Miten saan tavarani takaisin?

..........

Olin useita vuosia yhdessä ex-kumppanini kanssa, emme olleet naimisissa tai kihloissa... Eron jälkeen emme olleet vähään aikaan missään yhteydessä, mutta nyt kysymys kuuluu: Miten saisin kaikki loputkin tavarani takaisin hänen asunnostaan? Hän ei vastaa puheluihin ja vaikka hakkaisin oven takana, niin hän ei avaa ovea. Tahdon vain kamani takaisin, mutta ei taida tässä tilanteessa voida enää mitään?

1

401

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      Jos exäsi ei kamojasi vapaaehtoisesti anna, unohda koko asia.

      Oikeuteen sinun ei kannata lähteä tavaroista riitelemään. Ensinnäkin joutuisit todistamaan omistusoikeutesi joka esineeseen. Toiseksi prosessi tulee (ilmeisesti) intressiin nähden suhteettoman kalliiksi. Jos sen voittaisit, eli exä tuomittaisiin antamaan sinulle kaikki (tai ainakin lähes kaikki), mitä vaadit, saisit häneltä (jos hän maksukykyinen on) korvauksen oikeudenkäyntikuluistasi, jotka voivat olla moninkertaiset kamojen arvoon verraten. Jos taas häviäisit, kokonaan tai ainakin suurimmalta osin, joutuisit luultavasti korvaamaan exäsi kulut, omiesi lisäksi.

      Joten - unohda!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe