Tänään MOT käsittelee 8 euron työharjoittelua. Kannattaa katsoa ja huomata miten asiaa hoitava ihminen saa ohjelman kautta tietoa, siitä minkä PITÄISI OLLA JO tiedossa asiaa hoitavalla ihmisellÄ
Palkattomat, Mot yle1 Tänään klo.20.00
Ilon Laulaja
16647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
No eipä ole uusi tieto, että virkamies, jonka nimenomainen tehtävä olisi tuntea vaikkapa työttömyyteen liittyvä lainsäädäntö, asetukset ja soveltamisohjeet on ihan pihalla omasta työstään. Varsinkin kun alkaa esittää kysymyksiä sekaviin ja ristiriitaisiin kaavakkeiden täyttöohjeisiin.
Toisaalta sekin on yleistä, että minkäänlaisia täyttöohjeita ei ole olemassa ja annetaan ymmärtää, että asiakas saa täyttää kaavakkeen vapaamuotoisesti ja tämän jälkeen viikkojen käsittelyn jälkeen pistetään kaavaka bumerangina takaisin.
Kyllähän taas pisti niin vihaks tuo ohjelma. Opiskelijat ja muut joutuvat tekemään harjoittelut palkatta ja yritys sen kun tekee voittoa. Ärsyttävä se ämmäkin joka sanoi että kyllähän näistä opiskelijoista yms tulee enemmän kuluja kuin on hyötyä. Just joo. Olis edes harjoittelijan palkka niin sekin kyllä motivoisi vähän. Oikeesti ei suostuta tuohon palkattomaan työhön tai työharjoitteluun niin pakkohan niitten yritysten on otettava oikeita työntekijöitä.
Tekis mieli nousta barrikadeille asian puolesta.
Kaikista huippu oli kyllä se että Kämp Palacen harjoittelijoiden rekrytoinneista vastaa itsekin palkaton harjoittelija :D
Nyt ainakin seuraavat yritykset boikottiin jotka harrastavat näitä palkattomia harjoitteluita:
- Finnair, Palace Kämp, hotelzon, Tuusulassa se vanhainkoti mikä lie, ... Kaikki vaan nää boikottiin!
http://blogit.yle.fi/mot
Eihän tuossa mitään uutta. Kiva, kun tuli vähän lukujakin vaihteeksi. "Suursiivousta" vähän lupailtiin, mutta se nainen kyllä vaikutti niin helposti mihin tahansa suuntaan puhuttavalta, että nähtäväksi jää tapahtuuko yhtään mitään.
Ja kyllä, kyllä se kotona makaileminenkin on parempi vaihtoehto kuin riiston kohteeksi joutuminen, pakon edessä omaa ammattiaan vastaavan työn ilmaiseksi tekeminen. Ymmärtäisin vielä, jos työaika sitten sovitettaisiin vastaamaan siitä saatavaa korvausta: lasketaan yhteen toimeentulotuki, asumistuki ja työttömyyskorvaus ja sen mukaan teetetään sen verran työtä, että siitä maksettava käypä, työehtosopimuksien mukainen palkka riittää kattamaan tuet. Siis jos tuet yhteensä tekevät esimerkiksi puolet siitä, mitä oikeissa töissä saisi, työaika on puolet normaalista jaotettuna niin, että työpäivät ovat täysimittaisia eivätkä mitään neljän tai kuuden tunnin pätkiä. Loput viikosta vapaata. Se olisi jokaiselle reilua.
pitää harjoitella vähän mutta kyllä harjoittelusta pitää maksaa palkkaakin. itse opiskelin 70 luvulla ja silloin kesällä sai helposti töitä ja jopa omalta alalta. Silloin kukaan ei keksinyt että ilmaiseksi pitäisi tehdä töitä. Ainoa palkaton homma oli sitten gradututkimustyö. Täysinpimeätä sen sijaan ovat kaikki nämä rekry-kurssit jonne työttömät mutta ammattitaitoiset ihmiset pistetään puoleksi vuodeksi-vuodeksi palkatta tekemään töitä joista pitäisi maksaa ehkä 5000 euron kuukausipalkkoja. Sitä kylläihmittelee kuka vetää välistä varmaan sen kurssin järjestäjä ja harjoittelupaikka mutta ehkä TE keskukset saavat vähän extraa tästä hommasta. Ja itsestään selvää on ettei rekry kurssi koskaan tarkoita että ketään rekrytoitaisiin , sehän olisi hölmöä kun aina tulee uusia harjoittelijoita joita voi hyödyntää.
joista kyllä saa 8e päivä ja työttömyyspäivärahan. Jopa yli viiskymppiset ovat harjoittelemassa ja tekevät yhtäpaljon työtä kuin varsinaiset työntekijät. Monesti myös paikkaavatsen paikan jos joku on sairaslomalla.
oli paniikki, kun ei oppilaitoksesta tullutkaan kiireiseen aikaan ketään tallentamaan - ilman palkkaa. Sinä vuonna oli harjoittelupaikkoja hyvin ja tämä virasto ei ollut kenenkään ykköstoivepaikkana.
