Onko havaintoa ajotietokoneen ajan (siis sen ajan jolloin moottori on ollut käynnissä) paikkansapitävyydestä. Vaikuttaa siltä, että jos kellon mukaan autolla ajetaan tunti niin se on ajotietokoneen mielestä tunti ja 10 minuttia. Voiko tämä olla mahdollista?
Ajotietokone
ihme.,,
3376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika on suhteellista :)
Voi siinä olla heittoa, mutta ei se ajotietokone 'laske' ajaksi sitä mitä autolla ajetaan vaan sen mitä virrat ovat päällä. Aikaa ei nollata joka välissä, 1. muisti yleensä 2h välein (siis kun auto on käyttämättä 2h yhtä jaksoisesti) tai 2. muisti vasta kun tulee jokin laskureista täyteen tai se nollataan manuaalisesti.
Akun irroitus tietenkin nollaa molemmat muistit.
Kelloissa aina on heittoa, mutta noin suuri heitto viittaisi jo johonkin vikaan, ellet sitten ole ymmärtänyt väärin tuota mitatun ajan määrettä.
Katsoin kellonajan, laitoin auton käyntiin ja ajoin kellon mukaan tunnin ja katsoin mitä ajotietokone sanoo.
Ja ajotietokone oli nollilla kun laitoit moottorin käyntiin?
Jos näin oli niin sitten siinä on jotain vikaa.