Olemme pitkään harkinneet koiran ostamista. Asia joka kuitenkin mietityttää on se että meillä on kaksi 4vuotiasta tyttökissaa. Kokemuksia miten kissa(t) reagoinut uuteen tulokkaaseen ja miten olette toimineet pennun tullessa kotia ja sen jälkeen? missä vaiheessa kissat ja koiran uskaltaa jättää ilman valvontaa,yms? Kaikki kokemukset ja neuvot tervetulleita! :)
koiran hankkiminen kun kissoja..?
_nallukka_
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kissa ei suhtaudu toisiin kissoihinkaan lainkaan aggressiivisesti, niin tuskin koiriinkaan. Kiltti kissa tulee hyvin juttuun koiran kanssa ja voi muuttua koiranpennulle kuin emoksi.
Sen sijaan aggressiivinen, eli hemmoteltu, kissa ei välttämättä hyväksy omaan talouteensa koiria sen enempää kuin muita kissojakaan.
Millainen kissasi on toisten kissojen seurassa? Käyttäytyykö sosiaalisesti?
Meillä oli alunperin juuri kissoja kaksin kappalein, kun koira tuli taloon. Anna vaikka ensin kissoille joku esine mikä haisee pennulle niin kissat saavat sitä ensin nuuhkia. Kissat yleensä pitävät siitä, että saavat rauhassa katsella ylhäältä (mm.kirjahylly) tulokkaan tekemisiä. Missään tapausessa ei kannata "väkisin" tutustuttaa vaan antaa rauhassa tarkkailla toisiaan ja niin, että kissat pääsevät halutessaan piiloon. Koirien ja kissojen elekieli on hieman erilaista ja se saattaa siksi aluksi hämmentää kumpiakin osapuolia. Meillä kuitenkin kissat tuntuivat tajuavan sen "otuksen" olevan pentu mikä helpotti tutustumista.
Tutustumiseen meni noin viikko, että uskalsi keskenään samaan tilaan jättää, mutta se on tietenkin yksilöllistä. Se varmaan kertoo asiasta paljon, kun huomaat että kaikki eläimet ovat rentoja keskenään. Myös ruokaa kannattaa käyttää tutustumisessa hyväkseen (mm. kinkkupalaa yhdessä kaikille)
Meillä kissat ovat hyväksyneet koirat helpommin, kuin olisivat hyväksyneet ystäväkseen muita kissoja. Tämä hämmästytti minuakin, mutta näin meillä. Toivottavasti tästä oli apua. :)
Meilläkin on kaksi nelivuotiasta kissaa ja nyt otimme palautusoikeudella 9 kk ikäisen tyttökoiran. Koira on kyllä tottunut kissoihin, mutta kissat eivät koiriin, eivätkä juuri muihinkaan kissoihin. Nyt pari päivää ovat vain pelänneet koiraa. Kissojen juostessa karkuun (varsinkin toinen juoksee), koira innostuu jahtaamaan ja onnistui jo toisen kissan kellistämään alleen. Kissa pääsi karkuun ja juoksi paniikissa muualle. Kisut ovat olleet yöt eri huoneessa kuin koira, mutta saa nähdä viikon jälkeen, onko tilanne edelleen sama. Ehkä, jos koira olisi tullut meille jo ihan pienenä pentuna, kisut olisivat sen paremmin hyväksyneet, kun koira ei ainakaan pääsisi höykyyttämään niitä.