Rakkaus on voimista suurin,
sulattaa se paksuimmankin muurin,
usein sitä vain on liian vähän,
haluan sitä lisää elämään tähän.
Mitä onkaan sana rakkaus
uskon se on ihmepakkaus,
joka kätkee paljon sisälleen
se tuntee eron ja kyyneleen.
Se antaa onnen mi huumaa pään
se sulattaa rinnasta hyisen jään,
se antaa uskoa,voimaakin
se on kuin nauru onnellisin.
Kaikkein syvimmin saattaa se loukata
se voi antaa onnen ja kadota,
mutta kuitenkin saapuu se uudelleen
se antaa uskoa huomiseen.
Rakkaus ja ystävyys ei ehkä pyöritä maailmaa,
mutta niiden kanssa täällä pyöriminen on paljon hauskempaa...
Rakkauden voima
15
352
Vastaukset 15
- Elämän suola
jossa myydään elämän suolaa sulle. Sähän olet valitellut täällä usein seksinpuutteestasi joten apuvälineitä vaan kehiin!
Runo oli ihan kaunis mutta olen huomannut aikaisemmista kirjoituksistasi tuon pointin josta jo laitoinkin. Ja miks sun nikkis on Pirre-TYTTÖ? Eiks kantsis vaihtaa se vaikka Pirre-TÄDIKSI?miksi sinä ehdotat mulle nikkini vaihtoa? Mikä sulla on siinä syynä.. Minä laitoin runon rakkaudesta.. koska rakkautta tarvii jokainen.. myös elämän suola. Ilman rakkautta ei olisi sinuakaan.. eikä minua.. Jotain on tapahtunut niiden kahden ihmisen välillä.. jotka meidät molemmat on saaneet aikaiseksi.. Sä puutut kirjoituksessasi minun yksityisasioihini.. olenko minä puuttunut sinun yksityisasioihin.. Olenko herjannut sinua julkisesti kaikkien nähden.. Sinä piiloudut nikkisi taakse. Miksi? Herää kysymys millainen ihminen sinä itse Elämän suola olet?
pirre-tyttö kirjoitti:
miksi sinä ehdotat mulle nikkini vaihtoa? Mikä sulla on siinä syynä.. Minä laitoin runon rakkaudesta.. koska rakkautta tarvii jokainen.. myös elämän suola. Ilman rakkautta ei olisi sinuakaan.. eikä minua.. Jotain on tapahtunut niiden kahden ihmisen välillä.. jotka meidät molemmat on saaneet aikaiseksi.. Sä puutut kirjoituksessasi minun yksityisasioihini.. olenko minä puuttunut sinun yksityisasioihin.. Olenko herjannut sinua julkisesti kaikkien nähden.. Sinä piiloudut nikkisi taakse. Miksi? Herää kysymys millainen ihminen sinä itse Elämän suola olet?
Halvaukset syntyvät, kun hermotoiminta häiriintyy tai loppuu kokonaan jossakin osassa kehoa. Useimmiten halvaus johtuu keskushermoston eli aivojen tai selkäytimen sairastumisesta. Tällöin halvaantuu se kehonosa, jonka hermottamisesta vahingoittunut keskushermoston alue on huolehtinut.
Onko Elämän suola, kehon halvaantuminen sinun mielestä leikin asia? Leikitkö sinä Elämän suola jotain jumalaa, jotta saat herjata täällä ihmisiä? Millainen sinä olet.. Oletko ihminen vai elukka?
