Minkälaisia kokemuksia kasurilan laskettelu keskuksesta. olen menossa jouluna sinne suuntaan plussat ja miinukset rinteistä sijainnista ja palveluista.
Kiitos etukäteen jo.
Kiitos etukäteen jo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen käynyt Kasurilassa useita kertoja, kun asuin ennen Kuopiossa ja nykyisinkin kerran talvessa ainakin tulee käytyä. Realiteettinä todettakoon, että Kasurilassa rinteet ovat aika lyhyet. Se on asia, joka on luonnollisesti huomioitava, jos paikkaa vertaa esimerkiksi Tahkoon. Rinteet ovat kuitenkin kokoisikseen miellyttäviä laskea ja niitä on noin puolenkymmentä kappaletta. Rinteet ovat yleensä myös hyvässä kunnossa. Jos haluaa lisää jyrkkyyttä ja vaativuutta, niin noin 30-40 kilometrin päässä on Tahko, jossa sitten riittää myös huomattavasti enemmän laskettavaa. Kasurilan sijainti on tosiaan vajaa 20 kilometriä Kuopion keskustasta siinä Siilinjärven kuppeessa. Itse olen aina käynyt siellä autolla, joten sijainnista en muuten osaa kommentoida, helppoa sinne on ainakin löytää esimerkiksi viitostieltä. Palveluista löytyy suksivuokraamo ja kahvila/ravintola. Mun mielestä Kasurilassa on mukava alkukaudesta hakea tasapainoa ja hioa tekniikkaa loppukauden haasteita varten. Toivottavasti auttoi jokseenkin. :)
Kiitosta kyll noin hyvä vastaus auttaa paljon!! KIItos
kasurila on loistava paikka. tilaa rinteessä ja rinteet myös huippu hyvin hoidetut. kahvilassa hyvät makkaraperunat;) halvalla. streetti puoli myös oikein hyvä ja hyppyrit hyvin tehtyjä. suosittelen
Kasurila on hyvä paikka!
Onko siellä nuotiopaikkaa?
on nuotiopaikka