hei!
Ajattelin ostaa LCD-television PHILIPS 32PFL8404H
Onko kokemusta tuosta? kehutaan vai haukutaan?
Linkki : http://www.pixmania.com/fi/fi/2820715/art/philips/lcd-televisio-32pfl8404h.html
Ajattelin ostaa LCD-television PHILIPS 32PFL8404H
Onko kokemusta tuosta? kehutaan vai haukutaan?
Linkki : http://www.pixmania.com/fi/fi/2820715/art/philips/lcd-televisio-32pfl8404h.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näyttäisi olevan vain T-viritimellä, vaikka Suomessa samaa tv:tä myydään T/C hybridivirittmellä ja Cable HD Readyna esim. Mustassa Pörsisssä hintaan 849€ ja Prismassa 795€. Pörssissäkin lienee tinkimisvaraa. Pixmania näyttää antavan kahden vuoden takuun (Suomi-malleissa vuosi), mutta Pörsisstä saat tarvittaesa 3-4v tuplaturvan 70-100€ lisäsijoituksella. Suomesta ostettaessa näet kyseisellä televisiolla kaapleiverkon HD-lähetykset ja takuun kanssa ei tarvitse muutenkaan arpoa, joten en näkisi mitään järkevää syytä tilata kyseistä tv:tä Pixmaniasta.
Kuvanlaadultaan kyseinen tv on on erittäin hyvä ja ambilight-toiminto tuo mukavan lisän hämärässä huoneessa katseluun. Teksti-tv on nopea ja suurella sivumuistilla, alasivut avautuvat käytännössä heti. Liitännät ovat hyvät ja netti-tv:ssä on oikeaa siältöä. Sitten niitä miinuksia. Tällä hetkellä Philipsin takuu-huoltopaikkoja ei taida olla kuin yksi koko Suomessa, joten jos tulee teknisiä ongelmia, tv joutuu huoltoreisulle. Tilanne toki voi parantua piakkoin. Yle-tekstitys tarvitsee välillä "herättää" käymällä jollain toisella kanavalla, sillä joskus tv hukkaa tekstityssignaalin, eikä tekstejä välttämättä näy koko päivänä, jos tv on aamusta asti samalla ylen kanavalla. Samoin tekstitys häviää ruudusta äänenvoimakkuuden säätämisen tai menu-valikkossa käymisen ajaksi, ja sen palautumista pitää odottaa 5-25 sek. Ominaisuus saattaa korjautua päivityksellä.
Sitten on vielä niitä uskonasioita, joiden perusteella joku merkki on autuaan hyvä ja joku aivan paska, mutten ota niihin kantaa.
En minäkään mistään uskonasioista tiedä, mutta jos jossain testeissä joku merkki on hyväksi todettu niin ei se ainakaan kovin huono voi olla... Toki se saattaa harmittaa mutta se onkin sitten taas se oma "usko" johonkin!