Jos eläin, niin mene navettaan.. ja ole siellä.. Jos ihminen, niin rakasta myös lähimmäisiäsi.. k uten minä teen.. Minä en herjaa ketään.. Minä päin vastoin rakastan lähimmäisiäni.. Sinä herjaat ihmisiä.. pyydät minuakin minuakin vaihtamaan nikkiä ja piiloudut itse nikkisi taakse.. Herää kysymys uudelleen millainen ihminen sinä itse olet?mistä sinä tuommoisia saat päähäsi, kerrot tuossa että minä muka olen jotain valittanut täällä.. Missä? Jos yhdyn johonkin keskusteluun m ukaan.. Onko se valittamista? Onkohan sulla ihan väärä luulo minusta? Mitä ajattelet.. missä nytkin olet.. Onko sinulla kaksi kättä ja kaksi jalkaa jotka toimii.. vai makaatko sängyssä katsoen kattoon ja toivoen.. jospa tuo käsi liikkuis ja jalka.. kuten ennen teki.. Harrastatko itse elämän suola seksiä? Tai oletko harrastanut.. oletko isä vaiko äiti?
- lensu
pirre-tyttö kirjoitti:
Halvaukset syntyvät, kun hermotoiminta häiriintyy tai loppuu kokonaan jossakin osassa kehoa. Useimmiten halvaus johtuu keskushermoston eli aivojen tai selkäytimen sairastumisesta. Tällöin halvaantuu se kehonosa, jonka hermottamisesta vahingoittunut keskushermoston alue on huolehtinut.
Onko Elämän suola, kehon halvaantuminen sinun mielestä leikin asia? Leikitkö sinä Elämän suola jotain jumalaa, jotta saat herjata täällä ihmisiä? Millainen sinä olet.. Oletko ihminen vai elukka?
Jos eläin, niin mene navettaan.. ja ole siellä.. Jos ihminen, niin rakasta myös lähimmäisiäsi.. k uten minä teen.. Minä en herjaa ketään.. Minä päin vastoin rakastan lähimmäisiäni.. Sinä herjaat ihmisiä.. pyydät minuakin minuakin vaihtamaan nikkiä ja piiloudut itse nikkisi taakse.. Herää kysymys uudelleen millainen ihminen sinä itse olet?Hei, ei taas aloiteta tätä, joohan!
- jopas sattui
Hei. Löysin Positiivareiden värssyistä pari ihanaa rakkausrunoa:
Rakkaus on voimista suurin,
sulattaa se paksuimmankin muurin,
usein sitä vain on liian vähän,
haluan sitä lisää elämään tähän.
Lähettäjä: Nikke
........
Rakkaus rakastaa toista,
ei halaamatta jätä,
ja rakkaus ei koskaan
ole mätä.
Mitä onkaan sana rakkaus
uskon se on ihmepakkaus,
joka kätkee paljon sisälleen
se tuntee eron ja kyyneleen.
Se antaa onnen mi huumaa pään
se sulattaa rinnasta hyisen jään,
se antaa uskoa,voimaakin
se on kuin nauru onnellisin.
Kaikkein syvimmin saattaa se loukata
se voi antaa onnen ja kadota,
mutta kuitenkin saapuu se uudelleen
se antaa uskoa huomiseen.
Tuo pienen pieni kyynel
mi vierii pitkin poskea
se syntyy joskus ilosta ja joskus
murheesta.
Voi itkeä ihminen onnellinen
voi ilosta itkeä vainen
mutta tuskan kyynel on suruinen
sen tuntea voi vain nainen
sillä iloa surua vuoroin saamme
ja kaikki on pakko kestää
mutta pienen pientä kyyneltä
ei liene pakko estää.
Lähettäjä: KorelinskajaMiksi? Nytkään et uskaltanut laittaa edes otsikkoa.. vain nimimerkin jonka senkin vielä vaihdoit.. Minä tiedän että otin muutaman lauseen Positiivareiden sivulta.. koska pidän ao. sivusta ja siellä olevista runoista.. Ne on ihania.. minulla on monta kirjaakin jotka käsittelee samoja aiheita.. Noissa kirjoissakin on samat runot.. kuin tuolla Positiivareiden sivulla.. Onkohan se vain sattumaa.. mene ja tiedä.. enkä jaksa niitä täällä lähteä spekuloimaan.. Minulla ei oo siihen enää voimavaroja.. Minä oon vain ihminen.. Ihminen joka en ole samanlainen ihminen kuin tuo elämän suola.. joka haukkuu täällä ihmisiä.. ja piiloutuu nikkinsä taakse..Kertosi kuka hän on ja laittaisi oman nimensä,, sen aidon oman nimensä esille.. niin tietäs kuka hän on..