On ihan oikein että opiskelijat harjoittelevat ilman palkkaa. On kohtuutonta edellyttää työnantajalta maksamaan täyttä palkkaa harjoittelijan työstä. Siinä todellakin joku joutuu opastamaan harjoittelijaa ja sairaalassakin joku ottaa vastuun. En antaisi omaa lastani piikitettäväksi ilman että joku ammattihenkilö ottaa vastuun asiasta.
Näinä kireinä aikoina moni ei pysty palkkaamaan työntekijöitä joten olisiko parempi olla vain ottamatta harjoittelijoita. Ja toisekseen ei kenenkään ole pakko mennä harjoitteluun, ei ne työkkärin viranomaiset tule kotoa hakemaan. Aina voi kieltäytyä jos haluaa. Jos sitten menee niin ei kannata valittaa.
Jos tallentamiseen neuvomiseen menee aikaa, niin neuvoja on itse työntekijänä osaamaton - tai sitten ylimielinen, joka ei neuvo kerralla kunnolla. Tuossa esimerkissä kirjoitin, että oli paniikki, kun EI SAATU palkattomia harjoittelijoita tekemään työtä, joka jonkun oli pakko tehdä. No silloin pitää palkata joku tekemään hommaa tietenkin!
Kyllä jotkut työpaikat maksavat opiskelijoillekin. Usein se opiskelijan harjoittelu on kyllä niin simppeliä hommaa, että sen osaisi simpanssikin tehdä, vaikka toeriassa ei saisi olla. Sairaala on eri asia, mutta sielläkin paljon lapsen käyneenä kyllä se menee niin, että alkuvaiheen opiskelijat vain katsovat ja ehkä puhdistavat haavoja, järjestelevät yms. ja pitemmälle eteneet vasta pistävät. Kerran tk:ssa muuten minua piikitti opiskelija, eikä niin helläkätistä piikittäjää ole ollut toista. Eräs vakkari siellä piikittää aina niin, että isot mustelmat jää. Pojalla oli kerran tämän tädin jäljiltä kaksi viikkoa käsi kipeä.
ei se rasita menestyvää yhtiötä ollenkaa, samalla harjoitelija luo hyvää yrityskuvaa muualle yhteiskuntaan kun aikanaan siirtyvät varsiunaiseen "oikaan" työpaikkaansa
harjoittelupaikkojen kuvauksia. Eli lähinnä noita työharjoittelupaikkoja jotka eivät liity mihinkäänkurssiin. Vaaditaan usein neljän kielen täydellistä osaamista, vankkoja johtamistaitoja ,ATK: alan erikoistaitoja jne. Palkkaahan ei vain makseta onhan se vain harjoittelua.
taisi olla edellisen laman aikana - ilmoituksen, jossa yritykseen haettiin "secretary trainee"-nimikkein työntekijää. Mielsin yrityksen etsivän sihteeriHARJOITTELIJAA ja kummastelin kovasti sitä, että moiseen työhön edellytettiin jos jonkinlaista koulutusta, kokemusta, kielitaitoa. Mitä kummaa tällainen raudanluja ammattilainen enää HARJOITTELEE? Uuteen työpaikkaan ja tehtäviin tutustuminen vie toki aikansa mutta mielestäni silloin kyseessä on TUTUSTUMINEN, ei harjoittelu.
Muistaakseni jopa lähetin surkean, paperinrikkovin kirjoituskonein suoltamani hakemuksen tuohon paikkaan. En yllättynyt, ettei minua valittu harjoittelemaan toimistohengettären hommia.
Orjatyöt tulivat mahdolliseksi vasta vuoden 1995 tai 1996 alusta hyvin rajatuissa puitteissa, jolloin ensimmäinen työmarkkinatukilaki säädettiin. Sitä ennen ei tunnettu palkattomia töitä ja harjoittelijakin sai palkkaa. Harjoittelijan palkka tunnettiin myös tesseissä. Muistaakseni harjoittelijan palkka oli 15 % alempi kuin alan tes-palkka.
Itsekin olen ollut liki 20v työkokemuksen perusteella olin muka päivittämässä ammatitaitoa. Käytännössä pidin firmaa pytyssä sen 4kk minkä projekti kesti. Teetti töitä varastoonkin. Olisi muka pitänyt vakinaistaa, sen varjolla teetti. Muka joulua sisään lokakuussa, eikä varmaan aikonutkaan maksaa töitä.
Firma lopetti sittemmin.
Jos olisin eläkkeellä, julkistaisin systeemin. Nyt joutuisin varmaan mustalle listalle.
Katsoin ohjelman vasta nyt ja olin kuin ällikällä päähän lyöty. Kyllä systeemissä on todella jotain mätää, jos ihminen voidaan lähettää ulkomaille (Malesiaan) teknologiajohtajaksi ikään kuin työharjoittelun nimissä. Henkilön työpanostakin kehuttiin, mutta mitäpä tuota palkkaamaan, kun saa tilalle uuden (lähes) ilmaisen "harjoittelija"teknologiajohtajan tms. Se jäi itselleni epäselväksi, maksettiinko ulkomaanpäivärahatkin valtion vai "työharjoittelun" järjestäneen yrityksen pussista?
Näistä harjoitteluista ei käsittääkseni voi (ainakaan kovin helposti) kieltätyä ilman rangaistusta.