Ongelmani on seuraavanlainen: Olen opettajana koulussa, jossa on laiska siivoaja. Tämä siistijä ei vaivaudu pyyhkimään pölyjä ikkunalaudalta ja voitteko kuvitella - kerran luokkani oli siivoamatta! Olemmekin erään toisen opettajan kanssa miettineet, kuinka saisimme sen laiskan ihraperseen siirtymään toiseen paikkaan. Olisiko jotain vinkkejä, siivoojan painostamiseksi? Olemme usean kuukauden ajan nalkuttaneet siivojalle huonosta työn jäljestä, valittaneet esimiehille jne. Ei vain tunnu tehoavan, siivooja ei varmaan edes tajua huonouttaan, yksinkertainen kun on.
Laiska siistijä
iloinenope
5509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
PROVO
provosointia. Yritä ensi kerralla olla vakuuttavampi
Vaan täysin sivistymätön.Miten saamme lapset pois tämän opettajan luokasta? Huono provo todellakin.
eukko jotta nykyään ei välttämättä ees luokkia siivota kuin pari kertaa viikossa? Mun koulus on näin ja se johtuu siitä, että siivoojan työaika on laskettu niin minimiin. Luuleksää et kaikkii fönarilautoi ehtii joka kertaa pyyhkii? Kuule kokeiles itte tota siivousduunii ni näät, ettei se oo helppoo.
" Olen opettajana koulussa, jossa on laiska siivoaja." No sun provos on aika huono, mutta jos oletkin oikeasti tyhmä niin tuohon lauseeseesi voin vain todeta, että ihmisethän ovat erilaisia. Niin sinäkin.
"...ja voitteko kuvitella - kerran luokkani oli siivoamatta! " Juu - voin kuvitella. Onko sinulta jäänyt joskus työ tai sen osa tekemättä?
"...kuinka saisimme sen laiskan ihraperseen siirtymään toiseen paikkaan. Olisiko jotain vinkkejä, siivoojan painostamiseksi? Olemme usean kuukauden ajan nalkuttaneet siivojalle huonosta työn jäljestä, " provoooo.... vielääpä surkea sellainen. Kannattais sunkin kasvaa vielä vähän niin oppisit jotain. Jos et muuta niin valehtelemaan paremmin. Sekin on hyvä taito se.