Vuodenajat

Nyt on marraskuu, joka kuuluu vielä syksyyn.. ensi kuussa on joulukuu, sitten tammikuu.. ja helmikuu, jotka kuuluvat talvikuukausiin.. Sitten tulee maaliskuu, huhtikuu, toukokuu.. nämä ovat kevätkuukausia.. kesäkuu, heinäkuu ja elokuu ovat kesäkuukausia.. syyskuu, lokakuu ja taas marraskuu ovat syyskuukausia.. Vuodenajat siis suomessa vaihtuu sen mukaan mikä vuodenaika vuodesta ollaan menossa kalenterissa..

7

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkö se oon

      vuodenajat seuraavat toisiaan ja me yritämme pysyä kärryillä.

    • miksi sinä olet ottanut valistajan roolin tällä palstalla. Latelet tänne latteita itsestäänselvyyksiä, aivan kuin pitäisit meitä idiootteina? Eilinen linkkisi johti yhtä tyhjänpäiväiseen lätinään kuin mitä sinä palstalle suollat. Luuletko olevasi kovastikin viisas?

      • Meriläinen

        käy ajoittaun meille kertomassa kaikkea.
        Pitkään oli poissa nyt tullut näköjään takas.


      • selaa..
        Meriläinen kirjoitti:

        käy ajoittaun meille kertomassa kaikkea.
        Pitkään oli poissa nyt tullut näköjään takas.

        tällä kohtaa ois psykologille töitä!!


      • 50 ja risat

        Ihan samaa voisi sanoa sinustakin. Taidat luulla itsestäsi hieman liikaa..


      • kunkin ..

        meistä viisastella omalla tavallaan. Kukaan ei ole täällä toistaan enemmän juurillaan. Ylläpito poistaa, jos on tarvetta.

        ---------------


    • jannu-huoleton

      :D Oletko aivan varma että nyt on marraskuu,jne.tai että nyt on maanantai? Tarkemmin ajateltuna nyt voisi olla ihan mikä vaan,eikä edes välttämättä "kuu" tai joku viikonpäivä,tai mikä viikko?
      Entä jos ajanlasku perustuukin kuun kiertoon? ja roomalaiset ovat vain keksineet tään koko jutun?
      Suhteellisuusteoriakaan ei välttämättä pidä paikkaansa..

      No ihan vitsinä vaan:))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe