CANON EOS1000D 18-55 ja sen mukana 4 gt:n muistikortti, valokuvauskirja, EOS-järjestelmäkamera laukku ja puhdistusliina hintaa 449,90 e
VAIKO
OLYMPUS E-42014-42mm ja 40-150mm zoomobjektiivit 449,90 e
Kumpi olisi parempi kamera? olen aloittelija ja jompikumpi tulisi ekaksi järkkäriksi. Kuvaan paljon lähikuvia ja luontoa. Sekä kissoja ja koiria. ja eritoten koiranäyttelyissä ja esim harrastuskisoissa(agility) niissä tulisi paljon liikekuvia. Sopiiko nuo objektiivit hyvin? onko hinta sopusuhtainen? onko kestäviä? sanokaa mielipiteenne? kumpi sopisi mulle paremmin? Kiitos jos vastaatte. Kummatkin kamerat ovat anttilassa myynnissä. ovatko nämä miten kestäviä, ja tuleeko tarkkoja lähikuvia sekä liikekuviakin.
VAIKO
OLYMPUS E-42014-42mm ja 40-150mm zoomobjektiivit 449,90 e
Kumpi olisi parempi kamera? olen aloittelija ja jompikumpi tulisi ekaksi järkkäriksi. Kuvaan paljon lähikuvia ja luontoa. Sekä kissoja ja koiria. ja eritoten koiranäyttelyissä ja esim harrastuskisoissa(agility) niissä tulisi paljon liikekuvia. Sopiiko nuo objektiivit hyvin? onko hinta sopusuhtainen? onko kestäviä? sanokaa mielipiteenne? kumpi sopisi mulle paremmin? Kiitos jos vastaatte. Kummatkin kamerat ovat anttilassa myynnissä. ovatko nämä miten kestäviä, ja tuleeko tarkkoja lähikuvia sekä liikekuviakin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Noista kahdesta kannatan Canonia, koska mukana tulee yksi poisheitettävä objektiivi vähemmän.
Mitä tarkotat tuolla että mukana tulee yksi poisheitettävä objektiivi vähemmän? onko olympuksen objektiivit huonompia tai nuo?
Kaikki kolme kittilasia ovat surkeita. Mitä luulet voitavan tehdä runkotulpan hinnalla? Huonoin markkinoilla ollee tuo Canonin 18 - 55?
http://www.photozone.de/canon-eos/180-canon-ef-s-18-55mm-f35-56-ii-test-report--review
Jos päädyt tuohon Olyn runkoon, niin älä ainakaan ota riesaksesi sitä pidempää zoomia.
Kannattaa ostaa tietysti esim Sigman 30/1.4 hintaan 470 € jolla saa sitten esim paljon huonomman reunapiirtokyvyn ( phozone.de) kun kittilasilla joka peittoo sen mennen tullen. Parempaa hinta/laatusuhdetta saa hakea kun mitä nuo kittilasit tarjoa jopa 20€:lla rungon yhteydessä ostettuna.
Canonin ongelma on, ettei silä oikein ole kilpailukykyistä croppinormaalia. Totta kai on olemassa EF 35mm f/1.4L USM, joka on kaikin puolin upea. Hinta vain on meille normaalikuluttajille jonkinlainen hidaste. :)
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Fixed_Focal_Length/EF_35mm_f14L_USM/index.asp
http://www.photozone.de/canon-eos/336-canon-ef-35mm-f14-test-report--review
Oma ratkaisuni on Zenitar. Olisin joutunut laittamaan kymmenkertaisen summan normaaliin saadakseni oleellisesti enemmän irti lasista.
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Zenitar/16mm f2 8 lens/320
Hyviä valintoja kumpikin hintaluokassaan ja asia onkin siinä miten se käteen sopii eli käy kokeilemassa kumpi on mielyttävämmän tuntuinen käsitellä. Olympuksen kuvakenno on "vanhaa" formaattia eli 4:3 kun järjestelmät nykyään 3:2. Tekniikanmaailma toteaa kuitenkin asiassa, että kumpikaan formaatti ei tee täyttä A4 kuvaa, mutta kuvaa voi huoletta zoomata siihen kokoon ja laatu on edelleen ok.
TM numero 11/ 2008 . Numeron pdf tiedoston voi ostaa luettavaksi ja omaksi hintaan 3€ kun menet Tekniikanmaailan sivuille ja arkistot osiosta valitset kyseisen numeron. tai kipaiset paikan kirjastoon ja etsit kyseisen lehden testit...
Järkkäri on erilainen kuin perinteinen pokkari ja ei ole mikään huono jos valitsee alle 500€ luokan siihen tarpeeseen , koska valokuvaaminen on paljon muutakin kuin kameran hinta. Huonosti sommiteltu kuva ei parane jos kameran hinta on 4 numeroinen, pidä se mielessä! Kuva syntyy kuvaajan tekemisistä suurimman osan joten älä välitä jos täällä jotkut heittävät lokaa niskaan kun alkaa digikuvaamisen iloihin suunnata vapaata aikaansa.
Kuvaaminen on mukavaa puuhaa ja koukuttaa varmasti. Iloitse siitä kamerasta minkä valitset ja kuvaa paljon erilaisissa olosuhteissa oppien kameran käytön täysin. Itse en ohjaa valintaasi vaan kannustan miettimään omaa mieltä joka se tärkein koko asiassa. Hyviä kuvailunhetkiä sinulle!
Data traveler!
Ihailtavaa, kuinka joku jaksaa noin paneutua tuntemattoman kysymyksiin ja vastata aivan suomen kielellä. Vastauksestasi oli myös minulle paljon apua. Lämmin kiitos!!!
Tuo 1000D:n kittiputki on ainakin täysin luokaton rimpula. Sen voi ihan konkreettisesti heittää roskiin.
Olympus on taas muuten vaan heikohko, eikä vähiten turhan pienestä kennosta johtuen (225 mm² vs. 329 mm²).
Riippuu tietenkin minkätasoisia kuvia tarvitset, mutta en ainakaan itse lähde enää kuvaamaan mitään näyttelykuvia tai muuta lehteen painettavaa objektiivilla, jonka valovoima on heikompi kuin 2.8 — ellei nyt puhuta jostain yli 200 mm telestä.
Näin ollen en ottaisi noista kumpaakaan. Joku käytetty Canonin runko ja vaikka EF 85/1.8 vois olla hyvä.
"en ainakaan itse lähde enää kuvaamaan mitään näyttelykuvia"
—tuo on viisas päätös
Minäkään en kuvaa enää mitään näyttelykyvia MOMA:n ja De Youngin näyttelyihin, enkä edes Kiasmaan
missäs niitä sun ottamia kuvia saa ihailla?
Jallusta.
saa varmaankin enemmän rahoille vastinetta.
http://www.cyberphoto.fi/info_fi.php?article=AA4501855
Kunnon kenno hyvillä ominaisuuksilla ja kohtuullisen kokoinen etsinkuva. Kittizoomi nykyistä normaalitasoa.
Hei !!
Olen aloitteleva kuvaaja, ja haluaisin ostaa halvan kameran.
Järkkäri olis ihan kiva, ja olenkin katsellut niitä, mutta hinnat heittelevät niin pirusti.
Olen miettinyt Canonin eos 20d tai Olympuksen e-420
Kumpi olisi parempi?