- soo soo
pirre-tyttö kirjoitti:
Miksi? Nytkään et uskaltanut laittaa edes otsikkoa.. vain nimimerkin jonka senkin vielä vaihdoit.. Minä tiedän että otin muutaman lauseen Positiivareiden sivulta.. koska pidän ao. sivusta ja siellä olevista runoista.. Ne on ihania.. minulla on monta kirjaakin jotka käsittelee samoja aiheita.. Noissa kirjoissakin on samat runot.. kuin tuolla Positiivareiden sivulla.. Onkohan se vain sattumaa.. mene ja tiedä.. enkä jaksa niitä täällä lähteä spekuloimaan.. Minulla ei oo siihen enää voimavaroja.. Minä oon vain ihminen.. Ihminen joka en ole samanlainen ihminen kuin tuo elämän suola.. joka haukkuu täällä ihmisiä.. ja piiloutuu nikkinsä taakse..Kertosi kuka hän on ja laittaisi oman nimensä,, sen aidon oman nimensä esille.. niin tietäs kuka hän on..
kirjoitukselta, oletteko mahdollisesti sukua toisillenne.
soo soo kirjoitti:
kirjoitukselta, oletteko mahdollisesti sukua toisillenne.
sinähän voit tarkistaa sen.. Kysy onko pirre-tyttö sukua jollekkin pimulle/friidulle?
- Auringon alla
soo soo kirjoitti:
kirjoitukselta, oletteko mahdollisesti sukua toisillenne.
vai tahallaanko? Minä en täällä runoja skriivaile juuri lainkaan...enkä kyllä edes sukua yhdellekään Pirre-tyttöselle. Ei ole sen nimisiä suvussani. Enkä teksteissäni käsitettele Jumala-aihetta millään tavoin. Tai pohdi näin syvällisiä aiheita kun Pirre.Tämä vaan tiedoksi.
tsau: vaa sulleki
t.Friidu - Auringon alla
Auringon alla kirjoitti:
vai tahallaanko? Minä en täällä runoja skriivaile juuri lainkaan...enkä kyllä edes sukua yhdellekään Pirre-tyttöselle. Ei ole sen nimisiä suvussani. Enkä teksteissäni käsitettele Jumala-aihetta millään tavoin. Tai pohdi näin syvällisiä aiheita kun Pirre.Tämä vaan tiedoksi.
tsau: vaa sulleki
t.Friiduen käytä koskaan yhdenkään naisen nimeä nimimerkeissäni. Joo, olen Pimu tai Friidu...mut en koskaan esim. joku Sirkka tai Pirjo tai vastaava;)) Jos, käyttäisin sit omaa nimeäni niin todella aina se sama OIKEA nimeni. Joka ei ole suinkaan Pirre;))) Et tiedoksi sulleki.
t.Friidu
- soo soo
toisten tekstiä ilmoittamatta alkuperäistä lähdettä.
jokainen tuon tietää.. Minäkin.. tiedän kyllä.. Jos jotain unohtuu pois kuten lähde.. siitä voi mainita.. mutta ei siinä tarvi ihmisen henkilökohtaisuuksiin käydä.. kuten tuo elämän suola tekee.. joka luulee olevansa jumala.. joka hän ei suinkaan ole.. vain pelkkä ihminen.
- 20+13
se vaan vaihtaa kohdetta
- nimetön vielä
pelkkä rakkaus,,,on se kauhee voima,,,kannattaa pitää kiinni jos vaan on se voima toiseen,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei141142Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1271033- 56995
- 109959
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.55882Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85842- 80836
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev165793- 71742
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66741- 26730
- 33618
- 70606
- 98598
- 55559
- 60524
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15080523- 35507
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31473Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi273459
