Onkohan Pertti Santalahden maljoilla minkäänlaista arvoa - vaikkakin niissä olisi allekirjoitus? Esimerkiksi nämä suuremmat monen kilon painavat lasimaljat (jotka muistuttavat kristallipylväitä).
Arvoa niillä on varmasti kauneudessaan ja omistajalle, mutta onko niillä yleisesti minkäänlaita rahallista arvoa? Nämä "kristallipylväs" maljaat ovat kauniin näköisiä - ikään kuin jääpaloista kasattuja.
Arvoa niillä on varmasti kauneudessaan ja omistajalle, mutta onko niillä yleisesti minkäänlaita rahallista arvoa? Nämä "kristallipylväs" maljaat ovat kauniin näköisiä - ikään kuin jääpaloista kasattuja.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Osoitteessa www.laatutavara.com löytyy Pentti Santalahden lasia. Katso ja vertaa sieltä.
Pertti Santalahden Singneerattu 20 cm Humppilan lasi matala onko mitään hintaa
Mulla useita Santalahden.Kyllä niillä arvo on ,signeeratuilla muutama euro plussaa.
Isot menee tällä hetkellän. 10-15e,yli 20e on jo onnenkantamoinen.Pienemmistä 6-10e .Aikana parempana on saanu 2-3 kertaa enenpi.Alan kauppojen hinnat on tietysti
liikkeen hintoja.Santalahdet ei kuumimmmassa kärjessä halutuimmuudessa.
Itse pidän,jykeviä,eivät oo heti säröillä.
Kumpi se nyt sitten on..Pentti vai Pertti?? Minullakin on kaksi Santalahden kaunista lasimaljakkoa. Signeeraus molemmissa näyttäisi olevan Pentti Santalahti.
Ihmettelen kovasti,miten ovatkin niin aliarvostettuja tuotteita.Ei voisi olla kauniimpia ja erikoisempia lasiastioita!
Humppilan tuotteiden arvostus ei ole kovin korkealla. Monet Pertti Santalahden työt muistuttavat ehkä liikaa Tapio Wirkkalan Iittalalle muotoilemia esineitä.
Juu, ne on ihan aliarvostettuja kauneuteensa nähden. Pelastin yhden kulhon Fidan lähetystorin ikkunasta - ei paljoa maksanut. Taisi niitä olla useampikin, mutta en sitten raatsinut kerralla montaa ostaa.
Kyllä menee ostoskoriin Santalahdet,kestäviä,hienoja ja tosi halpoja nyt.Varmasti parhaita pikku sijoituksia nyt .Joskus ne on taas arvossaan.
Noin minäkin olen ajatellut,että kyllä ne tulevat vielä. Ja oikeastaan se ihmisten mielenkiinto nostaa tavaran arvon esille.
Pertti Santalahti kuollut. Helsingin sanomat, 5.1.2016. Hieno taiteilija poissa. Osanottoni pojille.
Ihan oikeasti?
Pertti Santalahti oli piirustuksenopettajanani 1960-luvulla Kauhavan Yhteiskoulussa. Hän oli silloin nuori ja hieno ihminen, jonka poismenoa jäin suremaan. Uskon, että hänen taiteensa tulee vielä nousemaan arvostukseen.
Minä rakastan näitä Santalahden maljakoita ym.Ovat kyllä niin upeita ja kauniita.
"Pertti Santalahti oli piirustuksenopettajanani 1960-luvulla Kauhavan Yhteiskoulussa. "
Sama juttu. Pertti oli noin yleisestikin ottaen mukava mies ja erityisesti muistan hänen tapansa lukea kirjoista tai kertoa ihan ulkomuististaan tarinoita ja vitsejäkin viihdykkeeksi sillä aikaa kun luokka uurasti taiteensa kimpussa. Muistaakseni norsuvitsit olivat hänen spesialiteettinsa sillä saralla.
Muistanpa senkin kun Pertti kertaalleen kokeili ajaa partansa vallan pois. Luokan hämmästellessä muutosta Pertti selitti että hän tässä vain tuuraa veljeään.
Pertillä oli sellaista taiteilijan karismaa, jonka ansiosta hänen ei tarvinnut edes korottaa ääntään pitääkseen aisoissa luokan, jossa aika iso prosentti oli kiinnostunut melkein kaikesta muusta kuin piirustelemisesta.
Eikä Pertti helpolla sanonut pahaa sanaa arvelluttavistakaan luomuksista. Muistan että kerrankin, esitellessään erään vähemmän lahjakkaan miekkosen tekelettä, hän keksi kääntää paperin ylösalaisin ja kertoi sitten mitä kaikkea jännittävää siitä sillä lailla löytyi ;)
Pertti Santalahti poistui autuaammille lasitehtaille vuoden 2015 lopulla. Olen uteliaisuuttani seurannut, mitä se tarkoittaa lasitavaran hinnoissa, Ja kyllä; nousua on nähtävillä.