Riittääkö sellainen paperi suojaamaan tulevan omaisuuteni, jossa lukee, että eron tapahduttua ex-miehelläni ei ol oikeutta esim minun avioliiton aikana perimääni omaisuuteen esim. rahaan, osakesalkkuun ja asuntoon?
Vastaukset 7
- maake60
Teet paperin ja siihen puolison suostumus ja käyt rekisteröimässä sen maistraattiin muuten jos toinen käy hankaksi eron tullessa niin pitää´mennä oikeuteen ja se maksaa. Ei muuta kun avioehdon tekoon ja rajaat ssen siten että vain yhdessä hankituu omaisuus kuuluu avio-oikeuden piiriin ja muu omaisuus ei kuulu.
- nasse-setä.
...kuin antaa vääriä tai puutteellisia neuvoja.
Et kertonut mitään avioehdon todistajista. Avioehto on mitätön ilman todistajia.
"Paperiin" siis tarvitaan kahden esteettömän (ei kumpaisenkaan asianosaisen sukulaisia tai sukulaisten puolisoita) todistajan allekirjoitukset. - Kyllästynyt.
nasse-setä. kirjoitti:
...kuin antaa vääriä tai puutteellisia neuvoja.
Et kertonut mitään avioehdon todistajista. Avioehto on mitätön ilman todistajia.
"Paperiin" siis tarvitaan kahden esteettömän (ei kumpaisenkaan asianosaisen sukulaisia tai sukulaisten puolisoita) todistajan allekirjoitukset.Tuo "maake60" vastailee täällä erittäin usein, ja poikkeuksetta täysin perseestä olevia vastauksia. Puolitotuuksia, väärinkäsityksiä ja täysiä valheita. Tyyppi pitäisi laittaa holhouksen alle; selkeästi ei ole täysjärkinen.
- maake60
nasse-setä. kirjoitti:
...kuin antaa vääriä tai puutteellisia neuvoja.
Et kertonut mitään avioehdon todistajista. Avioehto on mitätön ilman todistajia.
"Paperiin" siis tarvitaan kahden esteettömän (ei kumpaisenkaan asianosaisen sukulaisia tai sukulaisten puolisoita) todistajan allekirjoitukset.Vaikka siinä olisi sata todistajaa jos sitä ei rekisteröidä maistraattiin. Täällä puututaan aina pikkuseikkoihin jotka ovat itsestäänselvyyksiä ja avioehtopaperilla ei ole lain voimaa jos sitä ei maistraattiin viedä.
Tämän takia ei kannata mennä naimisiin koska ei tartte huolehtia tuommoisista koska jos on avoliitossa niin mahdollisen eron sattuessa omaisuus on sen kenen nimissä se on. Muut täällä on niin tyhmää porukkaa että hevosetkin nauraa pellolla. - nasse-setä.
maake60 kirjoitti:
Vaikka siinä olisi sata todistajaa jos sitä ei rekisteröidä maistraattiin. Täällä puututaan aina pikkuseikkoihin jotka ovat itsestäänselvyyksiä ja avioehtopaperilla ei ole lain voimaa jos sitä ei maistraattiin viedä.
Tämän takia ei kannata mennä naimisiin koska ei tartte huolehtia tuommoisista koska jos on avoliitossa niin mahdollisen eron sattuessa omaisuus on sen kenen nimissä se on. Muut täällä on niin tyhmää porukkaa että hevosetkin nauraa pellolla.>>Avioehto on mitätön Vaikka siinä olisi sata todistajaa jos sitä ei rekisteröidä maistraattiin.
- maake60
Sellianen avioehto että se omaisuus mikä on vain toisen puolison nimissä on aeron tullessa myös hänen ja vain yhteinen omaisuus kuuluu avio-oikeuden piiriin.
- rgd
jos jättävät sinulle perintöä, voivat myös määrätä testamentissaan ettei puolisollasi ole oikeutta sinun perintöösi.
Tämä on vaihtoehto avioehdolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm721147- 551028
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s44989Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k73840Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.327750Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21724Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää51710- 39698
Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani180615Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8612