Suomi - Vang Vieng

_-

Heippatirallaa!
Täällä on varmasti aika paljon tähän liittyvää keskustelua mutta anyways: Mikä on "paras" ja suht halpa tapa matkustaa suomesta Vang Vieniin? Jos porukalla olisi kokemuksia tai kertomuksia niin antakaapa palaa niin autatte yhtä reissaajaa edes ;)

7

2417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laoz

      Ne samat Frendit näet paljon pienemmällä vaivalla kotisohvalla dvd:ltä. Ilman kännisten brittien örinää.

      • _-

        ...mutta tiedän kyllä, että haluaisin kyseiseen paikkaan. Luulisin löytäväni sieltä muutakin tekemistä kuin frendien tapittamista. Kunhan vain saisin pientä osviittaa mikä olisi paras tapa tehdä reissu laosiin ja vang vieniin ;)


      • laoz
        _- kirjoitti:

        ...mutta tiedän kyllä, että haluaisin kyseiseen paikkaan. Luulisin löytäväni sieltä muutakin tekemistä kuin frendien tapittamista. Kunhan vain saisin pientä osviittaa mikä olisi paras tapa tehdä reissu laosiin ja vang vieniin ;)

        lienee lentää Bangkokiin ja siitä edelleen Vientianeen tai Luang Prabangiin. Loppupätkä bussilla.


      • Ollut
        laoz kirjoitti:

        lienee lentää Bangkokiin ja siitä edelleen Vientianeen tai Luang Prabangiin. Loppupätkä bussilla.

        Mennään kohta seuraavasti....

        Lento HEL-BKK, Air Asian tarjouksesta napattiin lennot BKK-UdonThani ja takaisin 37€.
        Se miten mennään Udon Thani - Vang Vieng pätkä on viel hiukan auki... Bussi, Taxi tai
        jotenkin... Selvinnee sitten reissusta...

        BKK - Vientiane lentäen ja siitä busiilla / taxilla on nopein ja kallein.
        BKK - Udon Thani lentäen ja siit bussiilla / taxilla on edullinen keino päästä sinne.
        BKK ja siit busilla koko matka on halvin tapa päästä sinne.

        Edellinen reissu on kerrottu tuol... http://keskustelu.suomi24.fi/node/7018242


    • Kyttäät halvat lennot Helsinki-Bangkok, Bangkokissa hyppäät Laosin junaan (maukuuvaunu 400THB eli noin 8€) ja aamulla heräät Laosista. Junasemalla Laosin puolella hoituu viisumit (30päivää 35USD) sit asemalta menee kyytejä Vientaineen (n.15min) ja sinne saakka kun on päässyt niin ei tuota ongelmia päästä Vang Viengiin. Menet esim. Vientainen bussiasemalle joka löytyy melko keskustasta ja ostat sieltä liput Vang Viengiin (n.100 000KIP) toinen vaihtoehto on ostaa jostakin "matkatoimistosta" eli esim jostain Guest Housesta, mutta niissä hinta yleensä hieman kalliimpi, mutta ei suomalaisen kukkaroa kuitenkaan heilauta ja kyyti on todennäköisesti minivan tai VIP bussi. Bussiasemalta ostettuna pääset kokemaan paikallisbussien ihanuuden ja seurana ei välttämättä kovin montaa länsimaalaista ole.

      • no heh

        Ostin lipun guest houseni viereisestä "monitoimimatkatoimistosta", maksoi kokonaiset 55000 kippiä että en nyt kalliimmaksi sanoisi. Minivan kyyti, bussia nopsemmin perillä.


      • no heh kirjoitti:

        Ostin lipun guest houseni viereisestä "monitoimimatkatoimistosta", maksoi kokonaiset 55000 kippiä että en nyt kalliimmaksi sanoisi. Minivan kyyti, bussia nopsemmin perillä.

        Joo voi olla että ite muistin ton hinnan väärin, saatto olla että se hinta (100 000KIP) oli Vientaine-Pakse väli, itseasiassa toi 50 000KIP kuulostaakin ehkä vähän oikeemmalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5238
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3399
    3. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      36
      3257
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3201
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      40
      3123
    6. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      115
      2851
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2611
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      121
      2095
    9. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      47
      2060
    10. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      140
      1906
    Aihe