Rikkooko tekijänoikeutta pinssikauppa?

Matsunda

Eli löysin netistä pinssejä myyvän suomalaisen sivuston ja alkoi epäilyttämään kyseinen yritystoiminta? Jos nyt kyseessä on virallinen yritys. Voiko asian tarkistaa mistään? Onko kyseiset pinssit tilattu jostain vaiko itse tehtyjä? Onko yrityksellä lupa käyttää artistien/elokuvien...kuvia vapaasti omiin myyntitarkoituksiin? Tästä ei ole mitään mainintaa sivustolla.

Epäillys alkoi nettihuutokaupasta, jossa kyseinen "firma" myy satapäin pinssejä aika suurellakin tuotolla. Firman palautteen perusteella myytyjä pinssejä on tuhansia. Itse huusin pinssin aikoinaan ja olin pettynyt sen laatuun. Laatu vaikutti itse tehdylle pinssille.

3

643

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matsunda

      Vielä lisäys edelliseen tekstiin.
      Yrityksen voi löytää otsikossa olevalla nimellä googlesta. Haku ainakin itsellä enimmäinen hauntulos. Sivut aika pelkistetyn tummat. Myös netti-huutokaupasta voi pinssejä hakea.

      • lehmupiiras

        Noiden pinssien laatu on niin karseeta, että kuvat on kopioitu ties mistä.

        Joidenkin suosikki tv-sarjojen oikeuksien omistajat eivät todellakaan antaisi tehdä tollasta roskaa edes luvalla.


    • älä osta

      Joku väsää kotonaan noita pinssejä ja rahastaa.
      Kovin vakuuttavalta ei vaikuta yhteystietokaan [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2107
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1279
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      30
      1183
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1048
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      149
      906
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      866
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      736
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      706
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe