Steinerkoulussa ollaan paljon tekemisissä toisten vanhempien kanssa kun vanhempainiltoja ja muita tapahtumia on paljon enemmän kuin peruskoulussa. Tietysti siinä tapauksessa, että osallistuu näihin. Olen kuitenkin huomannut, että usein vanhempien joukossa on joku tai muutama jotka vaikuttavat vähintäänkin mielenterveysongelmaisilta. Heidän ongelmansa vaikuttavat usein heidän lapsiiinsakin ja kun lasten ongelmista tulee puhetta, saattavat vanhemmat ruveta todella hankaliksi. Opettajakin saattaa joutua tulilinjalle kun vanhemmat esim. kokevat ettei lapsen "erityistarpeita" kunnioiteta. Kuinka olette selvittäneet näitä vaikeita pattitilanteita niin, että luokka toimii ja kaikilla olisi mahdollisimman hyvä olla.
Miten selviätte?
1
490
Vastaukset
- 6+2
Meillä opettaja on yrittänyt tuoda asiat keskusteluun. Usein häiriköivien lasten vanhemmat ei tule vanhempainiltoihin mutta asioista on yritetty silti puhua. Jos vanhemat häiriköivät, opettaja on rajannut keskustelua ja joskus päättänyt hyödyttömän kiistelyn. Asioita täytyy kuitenkin ajatella lasten parhaaksi. Vanhempien väliset riidat ei saisi tulla lasten väliin tai opettajan ja lasten väliin. Olen pitänyt sen linjan että opettajaa en koskaan lapsen kuullen arvostele.Lapsella on oikeus pitää opettajaa turvallisena auktoriteettina.
En myöskään haku muiden lasten vanhempia lapsen aikana vaikka mieli tekisi. Aina tulee erimielisyyksiä mutta hyvällä tahdolla ja joustavuudella ne voi selvittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4023011SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781999Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121012Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993- 40874