Paljonko maksaa metsäarvion teko ja kuinka kauan arvio on voimassa.
Metsäarvion hinta ja voimassaolo
10
6065
Vastaukset
- etsivivä-amadeus
Minulla maksoi 13ha arviointi 225€.Oli laskutettu 4,5h töitä a 41€/h.Kymmenelle vuodelle se arvio on tehty.
- Arvotonna
Jos aloittaja hakee tämän päivän arvoa metsälle niin kymmenen vuoden päästä nykyarvio ei päde. Toki 10 vuodeksi laaditusta metsäsuunnitelmasta voi laskea arvon kehitystä.
- ???
Metsäarviossa on puustolle laadintahetken arvo. Puun hinta tunnetusti vaihtelee, esim. 2007 tukista maksettiin 80e/m3, nyt 45e/m3. Jos on hakkuukelpoinen tukkivaltainen metsäpalsta niin hinnan muutos on merkittävä. Maapohjan arvo pysynee.
- 22
Metsäarviossa lasketaan kuutioita eikä euroja.
- vaan euroja
22 kirjoitti:
Metsäarviossa lasketaan kuutioita eikä euroja.
Elätkö vielä aikaa kun kauppaa tehtiin oravannahoilla?
- Riippuu tilanteesta
Tarkoittaakohan aloittaja metsäsuunnitelmaa, joka on tyypiliisimmillään voimassa 10 vuotta? Siinä on listattu karttojen kanssa kuvioittain metsän ikä, kuutiot, kasvupaikat, ikärakenne, suositeltavat toimenpiteet jne. Suunnitelman tekee esim. Metsäkeskuksen henkilö.
Erilaisia arvioita tehdään myös eri käyttötarkoituksiin. Niiden vanheneminen on tulkinnan varainen asia. Esim. lahjoitusta varten tehtiin vajaan 100 ha tilalle Metsäarvio summa-arvomenetelmällä (maksoi 330 € alv, vähennyskelpoinen). Verottajan mielestä 3 vuotta vanha kelpasi hyvin, päivitin sen itse vähentämällä 30% puun hinnan laskemisen takia.
Toisin kuin edellinen kirjoittaa sekä metsäsuunnitelmissa että metsäarvioissa on lähes aina €urot mukana. Jopa 10 v. suunnitelmassa niitä kirjataan tietenkin sen hetken hintojen perusteella (puun hinta, hoitotyön hinta, taimien hinta, maanmuokkauksen hinta..) Puun hinnan vaihtelut ym. seikat aiheuttavat sen, että euroinformaatio tuppaa vanhenemaan joskus kovin nopeasti. Puukuutioiden kasvaminen sen sijaan on kovin verkkaista ja arvion päivittäminen on helppoa -lätkäistään vaan vuosittainen muutaman prosentin kasvu lukuihin mukaan. - Spv-lapsi
MHY ry on nostanut hinnat pilviin 32e/ha, eli 100ha tila maksaa 3200e.
Huom.Ja tämä on jäsen alennettu hinta.
Kannattaa nyt miettiä Spv hankkeissa että ryhtyykö vai ootteleeko kuolemaa.
Se on ainakin varmaa.- 87432432432980
Mistä tuo hintatieto löytyy? Joka tapauksessa aivan käsittämätön hinta jos tieto pitää kutinsa.
- S-lapsi
Tämä oli Pirkanmaalla olevan yhdistyksen tarjous joka pyydettiin spv suunnitelmiin.
Ilmeisesti ei ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa periaate yhdistyksen motto nykyään.
Sen piti olla verottajalle kelpaava arvio.
Metsään.fi saa kyllä tiedot metsistä.
- kärnäpoikuus
teki vastaavasti 1500€ 100ha.
iisalmen alue.
elä ota metsätiedoilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka922999GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770