vai tarviiko imurintaluttajaa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
On surku, etten tiedä mistään karusellista mitään. Missä sellainen on. Soiko siellä puolitaivaallinen seireenien ihana vonkauskuori. Sinne tahtoo.
Vonks, vonks, tässä seireenien vonkauskuoro, räps ja puss :)
Doris, ja ihka elävänä. Kuinka olis. Haluaisitko suutelon korrektin hillitysti poskelle vaiko kiihkeän suorasukaisesti keskelle ihanaa naamariasi. Dee dee.
Mikäs pahan tappas :) Kiitos, suutelo suoraan keskelle kiihkeesti *huulet törröllään* :)
ei voi päästää toista ihmistä vapauteen Karusta Sellistään, jokaisen on löydettävä itse tie Onneen.
Olisi kauheaa jos joku antaisi minulle vastuun omasta onnestaan, siihen ei mun hartiat riitä :)
Autoa en omista, imuria pitää kohta ihan kuletella.
Voi pian ajatella, että parempi olla karusellissä, ja muurata ikkunakin umpeen.
Otsikkosi on Tosi hyvä, mutta tekstiä en oikeastaan ymmärtänyt.
Kirjoitit, että on surku katsella täällä tätä yritystä löytää elonkumppani...?
Siis tarkoititko juuri Tällä palstalla?
Eihän täällä elokumppania olla etsitty, vaan keskusteltu erilaisista asioista. Täällä on paljon ihmisiä, jotka ovat naimisissa, eivätkä he täältä kumppania etsi, vaan haluavat keskustella. Onhan se mukavaa vaihtelua tulla palstalle kurkkimaan.
En ole myöskään huomannut, että vapaat ihmiset täältä elämänkumppania olisivat hakeneet.
Onko Todellinen arki sellaista, että pitäisi ajatella, että se on Kestettävä? Jos käyttää tuota sanaa, niin tulee mieleen, että arki olisi NIIN kamalaa, että kuinkahan sen oikein Kestää.
Itse voi paljon vaikuttaa siihen, minkälaisiksi ne arjet muodostuvat ja minkälaisia Juhlanaiheita etsiskelee.
Ajattelen, että kun/jos se ihan Oikea tyyppi eteen pätkähtää, niin ei sitä mitään Rimoja ajatella.
En ole vetänyt rimaa yhtään minnekään. Elämäni on mukavaa ja kivaa ja hauskaa tällä hetkellä, vaikka ei ole kumppania. Jos tapaan Oikealta tuntuvan ihmisen, niin voisin ajatella rupeavani seurustelemaan. Tällä tavalla olen ajatellut, oikeastaan, vasta vähän aikaa. En yksinkertaisesti ole ollut Valmis seurustelemaan aikaisemmin. Syyn siihen, olen joissakin ketjuissa tuonut esille.
En tarvitse autonrenkaidenn vaihtajaa, enkä imuroijaa. Hmmmm..... vuan katson Eduksi, jos mies on taitava imuroija ja kätsy renkaiden vaihtaja, myös olisi mukavaa, jos olisi vähintäin laivurikurssin käynyt :), kuten myös suhteellisen koulutettu, myös pääknupin sisältö olisi oltava kunnossa, katson eduksi myös, jos mies on halukas oppimaan uusia asioita :) Olisi kaiken A ja O, että mies kykenisi sytyttämään avotulen ja saunan pesän, siten, että siihen ei värkkääntyisi hiton paljon aikaa ja koko tulitikkuaskia. Pahinta olisi, jos joutuisin loppujen lopuksi itse sen sytyttämään. Kulinaristi tietysti on selviö.
Ahkera luonnossa tallustelija, joka ei pelkää kiviä ja kantoja ja juuria ja jaksaa jalkansa nostaa niiden yli heleposti ja hengästymättä.
On minulla muitakin pikkuruisia toiveita, mutta kuten huomaat nämä kaikki ovat vain tällaisia pienen pieniä piirteitä, joita tahdon miehessä olevan.
Ne kymmenet nimimerkit, jotka tuolla galleriassa pyörii, ja joita ei muualla näe.
Ne muutamat, jotka täällä näkyy ovat varattuja, eikä niitä ole kun puolikymmentä.
Oletko sinä aloittaja?
Vastasin sitten ihan tavallaan asian vierestä.
En ymmärtänyt ottaa huomioon mitään gallerioita, koska itse en ole rekisteröitynyt, enkä pääse kurkistelemaan mitään, mitä "toisel puolel" on.
Siis tarkoitat, että gallerioihin menee ihmisiä elokumppanin toivossa.
Sitten en osaa ottaa yhtään kantaa, koska en tiedä mistään mittää :(
Täten Imen mun ekan kommenttini veks.
joskus tulla karu selli, onneksi se useinmiten pysyy karusellina.
Eiköhän arki ja live aseta rimat kohdalleen. Täällähän vain puhellaan mahdollisimman yli toisia.
Toisekseen, kai täällä on joitakin, joiden elämäntehtävänä on pilkata 50 ikäisiä,varsinkin naisia, milloin mistäkin ominaisuudesta. Ei siitä kantsi välittää.
huomion keräämistä, ja oman heikon itsetunnon kohotusta.
jos siitä oma itsetunto kohoaisi, jos toisia alentaisi. Luulisi siitä aiheutuvan pahan mielen vievän itseltäkin viimeisenkin?
-------
hyväksyy myös muut. En ole tällaisen muita alnntavan, livessä , enkä täällä, ja nimenomaan täällä. Helposti näkee kenellä on elämä kohdallaan, vaikeuksineen päivineen.
puhua tästä keskustelupalstasta? Peruutan, en tiedä muista Gellerioista, sun muista. Iloinen ja elämänmyönteinen voi olla, vaikkei kaikki elämänosat olekaan äärettömän hyvin.
On meitä vaatimattomiakin.
Positiivisella asenteella varustettu, ennakkoluuloton, kumppanin tarpeet huomioiva, tupakoimaton, painoindeksi alle 20:n femina on minun arvostuksesani ylhäällä.
Koulutuksella, tukan värillä, varallisuudella yms. ei ole mitään merkitystä.
Pelkästään se että hän pitää minua maailman upeimpana jätkänä, pyhittää kaiken.
Käytännön asioissa en odota mitään passausta. Muu kanssakäyminen ratkaisee.
Mitäkö tarjoan?
Kokoaikaisen huomioni ja huolenpitoni.
Virikkeellisen ympäristön ja kohtuulliset aineelliset puitteet.
Oman miellyttävän itseni lisäksi!
Kyllä on vaatimattomat odotukset!
Pitää maailman upeimpana jätkänä, mitäpä sitä muuta... MUUon turhaa.
Ruoanlaittaja on turha, teen itse parempaa. Ja renkaita en muille vaihtele, itsekin käyn ne huollossa vaihdattamassa. Joten kranttuilu jatkuu.
Siellä olisi hyvä olla joku peräänkatsomassa. Ja juhliin lähtiessä, ettet mene, missä hynttyissä hyvänsä.
En koskaan ole apua tarvinnut. Kokoni tiedän, ja mulle on tärkeämpää toiminnallisuus kuin ulkonäkö. Oon tarpeeksi karismaattinen ilman vaatteiden antamaa apua.